Zamknij
REKLAMA

Będzie nowy podatek od mieszkań? Wiemy, kto będzie musiał go zapłacić

17.05.2022

Będzie nowy podatek od mieszkań? Wiemy, kto będzie musiał go zapłacić

Rząd szykuje nowy podatek. Nowa danina ma rozwiązać problem "pustostanów oraz tzw. flippingu". 

Jak donosi Rzeczpospolita "Polacy mieliby płacić podatek od niewykorzystanych lokali mieszkalnych oraz od trzeciego i kolejnego z posiadanych. 

- Taki podatek miałby uderzyć w mieszkania stojące odłogiem, przez co zniechęciłby zamożniejszych nabywców do skupowania lokali oraz udostępnił tę pulę tym, którym mieszkanie byłoby rzeczywiście potrzebne - mówi dla dziennika Rzeczpospolita makroekonomista, Marek Lechowicz.

Projekt ten jest forsowany przez ministerstwo finansów i ministerstwo rozwoju. 

Nowy podatek dla właścicieli mieszkań 

O projekcie, choć po cichu, mówiło się już pod koniec 2021 roku. 

Wtedy wskazywano, że rząd zdecydowanie sprzeciwia się masowemu wykupowaniu mieszkań, które później nie są zamieszkiwane. Skupujący mieszkania, czekający na wzrost cen i sprzedający je z zyskiem, zdaniem rządu, blokują Polakom dostęp do "m2". 

Rzeczpospolita wskazała, że wiceminister Piotr Uściński prowadzi rozmowy na temat tego podatku, a także bada rynek. Eksperci wskazują, że nowy podatek powinien obejmować "wszystkie mieszkania od trzeciego włącznie".

- W ten sposób podatek nie uderzy w drobnych wynajmujących, którzy mają dwa mieszkania. Jedno np. dostali w spadku, więc je wynajmują. To lepsze niż gdyby miało stać puste - dodaje Lechowicz.

Rzeczpospolita wskazuje, że podobny podatek ma zostać wprowadzony w Niemczech (od 2025 roku), a w Wielkiej Brytanii natomiast wprowadzono opłatę dla właścicieli "za każde mieszkanie lub dom, które nie są ich głównym miejscem zamieszkania". 


komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz