Zamknij

Paszport małego odkrywcy historii - edukacyjna zabawa dla uczniów

13:06, 13.09.2019 J.R Aktualizacja: 12:04, 14.09.2019
Skomentuj

„Paszport małego odkrywcy historii” powstał z okazji 100. rocznicy powrotu Grudziądza do Macierzy. Wydano go w celu popularyzacji historii Grudziądza w ramach Grudziądzkiego Roku Błękitnej Pamięci. Akcja trwa do 31 stycznia 2020 roku.

W piątek, w Szkole Podstawowej nr 5 im. płk. Stanisława Sitka, odbyła się konferencja prasowa przedstawiająca akcję stworzoną przez Wydział Promocji i Wizerunku Urzędu Miejskiego w Grudziądzu. „Paszporty małego odkrywcy historii” trafią do 5503 uczniów grudziądzkich szkół. W konferencji wzięli udział: Prezydent Maciej Glamowski, Dyrektor Wydziału Edukacji UM w Grudziądzu Kamila Melkowska-Lemke, Dyrektor Wydziału Promocji i Wizerunku Miasta UM Michał Czepek, Dyrektor SP 5 Jolanta Tarniowa, nauczycielka historii Małgorzata Rydzka oraz uczniowie szkoły.

„Paszport małego odkrywcy” stworzono z myślą o uczniach szkół podstawowych, uczęszczających do klas I-VI. Akcja ma charakter edukacyjno-historyczny. Ma zachęcić dzieci wraz z rodzicami i opiekunami do odkrywania i poznawania historii – przede wszystkim lokalnej. Młodzi odkrywcy poprzez zabawę będą mieli okazję poznać piękno naszego miasta, jego ciekawe miejsca oraz historię.

Każdy z uczestników otrzyma specjalny paszport, dzięki któremu będzie podróżował po historycznym szlaku Grudziądza. Broszura trafi do wszystkich grudziądzkich uczniów. Znajdą w nim 14 zadań, których rozwiązania należy umieścić w wyznaczonych miejscach. Po rozwiązaniu co najmniej 10 zagadek uczestnik akcji może przynieść uzupełniony i podpisany paszport do Informacji Turystycznej w Grudziądzu, znajdującej się na Rynku 3 5, w celu odebrania nagrody. Pracownicy będą czekać na uczniów od 1 grudnia 2019 roku do 31 stycznia 2020 roku.

Podczas rodzinnych spacerów grudziądzanie będą mieli szansę przybliżyć sobie najważniejsze postaci i miejsca związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i powrotem Grudziądza do Macierzy. Pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość.

Dzieci i młodzież będą mieli szansę poznać nieistniejące już na mapie Grudziądza miejsca, takie jak: Dom Polski Bazar, Hotel Królewski Dwór czy Centrum Wyszkolenia Kawalerii. Jednak znaczną przestrzeń paszportu zawierają czołowi bohaterowie naszego miasta. Wśród nich między innymi: Józef Włodek – pierwszy prezydent miasta, Alojzy Ruchniewicz – lokalny przedsiębiorca, Generał Józef Haller – generał broni Wojska Polskiego czy Zygmunt Podhorski – generał brygady Wojska Polskiego. Książeczka zawiera opisy, najważniejsze daty i ciekawostki na temat osób i lokalizacji związanych z historycznym Grudziądzem. (UM)

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%