Zamknij

Czy zarząd wodociągów wprowadza w błąd mieszkańców Grudziądza? Tak twierdzą radni PiS

21:32, 30.07.2020 J.R Aktualizacja: 10:56, 03.08.2020
Skomentuj

30 lipca o 10:30 na terenie Urzędu Miasta w Grudziądzu odbyła się konferencja prasowa Radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy odnieśli się do ostatniej wypowiedzi dla mediów Zarządu Miejskich Wodociągów i Oczyszczalni w Grudziądzu. Zdaniem Radnych PiS wiele faktów podanych przez Zarząd miejskiej spółki jest nieprawdziwych i wprowadzają mieszkańców w błąd.

Zarząd MWiO twierdzi, że wysokość opłat w Grudziądzu wynika bezpośrednio z kosztów eksploatacji kanalizacji deszczowej oraz stawek jakie zostały wprowadzone przez Wody Polskie.

Andrzej Wiśniewski zarzuca zarządowi wodociągów, że wspólnie z Prezydentem nie zadbali, aby koszty eksploatacji kanalizacji były jak najmniejsze. Mało tego swoimi decyzjami spowodowali, że te koszty gwałtownie wzrosły i rocznie mogą wynieść kilka, a może nawet kilkanaście milionów złotych. Na te koszty wszyscy mieszkańcy będą musieli się zrzucić. Wcześniej Zarząd Dróg Miejskich odprowadzał do Wód Polskich opłatę roczna w wysokości 260 tys. zł. Obecnie ta opłata się nie zmieniła, ale doszły koszty ogromnego długu jakie zaciągnął Zarząd MWiO na zakup kanalizacji deszczowej od miasta. Ta operacja badana jest przez prokuraturę.

Radny Wiśniewski zadaje pytanie wprost: Dlaczego mieszkańcy wprowadzani są w błąd opowiadaniem, że to Wody Polskie mają wpływ na wysokość taryf za odprowadzanie wód deszczowych i roztopowych ?

Nowe Prawo Wodne reguluje sprawę opłat środowiskowych za korzystanie ze środowiska i „zrzut wód deszczowych i roztopowych do głównych odbiorników – rzek i jezior”. Te opłaty nie są żadnymi nowymi daninami na rzecz Państwa, ale są kontynuacją opłat, jakie odprowadzane były wcześniej z tego samego tytułu do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, które po nowelizacji Prawa Wodnego zostały wchłonięte do Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”.

Andrzej Wiśniewski zauważa, że jest jednak postęp bo Zarząd MWiO uczy się i zauważa, że pani wiceprezes na konferencji prasowej swoją wypowiedzią wykazała, że wreszcie zrozumiała, co to jest zakaz subsydiowania skrośnego w Wodociągach. Z dumą opowiadała, że nie można finansować kosztów „deszczówki” innymi elementami działalności Wodociągów.

Podczas konferencji powoływano się m.in. na Bydgoszcz, gdzie „płacą wszyscy mieszkańcy ….”.
Tak, to jest docelowy model również dla Grudziądza, tylko że zaplanowany po 3 latach kiedy skończy się ta kadencja samorządu .
Trzeba mówić o tym głośno mieszkańcom i przedsiębiorcom. Mówienie, że przedsiębiorcy mogą się „dogadać” z Wodociągami jest pokrętne i obłudne. Na czym miałoby polegać to dogadanie i co pan prezes i pani wiceprezes mają na myśli zgłaszając taką ofertę? – pyta i komentuje Andrzej Wiśniewski

Radny opisuje również sytuację o jakiej pisaliśmy na portalu, że można dogadać się z wodociągami, aby płacić mniej.

Zupełnie niesamowitą rzecz opowiedział publicznie jeden z przedsiębiorców, który na publicznym spotkaniu opisywał swoje zadowolenie ze współpracy z panią wiceprezes. Czym pani wiceprezes tak zadowoliła przedsiębiorcę? Otóż podpowiedziała, jak w łatwy sposób można ominąć lokalne prawo i zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych z tytułu opłat deszczowych.

