Zamknij

Zamknięcie "Chłodni" w Grudziądzu. Komunikat Zarządu IGLOTEX SA

15:53, 07.01.2020 J.R Aktualizacja: 07:19, 08.01.2020
Skomentuj

Zarząd IGLOTEX S.A. wprowadzi nowy, efektywniejszy model produkcji wyrobów na bazie warzyw i owoców, i jednocześnie podjął trudną decyzję o zamknięciu zakładu produkcyjnego w Grudziądzu, potocznie nazywaną CHŁODNIA.

Dzisiaj 7 stycznia, po dorocznej rewizji wszystkich aktywów Grupy IGLOTEX  – Zarząd IGLOTEX S.A. podjął decyzję o zamknięciu zakładu produkcyjnego w Grudziądzu z końcem czerwca bieżącego roku. Równolegle, firma wprowadzi nowy, efektywniejszy model produkcji wyrobów na bazie warzyw i owoców.

Decyzja ta nie zapadła z dnia na dzień – jest wynikiem wnikliwych analiz, które trwały od dłuższego czasu. Na skutek szeregu zmian, które w ostatnich latach zachodzą na rynku upraw warzyw i owoców oraz rosnących kosztów produkcji mrożonek – zakład produkcyjny w Grudziądzu był jedynym, nierentownym wśród fabryk Grupy IGLOTEX. Proces pogarszania się wyniku netto zakładu był obserwowany od kilku lat – komentuje Maciej Włodarczyk, Prezes IGLOTEX S.A.

Zakład produkcyjny w Grudziądzu, przejęty przez IGLOTEX S.A. w 2007 roku – jako jedyny w Grupie IGLOTEX – specjalizował się w produkcji mrożonych warzyw i owoców, i o ile nie konkurował z innymi zakładami w Grupie IGLOTEX, gdzie były i są produkowane zupełnie inne kategorie produktów mrożonych (takie jak uszka, pierogi, frytki, pizza, zapiekanki), o tyle był zdecydowanie bardziej narażony na negatywne trendy rynkowe.

W ostatnich kilku latach na skutek długotrwałych susz w okresie letnim regularnie i w dużej skali malały zbiory warzyw i owoców, a – co za tym następowało – zakład w Grudziądzu mierzył się z ograniczoną dostępnością oraz skokowo rosnącymi cenami wysokiej jakości surowców. Jednocześnie, istotnie rosły ceny energii. Ponadto od wielu lat zakład działał w bardzo rozdrobnionym, konkurencyjnym otoczeniu. Wszystko to, mimo podejmowanych przez Zarząd Grupy działań naprawczych, uniemożliwiło poprawę wyników zakładu i przywrócenie jego rentowności.

Dlatego podjęliśmy decyzję o zamknięciu zakładu i konsolidacji produkcji w oparciu o trzy zakłady produkcyjne Grupy, w tym dwa zakłady produkcyjne w Tarnowie oraz nowy zakład produkcyjny w Skórczu, którego pełne i regularne działanie rozpoczniemy w trzecim kwartale bieżącego roku. Decyzja o likwidacji zakładu w Grudziądzu jest dla nas trudna – szczególnie mając na uwadze utratę miejsca pracy przez naszych pracowników – jednak jedyna słuszna w kontekście efektywności prowadzonego biznesu. Zakład w Grudziądzu zakończy działalność z końcem czerwca bieżącego roku. Jednocześnie, chciałbym zapewnić, że realizacja kontraktów na rzecz naszych Klientów nie będzie w żaden sposób zakłócona, wszystkie zamówienia będą realizowane terminowo, z gwarancją najwyższej jakości wytwarzanych produktów – komentuje Maciej Włodarczyk, Prezes Zarządu IGLOTEX S.A.

W 2019 roku w zakładzie produkcyjnym w Grudziądzu IGLOTEX zatrudniał 290 osób, przy czym kontrakty części pracowników, którzy byli zatrudnieni sezonowo, wygasły z końcem grudnia 2019 roku.

Nasza firma stosuje zasadę odpowiedzialnego prowadzenia biznesu i dotyczy to zwłaszcza naszych pracowników. Dlatego, po analizie możliwości wsparcia pracowników z Grudziądza, zaoferujemy miejsca pracy dla około sześćdziesięciu pracowników w nowym zakładzie produkcyjnym w Skórczu od lipca bieżącego roku. Pozostali pracownicy zakładu w Grudziądzu otrzymają wszelkie uposażenia / odprawy wynikające z przepisów prawa i zawartych umów, a jednocześnie będziemy czynić starania, aby znaleźli oni zatrudnienie w innych zakładach
w samym Grudziądzu i okolicy. Po wstępnym rozpoznaniu – wiemy już, że jest duże zapotrzebowanie na pracowników o tym profilu. W kontekście oddziału dystrybucyjnego, który został tymczasowo stworzony w Grudziądzu w czerwcu 2019 roku (po pożarze fabryki w Skórczu), zostanie on w całości przeniesiony do nowego oddziału dystrybucyjnego w Skórczu, którego uruchomienie jest planowane w czerwcu bieżącego roku – powiedział Maciej Włodarczyk, Prezes Zarządu IGLOTEX S.A.

