Zamknij

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchody w Grudziądzu

15:37, 01.03.2020 J.R Aktualizacja: 19:04, 01.03.2020
Skomentuj

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ten dzień poświęcony jest upamiętnieniu walczącym na rzecz antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Żołnierze wyklęci byli członkami antykomunistycznego i niepodległościowego ruchu partyzanckiego, który w latach 1944-1953 stawiał opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRS. Żołnierze podziemia niepodległościowego za cel stawiali sobie odzyskanie przez Polskę pełnej niepodległości. Dzień pamięci żołnierzy wyklętych przypada w rocznicę wykonania wyroku śmierci przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa na siedmiu członkach kadry kierowniczej IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Chcąc upamiętnić pamięć walczących na rzecz naszej wolności Prezydent Maciej Glamowski wraz z mieszkańcami uczestniczył w Mszy św. oraz uroczystościach pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego, znajdującego się przy Alei 23 Stycznia. W trakcie wydarzenia uczniowie Szkoły Podstawowej nr 16 zaprezentowali krótką inscenizację historyczną oraz odśpiewali pieśni patriotyczne.

Dziś wszyscy jesteśmy tutaj, aby oddać cześć tym, o których historia się upomina. Żołnierze wyklęci, niezłomni czekali aż do 2011 roku na powrót do narodowej świadomości. Słowa George Orwella „kto panuje nad teraźniejszością, ten ma również władzę nad przeszłością” znalazły szczególne zastosowanie po wojnie – mówił w trakcie uroczystości Dariusz Miller przedstawiciel grudziądzkiego oddziału Związku Światowego Żołnierzy Armii Krajowej.

Naród Polski zawsze pamiętał, pamięta i będzie pamiętać o swoich bohaterach. Żołnierze wyklęci, stawiając zbrojny opór komunistycznej rzeczywistości, stali się kontynuatorami dzieła tych bohaterskich Polaków, którzy sto lat temu odparli bolszewicką nawałę, odnosząc w bitwie warszawskiej 1920 r. polskie zwycięstwo dla wolności Europy – usłyszeliśmy w liście od Ministra Obrony  Narodowej Mariusza Błaszczyka.

Uroczystość w asyście wojskowej zakończyła salwa honorowa ku czci poległych bohaterów. (UM)

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

MilMil

0 0

Trzeba o tych żołnierzach pamiętać, ale trzeba też oddzielić wyklętych od tych przeklętych! 09:40, 02.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

RojRoj

0 0

Tak, tych walczących za swoją ojczyznę od tych przybyłych na sowieckich tankach w kufajach przepasanych powrósłem i śmierdzących walonkach.Od takich patriotów jak Pilecki od zdrajców i sowieckich agentów jak Jaruzelski.
17:07, 02.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%