Zamknij
REKLAMA

Dlaczego warto inwestować w fundusze ETF ?

12:00, 17.09.2021 | J.R
Skomentuj

Czym są fundusze ETF ETF to skrót od Exchange Traded Fund, czyli funduszu notowanego na giełdzie. Nabywając jednostki funduszu mamy możliwość inwestowania w całe indeksy giełdowe lub sektory gospodarki, przy czym jest to proste, tanie i stosunkowo mało ryzykowne.

Czym różnią się fundusze pasywnie zarządzane od funduszy aktywnie zarządzanych. Fundusze pasywnie zarządzane (ETF) mają za zadanie odzwierciedlić zachowanie się danego indeksu. Dla przykładu, jeżeli zakupimy jednostkę funduszu inwestującego w indeks S&P 500, będzie to odzwierciedleniem tego jakbyśmy nabyli akcje wszystkich spółek z tego indeksu, przy zachowaniu odpowiednich wag. Z kolei fundusze aktywnie zarządzane starają się pobić rynek. Wymaga to zatrudniania dużej liczby drogich w utrzymaniu analityków i dokonywania znacznej liczby transakcji, co przekłada się na wysokie prowizje. W  przypadku funduszy ETF prowizje są znacznie ograniczone, ponieważ fundusz jedynie naśladuje zachowania rynku, co znacznie ogranicza koszty. 

Poza niskimi kosztami transakcji dużą rolę odgrywa prostota. Wybierając np. ETF z branży paliwowej w prosty sposób mamy ekspozycję na dziesiątki lub setki firm z tej branży. Ograniczamy w ten sposób także ryzyko. Kupując akcje pojedynczej spółki, zawsze musimy mieć na uwadze, że biznes może upaść. ETF-y pozwalają takie ryzyko wyeliminować. 

Kolejną zaletą funduszy ETF jest ogromny wybór. Są fundusze, które inwestują w spółki typu growth lub skupiają się tylko na dywidendowych arystokratach, można inwestować w metale szlachetne, surowce, spółki z krajów rozwiniętych lub rozwijających się, w spółki z wybranych gałęzi gospodarki lub po prostu kupić cały indeks giełdowy np. S&P 500, DAX lub WIG20, więcej informacji znajdziesz tutaj.  Jak widać dostępny jest cały wachlarz możliwości.  

Jak inwestować w fundusze ETF ?

Zacznij od wyboru brokera. Zwróć uwagę na prowizje, jakie instrumenty finansowe oferuje, jaki jest poziom obsługi klienta, czy platforma na której będziemy dokonywali transakcji jest dla nas korzystna itd. Poznaj elementarne zasady funkcjonowania rynków i psychologii inwestowania. Przeanalizuj swoją strategię i tolerancję ryzyka. Sam zakup jednostek jest prosty i ogranicza się do kilku kliknięć myszką na platformie transakcyjnej, jednak decyzja o wyborze konkretnego funduszu poprzedzona powinna być jego analizą. Pomimo tego, że ETF-y są stosunkowo prostymi instrumentami to powinniśmy poznać je lepiej, żeby móc podejmować decyzje świadomie. 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%