Jak? Otóż podpowiedź pani prezes była prosta: „wystarczy, że w jednym budynku na terenie swojego przedsiębiorstwa zrobić choćby jeden lokal mieszkalny, a wtedy uniknie opłat od wód deszczowych, gdyż póki co w Grudziądzu tereny z lokalami mieszkalnymi są zwolnione”.
Ot, np. taka garsoniera na zapleczu wielkiej hali produkcyjnej. I kilkadziesiąt tysięcy zaoszczędzone… Kiedy pierwszy raz przekazano mi tę wiadomość nie mogłem w to uwierzyć. Zweryfikowałem ją jednak u kilku uczestników tego spotkania i okazała się prawdziwa.
Proszę Państwa, ja nawet jestem w stanie zrozumieć przedsiębiorcę, który uciekając od dodatkowych kosztów swojej firmy szuka możliwości obejścia lokalnego prawa. Ale kiedy namawia do tego członek zarządu firmy wodociągowej odpowiedzialnej za zbieranie opłaty z tytułu odprowadzania deszczu, opłaty, która ma choćby w minimalnej części pokryć potrzeby inwestycyjne spółki, która za ogromną kwotę nabyła właśnie zdewastowaną instalację do odprowadzania deszczu i na ten cel wyemitowała 65 mln obligacji, których wykup z odsetkami będzie ją kosztował prawie 100 milionów PLN – wtedy zastanawiam się co jeszcze można zrobić gorszego na szkodę spółki, którą się zarządza? Powiem krótko, gdybym to ja decydował o zarządzie takiej spółki, byłby to ostatni dzień pracy takiej pani prezes. - mówi Andrzej Wiśniewski

Radny przypomina i zadaje pytanie: co stało się z milionem tak niefortunnie pożyczonym przez panią prezes podczas pracy w poprzedniej spółce, bo wciąż nie mogę uwierzyć, że można swoją decyzją wrzucić milion złotych w czarną dziurę i nie ponieść za to żadnych konsekwencji. Ja ciągle mam nadzieję, że pytanie o winnych tej niefortunnej pożyczki nie pozostanie retoryczne.

Radny Wiśniewski komentuje również wypowiedź prezesa MWiO: pan Prezes MWiO  w sposób poniżający wyraził się o kwalifikacjach doradcy przedsiębiorców, protestujących wobec takiego a nie innego sposobu wprowadzenia taryf za wody deszczowe w Grudziądzu, a sam jedyne, co był w stanie przekazać mieszkańcom i przedsiębiorcom to to, że płacić trzeba, bo sieć deszczową trzeba rozwijać, bo nie chcemy żyć jak „jaskiniowcy” .   
Zapomniał tylko dodać, jak znaczący wpływ na koszt opłat za odprowadzanie wód deszczowych mają pensje wieloosobowego Zarządu, wynagrodzenie doradców, prowizji wypłaconych w grudniu 2019 r. za tzw. ”ekspresową” emisję obligacji oraz za fikcyjne stanowisko dyrektora, jakie utworzono z wysokim wynagrodzeniem dla prominentnego polityka rządzącej większości.
Mam nadzieję, że kontrola Komisji Rewizyjnej przyniesie odpowiedzi na te pytania. Podczas konferencji pan prezes pastwił się nad ekspertem, który przygotował opracowanie na potrzeby przedsiębiorców w sprawie stawek opłat deszczowych. 

– do tego tematu wrócimy wkrótce. Z redakcją skontaktował się przywołany ekspert, który przedstawił nam swoje osiągnięcia w sprawie ochrony środowiska, deszczówki, melioracji i wielu innych zagadnień, które zostały poddane w wątpliwość przez Zarząd MWiO. 

Czekamy również na odpowiedź miejskiej spółki z jakimi firmami prowadziły negocjacje odnośnie deszczówki. Wspomniane negocjacje przerwały obrady komisji  która miała rozpatrywać wniesione petycje od przedsiębiorców do Rady Miejskiej -  mówił o tym redakcji Grudziadz365.pl Piotr Rohde, Przewodniczący tej komisji.

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(14)

NreNre

19 1

Trwa ekonomiczna eutanazja Grudziądza. 23:26, 30.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

 Eks Eks

13 2

Śpieszmy dalej głosować na te kanalie z PO a durnych ich decyzji na szkodę miasta będzie więcej. Ale czy może być jeszcze więcej? 05:02, 31.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Bouli .Bouli .

3 16

Panie radny Wiśniewski przestań pan *%#)!& farmazony nigdzie na spotkaniu nie była poruszona ,iż to Pani Prezes cokolwiek załatwiła.
Ów przedsiębiorca odłączył się od sieci wodociągowej gdyż ma takie prawo posiadając własne źródła na retencję deszczówki poza tym posiadając lokale mieszkalne wyłączony jest z opłat za deszczówkę i w nigdy na spotkaniu w którym uczestniczyłem nie było powiedziane ,iż to Pani Prezes spowodowała obnizenienie opłat.
Przepisy są jedne dla wszystkich.
To wy radni zwlaszczzwlaszcza PIS próbujecie upolityczniać tą sprawę .

