Grudziądzki Klaster Przemysłu Lekkiego tworzy 6 dużych firm z naszego miasta: Vadain, Lemigo, Sawex, Sara, Gaja oraz Visscher Caravelle. Wspierają oni m.in. nowy kierunek kształcenia z oferty naszego Gastronomika, którym jest TECHNIK PRZEMYSŁU MODY.
Celem Klastra było zawsze założenie szkoły kształcącej na kierunkach, które potrzebne są na grudziądzkim rynku pracy. Taka współpraca pozwala włączyć uczniów do społeczności pracowniczych firm, w których mają duże możliwości awansu.
Przed wieloma uczniami i ich rodzicami okres wyboru szkół średnich. Poniżej publikujemy wywiad z Emilią Jankowską - projektantką mody pracującą dla firmy Taranko, natomiast wcześniej dla „Da Vinci” trudniącej się głównie w ekskluzywnych koszulach damskich i męskich. Tworzy również ubiory pod własnym nazwiskiem.
Z projektantką rozmawiała Emilia Wyczyńska-Staszek, specjalista ds. marketingu Grudziądzkiego Klastra Przemysłu Lekkiego”
Jak zaczęła się Twoja historia z szyciem?
Emilia Jankowska: „Moja mama szyła nam piękne sukienki. Patrzyłam jak to robi, gdy podrosłam próbowałam swoich sił na maszynie. Kochałam rysować, robiłam to bez przerwy przez długie lata, więc połączyłam te dwie umiejętności, wybierając Technikum Odzieżowe w Tczewie”.
Kiedy postanowiłaś, że zostaniesz, projektantką mody?
E.J: „Ta myśl towarzyszyła mi od dziecka. Bardzo dużo rysowałam sylwetki damskie, szyłam, uczyłam się technik plastycznych. Miałam zawsze najlepsze stopnie z tych przedmiotów, wygrywałam też konkursy plastyczne. Poważną jednak decyzję podjęłam ucząc się w technikum odzieżowym. Tam przygotowywałam się wraz z naprowadzeniem nauczycielki z przedmiotu Projektowania Ubioru do egzaminów wstępnych na studia”.
Jak wygląda twoja praca?
E.J: „Moja praca ma szeroki zakres obowiązków. Od tworzenia trendów dla marki, tablic inspiracyjnych, projektowania ubiorów, doborze dodatków do modeli po ścisłą współpracę z szefową, technologami, krawcowymi i licznymi codziennymi przymiarkami. Spotykam się również z dostawcami wszystkich dodatków, jestem odpowiedzialna za ich wybór i zamówienia na produkcję”.
Jaki powinien być projektant?
E.J: „Być ciągle kreatywnym, rozwijać się, posiadać znajomość rynku sprzedaży. Bardzo dobrze jeśli zna zasady konstrukcji, szycia, posiada znajomość materiałów”.
Twój ulubiony okres w modzie?
E.J: „Ulubionym okresem w dziejach mody były pokazy moich kolekcji m.in. kilkakrotnie na Fashion Week Poland w Łodzi, Warsow Fashion Street, Sopot Fashion Days, Amber Look, Off Fashion w Kielcach, Amber Trip w Wilnie, udział w Fashion TV. Były to niezapomniane przygody, wnoszące wiele doświadczeń”.
Patrząc na swoje doświadczenie oraz ogromną wiedze jakie masz rady dla osób zaczynających przygodę z Technikum Przemysłu Mody w Grudziądzu?
E.J: „Nauka w Technikum Przemysłu Mody jest przyjemna i ciekawa, a praktyki twórcze. Warto starać się być przede wszystkim dokładnym, uczyć się przedmiotów zawodowych -otwiera to drogę do kariery zawodowej. W branży odzieżowej jest wiele potrzebnych zawodów, gdzie przez cały czas można się rozwijać i jeśli będzie się dobrym –piąć się do góry”.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz