Zamknij
REKLAMA

Protest na Rynku Głównym w obronie szpitala w Grudziądzu

20:54, 09.10.2019 | J.R
Skomentuj
REKLAMA

Kilkadziesiąt osób zebrało się na Rynku Głównym, aby wyrazić swój sprzeciw likwidacji oddziałów w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu. Przygotowano transparenty z hasłami:

  • Nie zamykajcie oddziałów Szpitala!
  • Radni! Odpowiadacie za to co dzieje się w Szpitalu!
  • Będzie referendum!
  • Maciej! Też kiedyś byłeś chorym Maciusiem!

Podpisano również petycję do prezydenta, aby nie zamykał oddziałów.

Organizatorzy przypomnieli list kandydata na prezydenta Macieja Glamowskiego, w którym deklarował, że nie będzie zamykania oddziałów, redukcji oddziałów, zamykania laboratoriów. Deklarował to jako członek Stowarzyszenia Obywatelski Grudziądz, którego pani prezes Beata Kulpińska-Gurbin z oddali fotografowała dzisiejszą pikietę na Rynku.

Informacja o dzisiejszej pikiecie pojawiła się wczoraj w mediach społecznościowych i była reakcją na pojawiające się informacje z grudziądzkiego szpitala.

Ratusz wiedząc o zaplanowanej demonstracji sam zorganizował konferencję prasową, aby przekazać informacje o planach restrukturyzacji w szpitalu. Dyrektor Łukasz Przychodzki potwierdził likwidację części łóżek (24) na pediatrii i nazwał to optymalizacją. Zapewnił również, że nie będzie likwidacji oddziałów na pediatrii. Pytanie jak nazwać przekształcenie 4 oddziałów w 3 oddziały.

Na pytanie dziennikarzy jakie to przyniesie oszczędności nie potrafił odpowiedzieć. Zapewne wiąże się to z redukcją wynagrodzenia jednego ordynatora, który nie będzie już potrzebny. Z jednej strony likwiduje się etaty, a z drugiej pojawiają się nowe stanowiska dla swoich ludzi.

Dyrektor przekazał również informację na temat poradni endykrynologicznej. Prowadzone są rozmowy z lekarzem, który prawdopodobnie uzyska specjalizację w tej dziedzinie w połowie listopada. Zatem pod koniec roku jest możliwy powrót przyjęć w tej poradni. Obecnie wszystkie wizyty są odwoływane, a pacjenci jeżdżą do Bydgoszczy lub do Gdańska. NFZ wezwał szpital do złożenia wyjaśnień w tej sprawie. 

Dyrekcja szpitala ma jeszcze problem z chirurgami, którzy złożyli wypowiedzenia z pracy. Jeżeli nie uda się pozyskać nowych chirurgów to od 1 listopada grozi szpitalowi zawieszenie działalności. Bez przynajmniej jednego zespołu operacyjnego szpital nie będzie już szpitalem.

Mamy nadzieję że do tego nie dojdzie. 

Rozmawialiśmy dzisiaj, 9 października, również z wojewodą oraz NFZ, które poinformowały, że nie mają wiedzy na temat redukcji łóżek w szpitalu oraz likwidacji jednego oddziału. Zdaniem dyrektora Łukasza Przychodzkiego szpital nie ma obowiązku, aby informować te instytucje o swoich działaniach. 

Swoje zdanie wyraził również Konsultant Krajowy w Dziedzinie Pediatrii prof. dr hab. med. Teresa Jackowska. Napisał w liście do dyrekcji szpitala, że to co się dzieje w szpitalu w Grudziądzu to pomysły nie-medyczne, może ekonomiczne, ale w medycynie nie zawsze najważniejsze i na pierwszym miejscu są prawa rynku. Tu liczy się przede wszystkim dobro dzieci. Mam nadzieję, że mieszkańcy Grudziądza i okolic nie dopuszczą do niszczenia szpitala - napisała Pani profesor.

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

Jak to jest?Jak to jest?

7 0

Jedno grzeczne pytanko, gdzie są, co robią szpitalne związki zawodowe, wszystkie bez wyjątku? Gdzie pan Nowicki, gdzie inni "przywódcy"? Sami będąc pod ochroną doopami trzęsą ze strachu i ani be, ani me, ani kukuryku w obronie ludzi i lecznicy? Po sprywatyzowaniu szpitala skończą się związkowe kariery, będą tylko listkiem figowym i w szczątkowej formie pozostaną do podpisywania kwitów, które właściciel "musi" z nimi "skonsultować". Można tak zatracić instynkt samozachowawczy? "Samozachowawczy" nie znaczy swój własny, ale przede wszystkim członków związku, którzy was wybrali!!!
22:20, 09.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ewaewa

3 0

Grudziądz tonie ,rynek pracy denny , ruiny po różnych zakładach straszą , afera goni aferę , klika rządziła i rządzi nadal , jedynym wyjściem , referendum i nowe wybory , w następstwie zmiana władzy w Grudziądzu , to może coś się poprawi 14:23, 10.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gośćgość

0 0

Smieszny protest. Wśród uczestników tylko media i organizatorzy zaangażowani politycznie. Zen by mógł wreszcie do jakiejś normalnej pracy pójść. Ale widać nikt go nie chce. 15:36, 10.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MaroMaro

0 0

Czy to prawda, że w najbardziej zadłużonym szpitalu w Polsce ordynator zarabia 43 tys. zł miesięcznie?
Czy plan naprawczy Glamowskiego polega na podwyższaniu wszelkich opłat?
Czy kogoś z mieszkańców Grudziądza pytano, czy zadłużać szpital? 22:49, 22.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

zozozozo

0 0

Podobno tak 23:03, 22.10.2019


REKLAMA
REKLAMA