Zamknij

Puszczasz psa bez smyczy na spacerze. Grozi za to kara 5tys. zł

13:51, 18.11.2018 | J.R
REKLAMA
Skomentuj

15 listopada weszła  w życie nowelizacja Kodeksu wykroczeń. Wśród wielu zmian jest i ta, która dotyczy właścicieli czworonogów. Znacznie zaostrzono kary za niedopilnowanie niebezpiecznych zwierząt, zwłaszcza psów ras agresywnych. Do tej pory za nieostrożność przy trzymaniu zwierzęcia groziła grzywna w wysokości do 250 zł albo nagana.  

Nowy przepis mówi, że właściciel psa, który trzyma go na posesji bez ogrodzenia lub puszcza go ze smyczy na spacerach, zagraża zdrowiu lub życiu innych ludzi. Może za to zostać ukarany grzywną nawet do 5000 złotych. Ale to nie wszystko. W skrajnych przypadkach grozi za to nawet pozbawienie wolności! Dotyczy to zwłaszcza właścicieli psów obronnych, pierwotnie szkolonych do walk, ale też psów ras uznanych za agresywne.

Z istotniejszych zmian jakie weszły w życie warto wspomnieć jeszcze wydłużenie czasu na opłacenie mandatu z 7 do 14 dni. Dwutygodniowy okres ułatwi terminowe wywiązanie się z obowiązku, co chronić będzie osoby ukarane grzywną przed konsekwencjami postępowania sądowego. Zawarte w ustawie rozwiązania wpłyną korzystnie na sprawność pracy sądów, do których trafiać może nawet o 150 tys. mniej drobnych spraw niż obecnie.

Zmiany w prawie pozwolą skutecznie walczyć również z plagą „drobnych” kradzieży, przywłaszczeń, paserstwa bądź zniszczenia cudzej rzeczy. Choć tego rodzaju czyny odznaczają się dużą szkodliwością społeczną, w obecnym stanie prawnym ich sprawców, nawet jeśli zostaną schwytani, nie spotyka adekwatna kara, odstraszająca od ponownych kradzieży. Problem dotyczy choćby kradzieży sklepowych.

Ustawa zmienia zasadę, wedle której określa się, czy popełniona m.in. kradzież jest wykroczeniem czy już przestępstwem. To istotna różnica, bo za wykroczenie wymierzana jest najczęściej grzywna, a za kradzież będącą przestępstwem grozi nawet 5 lat więzienia. Dziś cezurę tę wyznacza wartość szkody wynosząca jedną czwartą minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli obecnie 525 zł. Po zmianach granicę stanowić ma 500 zł, ale określony na tym poziomie próg będzie niezmienny, a nie uzależniony od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę czy innych zmiennych czynników. Każda kradzież powodująca szkodę powyżej 500 zł będzie dotkliwie karanym przestępstwem. 

Szajkom „zawodowych” złodziei, trudniących się m.in. kradzieżami sklepowymi, przestępczą działalność ułatwiał również niedostateczny obieg informacji o wcześniejszych postępowaniach dotyczących sprawców niewielkich pojedynczo kradzieży. Stąd ustawa przewiduje utworzenie elektronicznego rejestru sprawców wykroczeń przeciwko mieniu, osób podejrzanych o popełnienie tych wykroczeń, obwinionych i ukaranych. Rejestr służył będzie policji, prokuraturze i sądom do tego, by sprytni „zawodowi” złodzieje, popełniający „drobne” kradzieże w różnych miastach, nie odpowiadali za pojedyncze wykroczenia, lecz zsumowane przestępstwo.

Ustawa wprowadza przepis, który pozwoli na skazywanie za przestępstwo w sytuacji, gdy dojdzie na przykład do trzech kradzieży o każdorazowej wartości po 200 zł. Dziś tacy sprawcy mają po trzy mandaty po 200 zł. Drwią sobie z prawa, narażając na szwank autorytet wymiaru sprawiedliwości. Po zmianach będą karani jak za przestępstwo.

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

majkamajka

3 3

dobrze, że jest ta ustawa i taka kara 21:13, 18.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jaja

4 0

Psy będą chodzić na smyczy ok a na gó no na chodniku nie ma sposobu. 20:37, 19.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PamPam

0 0

Ciekawe dlaczego to wlasciciele i ich psy sa zle? Kazdy "madry" cytuje art 77 kodeksu wykroczen. Proponuje zerknac na nastepny,tj. 78. On tez obowiazuje. Nikt go nie reapektuje,przestrzega. To zawsze pies winny,a nie durny czlowiek. Niestety czesto jestem swiadkiem draznienia obcego psa przez nieodpowiedzialnych matolow,ktorzy chca tylko poglaskac. Mam nadzieje,ze art 77 i 5 tys obowiazuje rowniez wlascicieli psow kieszonkowych yorkow,maltanczykow i innych pso podobnych niewychowanych. Niestety ja zostalam pogryziona 4 razy. I za kazdym razem przez takie g...no bez smyczy 23:52, 28.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© grudziadz365.pl | Prawa zastrzeżone