Wraz z zamknięciem zakładu w Grudziądzu, IGLOTEX zakończy tak zwaną produkcję właściwą, która polegała na kontraktowaniu od miejscowych rolników świeżych warzyw i owoców, które – po stosownej obróbce – były mrożone, a następnie produkowano z nich różne linie produktów.

Chcielibyśmy podkreślić, że nasi dostawcy – lokalni rolnicy –  mogą liczyć na nasze wsparcie. Będziemy starali się wspomóc ich, rekomendując współpracę z nimi na dostawy warzyw i owoców okolicznym przedsiębiorstwom (przetwórniom i chłodniom), z którymi IGLOTEX będzie współpracował w związku z wdrożeniem nowego modelu produkcji mrożonek na bazie warzyw i owoców – dodaje Maciej Włodarczyk, Prezes Zarządu IGLOTEX S.A.   

 

NOWY, EFEKTYWNIEJSZY MODEL PRODUKCJI WYROBÓW NA BAZIE WARZYW I OWOCÓW

W oparciu o stałą analizę zmian na rynku mrożonych warzyw i owoców – Zarząd IGLOTEX S.A. podjął decyzję o zmianie modelu produkcji mrożonek z warzyw i owoców w ramach Grupy IGLOTEX.

Naszym celem jest istotne usprawnienie procesu produkcyjnego w ramach Grupy. Skupimy się na przetwarzaniu gotowych, wysokiej jakości warzyw i owoców mrożonych, które będziemy kontraktowali u zewnętrznych, sprawdzonych przetwórni i chłodni dla części linii produkcyjnych w nowym zakładzie produkcyjnym w Skórczu. Dodatkową gwarancją najwyższej jakości wytwarzanych produktów, z których IGLOTEX jest znany na rynku, będzie także rozwinięty i zaawansowany technologicznie system kontroli jakości surowców i całego procesu produkcji w nowym zakładzie w Skórczu. Precyzyjnie zaplanowana operacja zmiany modelu produkcyjnego w żaden sposób nie wpłynie na realizację kontraktów na rzecz naszych Klientów. W 100% zapewnimy kontynuację produkcji wyrobów z mrożonych warzyw i owoców, zarówno pod markami, których jesteśmy właścicielem, z marką “Proste Historie” na czele, jak też pod markami naszych Klientów, dotychczas wytwarzanymi przez fabrykę w Grudziądzu – zapewnia Maciej Włodarczyk, Prezes Zarządu IGLOTEX S.A.

Grupa IGLOTEX S.A. to firma rodzinna z ponad 30-letnią tradycją, która jest czołowym producentem i dystrybutorem żywności mrożonej oraz chłodzonej. IGLOTEX posiada rozbudowaną ogólnopolską strukturę dystrybucji (25 centrów dystrybucyjnych), realizującą usługi dla około 45 tys. klientów detalicznych i gastronomicznych w całej Polsce, jak i produkcji (zakład w Grudziądzu i dwa zakłady w Tarnowie), w ramach której wytwarzane są produkty mrożone pod markami własnymi i obcymi. IGLOTEX eksportuje rocznie około 20 tys. ton produktów do klientów z ponad 30 krajów na całym świecie. W ramach wieloletniej działalności społecznej IGLOTEX systematycznie wspiera ponad 50 instytucji i placówek, jak również jest sponsorem wielu eventów sportowych, edukacyjnych i kulturalnych.

To zaskakująca decyzja - mówią pracownicy zakładu. W ostatnim czasie spółka informowała o budowie w Chłodni zakładowej oczyszczalni. 

Do tematu wrócimy.

