Zamknij

Uczniowie ZST z Grudziądza na European Rover Challenge

19:55, 14.09.2019 J.R Aktualizacja: 14:57, 15.09.2019
Skomentuj

W dniach 13-15 września 2019 na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach odbywa się 5 edycja European Rover Challenge. Swój dorobek prezentują również uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Grudziądzu zrzeszeni w Kole Mechatroniczno-Robotycznym.

Drużyna ZST jest jedyną drużyną uczniowską ze szkół średnich, pozostali uczestnicy reprezentują koła naukowe i uczelnie techniczne. W wydarzeniu wzięli udział: Jakub Łukowski, Maciej Kowalski i Dawid Kwiatkowski z klasy 3b Technikum Mechatronicznego wraz z opiekunem Marcinem Jabłońskim.

Podczas wystawy zaprezentowano projekty takie jak: Platforma „M&M-BotLab” z ramieniem robotycznym – wyróżniona na 15 Praskim RoboticDay 1 nagrodą Jury, autonomiczne roboty miniSUMO, stację pogody z wykorzystaniem RaspberryPI2 oraz wstępny prototyp Łazika – jeszcze nie Marsjańskiego ale Księżycowego.

Podczas części konferencyjnej, jednym z najbardziej ciekawych punktów, był wykład i panel dyskusyjny ze Stevem Jurczykiem, vice dyrektorem NASA. European Rover Challenge"”, „ERC” – coroczny międzynarodowy konkurs budowy i operowania pojazdami robotycznymi. Odbywa się od 2014 roku w Polsce i jest europejskim odpowiednikiem rozgrywanego w USA University Rover Challenge.

European Rover Challenge jest wydarzeniem adresowanym nie tylko do konstruktorów łazików marsjańskich rywalizujących w zawodach. Rozszerzenie programu o dodatkowe punkty, takie jak konferencja naukowo – technologiczna, strefa pokazów, wykłady ekspertów, spotkania z gośćmi specjalnymi przełożyło się na zainteresowanie bardzo dużej i zróżnicowanej grupy osób. ERC to największe wydarzenie robotyczno-kosmiczne w Europie skierowane do świata nauki i biznesu, sektora nowych technologii oraz szerokiej publiczności.

European Rover Challenge przewiduje realizację następujących zadań:

  1. Pozyskanie i analiza próbek
  2. Tzw. „ślepa” nawigacja łazika – sterowanie łazikiem bez widoku z kamery
  3. Dwa zadania inżynierskie wymagające użycia i naprawy sprzętu
  4. Prezentacja projektu przed jurorami Wszystkie zadania, które podlegają ocenie w konkursie ERC polegają na zdalnym operowaniu łazikami – bez bezpośredniego (wzrokowego) nadzorowania wykonywanych czynności.

Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia.

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Wojtek. Wojtek.

0 0

Brawo!!!
Powodzenia!
Jak najwięcej takich informacji. 21:08, 14.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

EssaEssa

0 0

Panie Jabłoński kiedy redukcja? 21:54, 14.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%