Zamknij
REKLAMA

Epoka człowieka i problem marazmu - wykład dr hab. Ewy Bińczyk

15:02, 14.01.2020 | J.R
Skomentuj
REKLAMA

W XXI wieku człowiek jako gatunek jest supersprawczą siłą o znaczeniu planetarnym i geologicznym. Przekraczane są granice planetarne, a stabilność przyrody jest zagrożona. Dzisiejszego popołudnia prof. nadzwyczajna UMK, dr hab. Ewa Bińczyk wygłosiła wykład na ten temat.

14 stycznia w Auli IV Liceum Ogólnokształcącego odbył się wykład prof. nadzwyczajnej UMK, dr hab. Ewy Bińczyk pt.:„Epoka człowieka i problem marazmu”.

Ewa Bińczyk to grudziądzanka, absolwentka I LO, socjolożka, filozofka. To przede wszystkim dr hab., prof. UMK, wykładowczyni Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kieruje Zakładem Filozofii Nauki w Instytucie Filozofii UMK. Zajmuje się socjologią wiedzy, filozofią nauki, historią nauki, filozofią języka, studiami nad nauką i technologią. Posiada ogromny dorobek naukowy, a także jest autorką wielu publikacji.

Problematyka, którą porusza w swoich publikacjach pani profesor jest jak najbardziej aktualna. Jest to problematyka związana z kondycją naszej planety, z koniecznością walki o naszą wspólną przyszłość. – mówiła Dyrektor Wydziału Edukacji Kamila Melkowska-Lemke.

Wykład był nawiązaniem do książki prof. Ewy Bińczyk ,,Epoka człowieka. Retoryka i marazm antropocenu", która ma za zadanie zwrócić naszą uwagę na takie problemy, jak zmiana klimatyczna, szóste wielkie wymieranie gatunków, utrata przyszłości i marazm antropocenu. Książka powstała z potrzeby serca, z udręki wobec skali wyparcia problemu katastrofy środowiskowej w XXI wieku. Miała pokazać, że musimy wybudzić się z marazmu, po prostu nie ma już innego wyjścia. Nie zostało nam też wiele czasu. Dojmująco uchwycił to też Zygmunt Bauman, pisząc w „Retrotopii”: ,,My mieszkańcy Ziemi, znajdujemy się obecnie w zupełnie wyjątkowej sytuacji w historii dziejów, albo złączymy ręce, albo podzielimy wspólny grób”.

Marazm jest to taki stan organizmu medycznie oceniany, jako stan, w którym organizm nie rozpoznaje adekwatnie swojej sytuacji i nie jest zdolny do działania. Ja stawiam tezę w książce, że ludzkość w XXI wieku to epoka antropogenu, epoka marazmu. Mówi się, że to epoka wyparcia, chowania głowy w piasek. Epoka oskarżania naukowców, że niepotrzebnie generują histerię. – mówiła prof. nadzwyczajna UMK, dr hab. Ewa Bińczyk.

Profesor zachęcała uczniów grudziądzkich szkół i pozostałych uczestników spotkania do ratowania naszej planety i działania na rzecz poprawy kondycji świata. Wspomniała o apelach obywatelskich do firm ubezpieczeniowych, uniwersytetów, miast, kościołów oraz banków by zaprzestały inwestowania w przemysł paliw kopalnych.

Organizatorem spotkania był Urząd Miejski w Grudziądzu.

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

jaja

6 2

Kolejne lewackie opowieści pani doktor od niczego do kogo ten bełkot o planecie jedż uświadamiać chińczyków Indonezyjczyków, murzynów w krajach trzeciego świata, wiesz gdzie oni mają te wykłady o planecie wdoopie . 18:12, 14.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

miejscowymiejscowy

5 1

Niech lewaki zrobia cos pozytecznego dla planety. Niech sie powiesza, albo lepiej, niech strzela sobie w leb, bedzie mniej smorodu! Trawozerne *%#)!& 19:10, 14.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA