Prawie miesiąc temu pisaliśmy na portalu o powstających w Grudziądzu muralach. Temat wywołał sporo emocji wśród mieszkańców miasta. Jednym malowidła na budynkach się podobają, a inni uważają, że powinny zniknąć, a nawet, że są nielegalne i grozi za to więzienie. Postanowiliśmy dla naszych czytelników sprawdzić to, jak jest naprawdę.
Budynek przy ul. Mickiewicza 3 kilka lat temu został poddany gruntownemu remontowi. Wszystkie prace były wykonywane zgodnie z prawem budowlanym w porozumieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Na zdjęciach poniżej możecie zobaczyć budynek przed remontem jak i po remoncie.
Podczas prac pojawił się problem bramy średniowiecznej, która jest elementem malowanej ściany budynku i wcześniej nie istniała dla konserwatora zabytków. W porozumieniu z Miejskim Konserwatorem Zbytków cały ten element został tylko oczyszczony i pozostawiony w taki sposób, aby był widoczny. Dodatkowo światło tej bramy zostało otynkowane świeżym tynkiem.
Zapewne wtedy zrodził się pomysł, aby na tym tynku pojawił się tzw. mural.
Elementy oznakowania kamienic nie stanowią trwałego naruszenia struktury elewacji. Na podwórku przy ul. Mickiewicza naniesienie zostało wykonane nie na średniowiecznej bramie, a w świetle tej bramy, wypełnionej szarym tynkiem, nie stanowiącej żadnej wartości historycznej. W trakcie prowadzonego remontu nie było żadnych wytycznych w zakresie tej bramy, podobnie jak do bramy zlokalizowanej w piwnicy tego budynku. - mówi Prezes Zarządu MPGN Zenon Różycki
Dlaczego powstało tyle szumu medialnego na ten temat?
Okazuje się, że kontrowersję budzi fakt czy budynek jest zabytkiem czy nie? Na dzień dzisiejszy budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków. W związku z tym nie podlega on typowej ochronie jak zabytek. Jest wpisany natomiast do gminnej ewidencji zabytków, którą prowadzi Gmina Miasta Grudziądz. W tej ewidencji znajduje się większość budynków z centrum miasta. Ewidencja powstała na podstawie ustawy o ochronie zabytków, którą jednak kwestionuje Rzecznik Praw Obywatelki. Uważa on bowiem, że ustawa jest niekonstytucyjna, zarzucając jej, że bardzo silnie ogranicza prawa procesowe właścicieli nieruchomości, a tym samym narusza konstytucyjne gwarancje ochrony własności, w tym brak informowania właścicieli o wpisie i trybach zaskarżenia takiej czynności. W praktyce wielu właścicieli nawet nie wie, że ich budynek może być w takiej ewidencji. Stwarza to również wiele budzących wątpliwości decyzji konserwatora, który np. zabrania wykonania ocieplenia powojennej kamienicy, która nie ma żadnej wartości historycznej, a jest w takiej ewidencji, narażając przez to mieszkańców na wyższe koszty ogrzewania mieszkań i jest sprzeczne z deklaracją władz miasta dotyczącą walki ze smogiem.
[ZT]70886[/ZT]
Co zatem stanie się z muralem na budynku przy ul. Mickiewicza 3? Zapewne przekonamy się wkrótce. Póki co stał się on obiektem często odwiedzanym przez turystów i mieszkańców Grudziądza.
Jakie macie zdanie na ten temat?
