Zamknij
REKLAMA

Czas na zmiany! Do oglądania tv konieczny będzie nowy telewizor?!

10:00, 01.05.2021 | M.O. / Emitel
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne Fot. depositphotos.com
REKLAMA

Zbliża się zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji. Niektórzy będą musieli wymienić telewizory.

Telewizję w standardzie cyfrowym odbieramy już od ok. 10 lat, ale w przyszłym roku czeka nas kolejna rewolucja. Wiosną 2022 roku dotychczasowy sygnał DVB-T zacznie być powoli zastępowany sygnałem w standardzie DVB-T2/HEVC. 

Zmiana na DVB-T2/HEVC będzie odbywać się w 4 etapach, w zależności od regionu kraju. Pierwszy etap rozpocznie się od 28 marca, a kolejne od 25 kwietnia, 23 maja i 27 czerwca 2022 r. 

Już teraz natomiast trwać będą testy, które mają na celu przygotowanie do nadchodzącej zmiany sposobu nadawania, zarówno nadawcy, jak i widzów.

Aby odbierać sygnał telewizji naziemnej w nowej technologii, widzowie muszą upewnić się, że posiadany telewizor ma odpowiednie parametry i obsługuje nowy standard, a jeśli nie, będą mieli czas, aby zaplanować zakup nowego telewizora lub dodatkowego dekodera-tunera.

Nowy standard nadawania ma pozwolić przede wszystkim na zwiększenie liczby kanałów w ofercie naziemnej i nadawania ich w jakości HD. Da to możliwość nadawania programów UHD/4K, większą odporność na zakłócenia, lepszą jakość dźwięku oraz szereg usług dodatkowych z wykorzystaniem standardu telewizji hybrydowej (HbbTV).

Telewizja Polska S.A. oraz Emitel S.A. zawarły umowę na rozszerzenie emisji testowych w naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie nadawania DVB-T2/HEVC. Od 1 maja testy obejmą swoim pełnym zasięgiem około 90% populacji kraju.

Udostępnione dotychczas, w ramach emisji testowych, programy TVP Kobieta, TVP Polonia, TVP Dokument, TVP Kultura i TVP Rozrywka będzie można oglądać do końca czerwca 2022 roku, kiedy to planowane jest wyłączenie obecnie obowiązującego standardu DVB-T i uruchomienie DVB-T2/HEVC.

Ponadto, podczas trwania Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro2020 Telewizja Polska uruchomi na wszystkich 49 nadajnikach emisję programu telewizyjnego w jakości UHD w standardzie DVB-T2/HEVC.

Na kanale TVP 4K będą transmitowane wszystkie mecze rozgrywane podczas mistrzostw, a wykorzystanie technologii HDR (High Dynamic Range) oraz dźwięku obiektowego Dolby Atmos sprawi, że oglądanie tych transmisji będzie dla posiadających odbiorniki UHD/4K obsługujące standard DVB-T2/HEVC ogromną przyjemnością.

– Przygotowanie widzów do nadchodzącej zmiany standardu nadawania w naziemnej telewizji cyfrowej to zadanie jeszcze ważniejsze niż sama techniczna wymiana technologii. Rozszerzenie testów nowej technologii na teren całego kraju pozwoli odbiorcom już teraz sprawdzić, czy posiadają odbiorniki przystosowane do obioru nowego sygnału - mówi Marcin Klepacki, Dyrektor Biura Dystrybucji TVP.

– Telewizja naziemna jest od wielu lat najpopularniejszą platformą odbioru sygnału telewizyjnego w Polsce. W 2022 roku nastąpi migracja do nowego standardu nadawania – DVB-T2/HEVC. Dzięki nowemu standardowi odbiorcy naziemnej telewizji zyskają nową, lepszą jakość obrazu i dźwięku, a nadawcy otrzymają możliwość rozwijania swojej oferty. Cieszę się, że możemy wspólnie z Telewizją Polską realizować to przedsięwzięcie i zaprezentować widzom zalety nowego standardu nadawania. Jestem przekonany, że transmisja Euro2020 w jakości 4K spotka się z olbrzymim zainteresowaniem ze strony widzów TVP – powiedział Andrzej Kozłowski, Prezes Zarządu Emitel S.A.

(M.O. / Emitel)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

HihiHihi

1 0

Dlaczego nie napiszecie ze zmiana jest z powodowana dotychczasowe pasmo tv naziemnej ma być używane docelowo 5G dla telefonów 09:53, 04.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%