[ZT]72909[/ZT]

 

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(15)

KenikKenik

9 11

Czyli zaczyna się przedostatni akt dramatu rządów PIS- czyli drożyzna produktów oraz drożyzna energii (a chłodnia trochę jej zużywa) a także przymusowe podwyżki płac i to nie tylko tej najniższej, bo ona wywołuje też podwyżki dla innych, wyżej cenionych pracowników (mimo braku dochodów jak napisano) doprowadziła do upadku zakładu i zwolnień. Wynik jest taki, że zamiast podwyżki ludzie dostaną figę z makiem. Oto gospodarka wg PIS. 17:06, 07.01.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

GoscGosc

7 2

A ty co chciałbyś dużo zarabiać i mało płacić? Żal ci, że podwyższono wynagrodzenie najniższe bo sam zarabiasz dużo. Jak zauważyłeś wszystko ma swoje konsekwencje. Weź coś na uspokojenie. 17:54, 07.01.2020


Były pracownikByły pracownik

15 1

Znasz mechanizmy jak działa gospodarka? Upadek chłodni zaczął się już dawno, nietrafione i niezrozumiałe decyzje biznesowe, przymus przyjmowania towaru gorszej jakości bo pochodzi z pół właścicieli Iglotexu, niekompetentna kadra kierownicza która nie wie co robi no, brak nowych produktów (rozwój produktów skupiał się na produktach ze Skórcza a produkty inne pozostawały w tyle za konkurencją) i dziwny pożar zakładu w Skórczu, nawet jak dostaną kasę z ubezpieczenia to nie pokryje ona budowy nowego "lepszego" i większego zakładu a kasa potrzebna. Fundusz inwestycyjny który jest współwłaścicielem nie jest dobrym wujkiem i kasy nie rozdaje. Wiec to że chłodnia idzie na dno to wina tylko właścicieli! 18:17, 07.01.2020


Bez żaluBez żalu

10 1

Dokładnie Były Pracownik. Jak się dba tak się ma. Zarówno o pracownika, a co za tym idzie o firmę. A pracownik dziś jest podstawą. A jak komuś się wydaje, że da dziś karnet na siłownię i tym zamknie przysłowiowy pysk to jest w błędzie. Raz, że w tych firmach ogólnie pieniądz gówni..ny, to do tego szacunku brak. Narobią kierowników i brygadzistów z przypadku i jakby rozumy pozjadał. Jednego znam ze znanej mi firmy. Kierownikiem wielkim był, a w rzeczywistości matoł. Strat na 50 tyś narobił, a z kierownika stał się w innej firmie placowym nawet nie. Przynieś, zanieś pozamiataj, że jak go widzisz nie wie gdzie łeb wsadzić. Nawet nie wiem czy matoł szkołę dobrze skończył. Po prostu znajomki i plecy. Powpisują na FB powymyślane zagraniczne uczelnie i rżną. Drugi tak jedzie po kobietach, zwykły cham. Jakby moja matka robiła w takim zakładzie, to jakbym mu wypi..ił to by w taśmę produkcyjną wpadł. Takie to firmy. 22:57, 07.01.2020


reo

TtTt

9 0

Cały Grudziądz... Ale może markiet w to miejsce powstanie? 17:09, 07.01.2020

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

......

0 0

A co Grudziądz ma do tego? 18:13, 07.01.2020


MnMn

3 0

To ma Grudziądz, że tu powoli przysłowiowe psy dup..i szczekają. Chociaż wydaje mi się, że obrażam te kochane zwierzęta i to porównanie nie na miejscu. Zapyziałe miasto. Rozwój tutaj to czysta abstrakcja. 20:13, 07.01.2020


FymelFymel

1 0

Powstanie kolejna biedronka.... ha ha ha.... 20:42, 07.01.2020


Zagłębie markietówZagłębie markietów

0 0

Fymel, pewnie, że tak. Co tu może powstać innego? Jak uda się to zbyć to co tam postawią? Przemysł na pewno już w to miejsce żaden nie wejdzie. Kiedyś pobudowali i tak stało. 21:36, 07.01.2020


JaJa

5 2

No to ziścił się sen okolicznych mieszkańców- przestaną im warczeć samochody chłodnie po nocach. A działkowcy wreszcie będą mieć czysty "nieśmierdzący" rów. A, że 200 osób straci pracę? A kogo to? Nieprawdaż? 19:57, 07.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EdiEdi

3 0

Niech tylko warszawiacy zabiorą ze sobą amoniak! Bez podarunków dla miasta proszę ! 20:09, 07.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AlaAla

0 0

Na końcu artykułu jest informacja że myślą nad budową oczyszczalni to dopiero działkowcy i mieszkańcy się ucieszą 20:17, 07.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NemoNemo

4 4

W marketach... palety z towarem stoją przy regałach i nie ma kto ich rozładować i poukładać na półkach... w każdej firmie praktycznie szukają osób do pracy.... 20:46, 07.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

xxxxxx

2 0

To gdzie teraz dr Nowak będzie woził śliwki ze swojego sadu??? 14:44, 10.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DawDaw

0 0

Szkoda.. 10:10, 20.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%