Dorota11:37, 04.05.2018
Oczywiście, że zostawić, trzeba mieć co najmniej niezrozumiałą percepcję jeśli ktoś chciałby go usunąć. Jest ciekawym elementem przyciągającym turystów, jeśli go nie będzie znowu nuda zapanuje.
ja12:20, 04.05.2018
Jasne że zostawić
nowy12:59, 04.05.2018
przynajmniej porządek tam jest, a nie jak wcześniej sterta śmieci
Ryszard Kucharczyk10:47, 05.05.2018
Na gruntach między dzisiejszymi posesjami nr 3 i 5 stała okrągła wieża.Fragmenty jej fundamentów oraz łukowe sklepienie pozostałe po przejściu do wieży, widoczne są jeszcze na podwórzu domu nr 5 oraz prawdopodobnie most Bramy Bocznej ?obecnie pod chodnikiem przy kamienicy ul. Mickiewicza 3/Murowa 24
Wskazuje, ze w ewidencji może być ujęty tylko taki obiekt, który spełnia ustawową definicję zabytku. Zachodzi pytanie czy dokonano w sposób rzetelny, na podstawie stanowiska wojewódzkiego konserwatora zabytków i dokumentacji źródłowych związanych z historią Grudziądza. Nie dotyczy to budynku nr 5 ul. Mickiewicza, ale istniejących fundamentów w obrębie tych ulic
Wykaz zabytków nieruchomych ujętych w gminnej ewidencji zabytków zlokalizowanych na terenie Gminy ?Miasto Grudziądz w części Zabytki Architektury i Budownictwa pozycja 631 i 632 ulica Mickiewicza 3 /Murowa 24 i
irek15:46, 05.05.2018
Ale sciema. Laske mpgn robi ze remontuje domy. Z takim podejsciem Rozycki powinien zrezygnowac ze stanowiska nie nadaje sie. Malowidlo ten mural kiepskiej jakosci.okazuje sie ze mozna byle gdzie po zabytkach smarowac. Na logike po co komu mural w miejscu gdzie nikt nie chodzi. Ile kosztowal I kto za niego zaplacil? Mieszkancy. Po to by psy mogly go obsikac
ja16:08, 05.05.2018
Już na etapie remontu tej kamienicy Miejski Konserwator Zabytków powinien zweryfikować to miejsce, ale miał to gdzieś. Ważne że kasa co miesiąc się zgadza. Zabytki go nie interesują. Wystarczy zobaczyć górę zamkową i jego niekompetencję - masakra.
irena17:02, 05.05.2018
Rózycki chyba Wam placi za pisanie tego. Propaganda. Czy jest finansowany przez mpgn? Skad firma bierze pieniadze z faktur za co?
X20:58, 05.05.2018
Skoro to nie jest zabytek, To prezes Różycki też nie jest prezesem bo mi się tak podoba:) jak jemu sie nei podoba ustawa HAHA. Co za głupoty opowiadacie.
Ktoś20:59, 05.05.2018
Kto mądry robi murale w miejscu gdzie nikt ich nie będzie oglądał:) moze u mnie w garażu proponuje następny? MPGN i Różycki oderwali się od rzeczywistości.
Men18:38, 07.05.2018
Kłamstwo. Jest zabytkiem
ja21:13, 07.05.2018
Kłamstwo? Budynek który nie jest w rejestrze zabytków nie jest zabytkiem, proste. A ten nie jest.
NN01:42, 14.05.2018
Jsst Ustawa mówi to wprost. Zresztą cała stare miasto zawsse wymaga konsultacji lub zgody. Nie ma znaczenia czy coś jest zabytkiem. Stare MIasto wpisane jest do rejestru i postawienei ławeczki, albo innej niż wyrażona przez Konserwatora zgoda wymaga zawsze infromacji od WKZ. Różycki zpomniał jakie były problemy z ławeczką Kopernika? Projekt tej ławeczki mógł zrealizowac tylko ktoś z odpowiednimi uprawnieniami, nie ważne czy profesor czy nie, musiał mieć wpis w Ministerstwie i zajmowąć się odpoiwednią architekturą. Przestrzeń konserwatorska to przestrzeń i każda zmiana wymaga zgody jeżlei ma charakter trwały. Można połozyć na RYnku trawę, ale trawmnik na stałe musi już mieć zezwolenie i tyle.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu grudziadz365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
0 0
Chwalisz się że masz garaż hihi, za robotę się weź