Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego 8 lutego przeprowadził w Grudziądzu konsultacje poświęcone tzw. uchwale antysmogowej. Opracowywany projekt uchwały określa wprowadzenie na obszarze naszego regionu ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Kary za nieprzestrzeganie uchwały sięgają nawet 5tys zł, a jej egzekwowaniem zajmie się Straż Miejska i Policja.
Dokument zakłada m.in. w zakresie:
Projekt uchwały znajduje się do wglądu w Departamencie Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu przy ul. Targowej 13/15, pok. 213. Ponadto jest dostępny tutaj.
Zachęcamy mieszkańców do zapoznania się z dokumentem oraz składania uwag i wniosków, które mogą być wnoszone:
Po przedstawieniu założeń uchwały wywołała się dyskusja na sali. Zdaniem wielu mieszkańców kierunek zakazów nie jest dobry. Wielu mieszkańców nie będzie w stanie spełnić jej założeń.
Mamy ponad 500 budynków na terenie Grudziądza, około 70% z nich posiada piece węglowe, które do 2026r. trzeba zlikwidować. Bez dodatkowego wsparcia państwa jest to nierealne. Przez ostatnie 4 lata zlikwidowaliśmy 900 pieców w 40 budynkach. Daje to średnio 10 budynków rocznie. Przy tym tempie wymiany co w minionych latach potrzebujemy prawie 30 lat, aby spełnić założenia uchwały antysmogowej.
Niestety wprowadzone zakazy ocieplania budynków, wysokie ceny ciepła oraz wstrzymanie programu Kawka z którego my korzystaliśmy, zdecydowanie ogranicza tempo podłączania kolejnych budynków do ciepła sieciowego. Mieszkańców nie stać na samodzielną wymianę źródeł ciepła, natomiast w budynkach z C.O. oraz nieocieplonych zużycie energii jest zdecydowanie wyższe, a tym samym zwiększone są koszty dla mieszkańców. Warto pomyśleć nad wprowadzeniem specjalnej taryfy na ciepło, która mogłaby być dofinansowana z budżetów miast i gmin zamiast płacenie wysokich kar za zanieczyszczenie powietrza - mówi Prezes MPGN Zenon Różycki
Podczas dyskusji mieszkańcy dopytywali o sposoby dofinansowania likwidacji pieców i gdzie mogą przekazywać swoje uwagi do uchwały.
Przypominamy, że za nie przestrzeganie tych przepisów ustawodawca przewiduje grzywny do 5tys. zł.
ja11:38, 13.02.2019
tak, najlepiej nakazać mieszkańcom wymianę pieców a potem ich karać, a co z urzędnikami którzy nie pozwalają ocieplać budynków i wymieniac okien
Lol12:07, 13.02.2019
Dlaczego nie uchwałą ulgi dla tych co opalają dom gazem .Powinna być.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu grudziadz365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Lewica zachęca prezydenta Grudziądza do testowania 35-g
Znowu ciężko pracyjacy zapłacą za kretynskie fanaberie zdegenerowanego lewactwa! Proponuję, żeby urzędy były czynne od środy do niedzieli w godzinach od 15 do 23!
Precz z kretynami
13:33, 2025-07-04
Nawrocki: Sławomir Cenckiewicz będzie szefem Biura Bezp
Świetny wybór
👍
06:55, 2025-07-04
Tragiczny wypadek na A1 przed węzłem Grudziądz. Jedna o
Węzeł Grudziądz jest na 97 kilometrze, węzeł Lisewo na 113 km. Wypadek był na 104 km czyli bliżej Grudziądza niż Chełmna. Straż pożarna w Grudziądzu ma do węzła na A1 ok 4 km plus 7 do wypadku- razem 11 km. Straż z Chełmna ma do węzła Lisewo prawie 20 km plus ok 9 km do miejsca wypadku- razem ok 30 km. Dlaczego to wyliczam? Bo napisano, że na miejscu wypadku byli strażacy z Chełmna, z okolicznych OSP i z aż z Torunia a przecież mogliby być szybciej strażacy z Grudziądza i może by zdołali uratować wszystkie osoby? To jakiś dziwny sposób na ratowanie ludzi. Przecież zawsze liczy się czas.
Antoni
22:37, 2025-07-03
Stadion GKMu przejdzie rewolucję. Prezydent stawia ulti
Będzie budowa jak delfinek na strzemyku . Oszalec idzie zero kontaktu z władzami miasta. Ciągły halas ale budowa trwa bo pan prezydent musi gdzieś rolki nagrywać.
Grudziadzanin
18:24, 2025-07-03