Zamknij

W jaki sposób bank określa naszą zdolność kredytową?

11:43, 17.06.2020 J.R Aktualizacja: 19:36, 26.06.2020
Skomentuj

Bardzo duża konkurencja na rynku bankowym sprawia, iż z każdej strony atakują nas oferty atrakcyjnych kredytów oraz pożyczek pieniężnych z niskim oprocentowaniem. Tym bardziej w obecnej sytuacji, gdy stopy procentowe są na rekordowo niskm poziomie, wzięcie kredytu gotówkowe stało się atrakcyjne jak nigdy dotąd. Choć banki bardzo zabiegają o klientów, nie pozwolą sobie na udzielenie kredytu osobie, która potencjalnie może go nie spłacić. Ryzyko udzielenia takiego kredytu minimalizuje zaawansowany system, zwany powszechnie zdolnością kredytową. Warto pamiętać, że banki są prawnie zobligowane do udzielania kredytu tylko tym osobom, które zgodnie z metodologią banku taką zdolność mają. Tutaj dowiesz się więcej czym jest zdolność kredytowa.

Elementy, na jakie składa się zdolność kredytowa

Każdy bank przez akceptacją wniosku kredytowego, sprawdzi naszą zdolność kredytową, która w jednoznaczny sposób stwierdzi, czy możemy otrzymać taki kredyt, czy nie. System jest obiektywny i bazuje jedynie na informacjach, jakie umieściliśmy we wniosku. Oczywiście banki do pewnego stopnia weryfikują te dane zgodnie ze swoimi informacjami. Jeśli zaniżysz swoje koszty comiesięczne, bank po prostu przyjmie wyższą wartość, zgodnie ze swoimi procedurami. Żadne pole, które wypełniliśmy podczas wnioskowania o kredyt, nie zostało tam umieszczone przypadkowo. Wszystkie te dane to zmienne, które są brane przy wyliczaniu naszej zdolności kredytowej.

Oczywiście najważniejsze informacje to te dotyczące naszego zatrudnienia. Bardzo dużą wagę ma forma zatrudnienia, okres, w jakim jesteśmy zatrudnieni i przede wszystkim wysokość naszego wynagrodzenia. Nie bez echa przechodzą też takie informacje jak nasze miesięczne średnie wydatki, czy potencjalne alimenty lub renta, którą musimy komuś płacić. Podczas obliczania naszej zdolności kredytowej, w grę wchodzą również dane jakościowe. Takie informacje to przykładowo nasze wykształcenie, status mieszkaniowy, wiek czy branża, w jakiej pracujemy. Te wszystkie informacje składają się na ogólny obraz zdolności kredytowej, która jednak jest niepełna bez naszej historii kredytowej. 

Historia kredytowa jest równie ważna! 

Historia kredytowa, sprawdzana przez banki i inne instytucje w Biurze Informacji Kredytowej to baza, która gromadzi wszelkie informacje o naszych zobowiązaniach zarówno w formie pożyczek, kredytów, kart kredytowych, a nawet kredytów ratalnych zaciągniętych na sprzęt RTV i AGD. BIK jest aktualizowany na bieżąco co miesiąc i pojawiają się tam wszelkie informacje dotyczące tego, czy spłacamy wszelkie zobowiązania finansowe terminowo. Jeżeli nigdy nie spóźnialiśmy się z płatnością za ratę, nasza historia będzie kształtować się pozytywnie, co bardzo wpłynie na decyzję kredytową. Jeżeli jednak notorycznie opóźnialiśmy się z płatnościami, wtedy nawet pomimo dobrej zdolności kredytowej, bank może nie udzielić nam kredytu. Swoją sytuację w BIK możesz sprawdzić także samodzielnie - zobacz https://akademiakredytu.pl/jak-sprawdzic-bik/. Warto jednak pamiętać, że każdy bank inaczej traktuje analizę kredytową, dlatego, jeżeli w jednym banku odmówiono nam kredytu, nie znaczy to, że nie otrzymamy go w drugim. 

-------------

Stylowa piersiówka z grawerem

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%