Zamknij
REKLAMA

Grudziądzanin Lech Flaczyński ewakuowany z Makalu

21:05, 01.06.2018 | S.K
Skomentuj
REKLAMA

Polski wspinacz Lech Flaczyński został ewakuowany z obozu na Makalu - informuje "Himalayan Times". Śmigłowiec zabrał mężczyznę z wysokości 6600 m.n.p.m. z objawami choroby wysokościowej.

U Flaczyńskiego objawy choroby wysokościowej pojawiły się kiedy schodził ze szczytu Makalu. 71-letni himalaista wraz z synem Wojciechem zdobył 24 maja piątą najwyższą górę na Ziemi.

"Schodząc ojciec stracił swoją czołówkę i zaczął źle się czuć" - opowiada Wojciech Flaczyński.

Polacy ze względu na silny wiatr napotkali trudności w dotarciu do czwartego obozu. Kiedy już im się to udało, pogoda zmusiła ich do pozostania tam przez trzy dni. Wspinaczom skończył się prowiant, a u Pana Lecha zaczęły występować objawy choroby wysokościowej. Jednak 28 maja zdołali dotrzeć do obozu trzeciego, ale nie znaleźli tam namiotów, które umożliwiłyby im pozostanie w tym miejscu. Co więcej Lechowi Flaczyńskiemu skończył się wtedy tlen. Jego syn, który nie wspomagał się tlenem w czasie wspinaczki, postanowił wrócić do obozu czwartego, licząc na znalezienie tam butli pozostawionych przez innych himalaistów. Szczęśliwie udało mu się to powyżej obozu trzeciego, dzięki czemu jego ojciec zdołał dotrwać do przylotu śmigłowca. 71-latek przebywa obecnie w międzynarodowej klinice CIWEC w Katmandu.

Jak poinformował Minigma Sherpa, dyrektor firmy Seven Summit Treks organizującej wysokogórskie wyprawy na terenie Nepalu, Flaczyński został zabrany z Makalu przez jednego z nielicznych pilotów przeszkolonych do latania w Himalajach na tak dużej wysokości. Umiejętności pilota uratowały już wielu wspinaczy.

Polacy byli członkami dwunastoosobowej ekspedycji dowodzonej przez Hiszpana Jesusa Moralesa Manzanaresa. Na Makalu pochodzący z Grudziądza Flaczyńscy wspinali się po raz drugi. Dwa lata temu nie udało im się wejść na szczyt. Są pierwszymi od 2011 roku obywatelami naszego kraju, którzy zdobyli Makalu - przed nimi jako ostatni dokonali tego Adam Bielecki, Artur Hajzer i Tomasz Wolfart.

(S.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%