Zamknij

PIT-11 - co trzeba wiedzieć?

08:41, 11.08.2022 . Aktualizacja: 08:42, 11.08.2022
Skomentuj

PIT-11 to najpopularniejszy formularz zeznania podatkowego wypełniany przez osoby fizyczne. Uporanie się z drukiem wcale nie jest skomplikowane, dlatego w większości przypadków nie ma konieczności powierzania tego zadania specjaliście. Podpowiadamy, jak prawidłowo wypełnić dotyczący PIT-11 druk i na co zwrócić uwagę, rozliczając podatek. Skorzystaj z naszych wskazówek, a przekonasz się, że to łatwiejsze niż myślisz.

1. PIT-11 - co to jest?

2. Kto składa PIT-11, a kogo to nie dotyczy?

3. Jak wypełnić PIT-11?

Wypełnienie PIT-11 jest zdecydowanie łatwiejsze i bardzo intuicyjne, jeśli zdecydujesz się skorzystać z opcji e-PIT. Oczywiście, tradycjonaliści nadal mogą pobrać PIT-11 do druku - będzie to formularz PIT-11 w formacie PDF.

PIT-11 - co to jest?

Czym jest PIT-11? Najprościej mówiąc, to formularz, w którym uwzględnia się dochody i zaliczki pobrane na podatek od osób fizycznych. Jest to druk dotyczący takich źródeł przychodów jak: umowa o pracę, umowy cywilnoprawne (umowy o dzieło i umowy zlecenie), prawa autorskie, członkostwo w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych, świadczenia wypłacone z Funduszu Pracy i Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, działalność wykonywana osobiście lub społecznie, środki wypłacone z tytułu umów aktywizacyjnych.

PIT-11 podatnikowi dostarcza płatnik wypłacający wynagrodzenie oraz pobierający zaliczki na podatek.

Kto składa PIT-11, a kogo to nie dotyczy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami PIT-11 przygotowuje pracodawca, zleceniodawca lub inny płatnik podatku dochodowego, który wylicza i odprowadza zaliczki z tego tytułu za pracownika lub zleceniobiorcę. Taki dokument dostarczany jest do urzędu skarbowego i do podatnika, który na tej podstawie sporządza rozliczenie PIT-36 lub PIT-37. Istnieją również wyjątki, gdy nie trzeba przygotowywać deklaracji. Znajdują zastosowanie w przypadku osób nie będących pracownikami etatowymi, wykonującymi zadania w ramach umowy o dzieło lub zlecenia, w przypadku których kwota wynagrodzenia nie przekracza 200 złotych.

Od pewnego czasu deklaracja podatkowa jest już wstępnie wypełniona, dlatego nie trzeba podejmować żadnych dodatkowych działań - podatek za podatnika rozlicza urząd skarbowy. Jeśli mimo to chcesz działać samodzielnie, wystarczy przenieść liczby dotyczące przychodów, kosztów uzyskania przychodów, dochodów, zaliczek oraz składek z PIT-11 do odpowiednich rubryk o tej samej nazwie.

Jeżeli podatnik ma kilka źródeł dochodu, otrzymuje kilka deklaracji PIT-11. Wówczas kwoty trzeba zsumować i w formularzu PIT-36 lub PIT-37 wpisać wartość łączną. Tu trzeba uważać jedynie, by nie przekroczyć obowiązujących limitów kosztów uzyskania przychodu oraz wysokości składek społecznych i zdrowotnych.

Jak wypełnić PIT-11?

Co jest potrzebne, by wypełnić druk PIT-11? Kluczowe dane to:

  • dane podatnika, czyli PESEL lub numer NIP i adres,
  • dane Urzędu Skarbowego,
  • wysokość wynagrodzenia pracownika/zleceniobiorcy za poprzedni rok podatkowy - kwota brutto,
  • wysokość kosztów uzyskania przychodu,
  • wysokość pobranych zaliczek podatkowych, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Formularz PIT-11 składa się z dziewięciu głównych działów oznaczonych literami od A do I. Można uzyskać go w Urzędzie Skarbowym lub uzyskać w internecie jako PIT-11 do druku. Znajdziesz go na stronach Ministerstwa Finansów oraz serwisach podatkowych, wybierając opcję "pobierz PIT-11". Coraz częstszą praktyką jest przekazywanie pracownikowi lub zleceniobiorcy wypełnionego PIT-11 w formie elektronicznej.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%