Zamknij

Od 1 września 2019 r. zaczęła działać tzw. biała lista, czyli jednolity wykaz podatników VAT. Co to oznacza dla przedsiębiorców?

13:20, 05.09.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:52, 25.10.2019

Ministerstwo Finansów z dniem 1 września 2019 r. udostępniło w Biuletynie Informacji Publicznej Krajowej Administracji Skarbowej połączony wykaz podmiotów zarejestrowanych, niezarejestrowanych, wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT. Jego zadaniem jest ułatwienie przedsiębiorcom weryfikacji kontrahentów, przeprowadzenie bezpiecznej transakcji oraz zachowanie należytej staranności w biznesie.

Biała lista – jakie informacje w niej znajdziemy?

W wykazie znajdziemy takie informacje jak:

  • nazwę firmy lub imię i nazwisko przedsiębiorcy,
  • NIP i REGON firmy, jeśli numery te zostały nadane,
  • nr KRS, jeśli został nadany danemu podmiotowi,
  • PESEL, jeżeli dany podmiot go posiada,
  • adres siedziby – w przypadku podmiotów niebędących osobami fizycznymi lub adres stałego miejsca prowadzenia działalności bądź stałego miejsca zamieszkania przedsiębiorców będących osobami fizycznymi,
  • informację o statusie podatnika, który nie został zarejestrowany, został wykreślony z rejestru jako podatnik VAT, jest zarejestrowany jako „podatnik VAT czynny” lub „podatnik VAT zwolniony” albo jego rejestracja została przywrócona,
  • dane osób wchodzących w skład organu uprawnionego do reprezentacji firmy, będących jej prokurentami, a także informacje o wspólnikach przedsiębiorcy,
  • daty rejestracji, odmowy rejestracji, wykreślenia z rejestru oraz przywrócenia zarejestrowania przedsiębiorcy jako podatnika VAT,
  • numer rachunku rozliczeniowego oraz imiennego w SKOK, które pobierane są z baz danych KAS tworzonych na postawie informacji przekazywanych przez przedsiębiorców podczas rejestracji firmy.

Dane firmy udostępniane w wykazie są według stanu na wybrany dzień. Wyjątkiem są nazwa, imię i nazwisko przedsiębiorcy, NIP, REGON i status podmiotu, które są aktualne na dzień sprawdzenia. Informacje zawarte w „białej liście” są na bieżąco aktualizowane raz na dobę we wszystkie dni robocze.

Konsekwencje wprowadzenia „białej listy” dla przedsiębiorców

Przypomnijmy, że ustawa z dnia 12 kwietnia 2019 r., Dz. U. poz. 1018 ze zm., wprowadzająca jednolity wykaz podatników VAT dokonuje również istotnych zmian w rozliczeniach między kontrahentami. Od 1 stycznia 2020 r. podatnicy dokonujący zapłaty za faktury o wartości przekraczającej 15 000 zł, wystawionej przez podatnika VAT czynnego, będą mieli obowiązek skierowania przelewu na rachunek znajdujący się na białej liście. W sytuacji, gdy przedsiębiorca zapłaci na inne konto, straci prawo od zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodu. Poniesie również solidarną odpowiedzialność z kontrahentem za zaległości w podatku VAT. Jedynym sposobem na uniknięcie tych konsekwencji będzie przekazanie w ciągu 3 dni od takiego zdarzenia informacji do urzędu skarbowego o numerze rachunku bankowego, na który przelew został wysłany.

Nie dawno minęło 10 lat od istnienia naszego biura. Niezmiernie zatem cieszy nas fakt, iż z roku na rok rożnie liczba naszych klientów, którzy swoim krewnym i znajomym, potrzebującym obsługi księgowej, mówią „Polecam Biuro Rachunkowe Efekta”. Zapraszamy do współpracy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%