Dwie sprawy duża część przedsiębiorstw uczestnicząca w spotkaniu wycofała się z podpisania petycji ze względu na to,iż sprawę wziął w swoje ręce szanowny pan Różycki toczący polityczne wojenki (żeby było jasne dla własnego interesu,może w końcu ktoś prześwietli dokładnie działalność tego nośna za czasów prezesury w MPGN i jego działań o których krążą już legendy).
Kolejna sprawa to wysokość opłat.
Tak Panie radny jest rozwiązanie.
Jedno dla wszystkich .
Wprowadzić opłaty dla wszystkich mieszkańców miasta.
Gdzie gospodarstwa domowe zostałyby również obciążone opłatami za deszczówkę, wystarczy zrobić projekt uchwały wprowadzić go na obrady rady miejskiej i przegłosować.
Nadmieniam ,iż wprowadzenie opłat dla gospodarstw domowych mocno nie obciąży tychże (roczna wartość pewnie 1 flaszki z monopolowego)
No ,ale przecież wy radni PIS poplecznicy jednego małego oszusta zv
Warszawy tego nie zrobicie.Dlaczego?
Bo wolicie rozdawać nie swoje pieniądze dla większości patologii i nierobów , których w tym mieście jest multum.
Wolicie dalej piac pianę zwłaszcza Pan.
Uwzial się Pan jak rzep psiego ogona tej
Bydgoszczy,a może tak porównać miasto wielkości Grudziądza.
Może w końcu też wytłumaczy pan te swoje wielkoszpitalne wizje bo to pan będąc prezydentem tego.miasta zaczął kończyć budowę tego molocha bez uzgodnień czy będzie to opłacalne i czy jaki szpital regionalny województwo dorzuci pieniążka do jego utrzymania.
No i na koniec czas odwiedzić ralyngologa bo oprócz tego ,że padło na mowę to widać ,że również na słuch.
Coś pan słyszał ale nie do końca to co było.
Więc do roboty oczekuję ,że już pisze pan projekt uchwały na radę miejską że zmianą ,iż wszyscy mieszkańcy będą ponosić koszty deszczówki .
Tak panie Wiśniewski to jest rozwiązanie bo przecież jak będzie płacić 84 tys ludzi a nie Tylko kilkadziesiąt przedsiębiorstw to opłata będzie mniejsza .
Matematyka nie kłamie
Dość bicia piany .
Czas działania zegar tyka.

Ciekaw jestem czy cokolwiek pan zrobi.
Znając życie będziesz pan dalej tylko farmazony opowiadał jak cała reszta btej waszej partii 05:39, 31.07.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

JaJa

12 0

Treść tej wypowiedzi bez komentarza. Co jeszcze maja placic mieszkancy? Troche pokory, rozsadku i gospodarności. Za puszczony w chmurę milion złotych to idzie się do więzienia, a nie panoszy na wysokim stołku. 12:45, 31.07.2020


CgCg

5 0

Cyt. ,,..wszyscy mieszkańcy będą ponosić koszty deszczówki... "
Czy analogicznie jak miejsca parkingowe? Dla Gurbinów gratis???? 16:48, 31.07.2020


..

1 1

Alimenciarze w akcji 19:34, 31.07.2020


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


jaja

17 0

proponuję wprowadzić opłaty takie jak w Gdańsku - 0zł 07:27, 31.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do Bouli .Do Bouli .

9 4

Gostku, pochwał się, co ty bierzesz od rana? Czy od wczoraj Cię trzyma?
Pamiętaj też, że jest zasada, iż na normalnych polskich forach (pomijam pewne subkultury) piszemy po polsku
a przynajmniej się staramy... Może i masz coś mądrego do powiedzenia, ale twój bełkot nie jest w stanie, niestety, tego przekazać. Odpocznij, poukładaj myśli w głowie, może zrób sobie brudnopis i napisz jeszcze raz. Taka prośba 07:35, 31.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

obserwator  grudziądobserwator grudziąd

20 0

Jedno jest pewne zarówno koszty zakupu sieci do kanalizacji deszczowej jak i koszty uzdrawiania szpitala zostaną przerzucone na mieszkańców i przedsiębiorców w Grudziądzu. Koszty te podwyższają Gigantyczne apanaże dla osób spoza Grudziądza zatrudnianych przez Pana Glamowskiego.
Tam gdzie są do załatwienia pieniądze dla swoich Pan Glamowski jest pierwszy czego przykładem było zorganizowane przez UM pseudoszkolenie dotyczące korupcji - połowa czasu w stosunku do deklarowanej poświęconego na czytanie ustawy . 08:24, 31.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SajonaraSajonara

5 0

Madowa patola 09:12, 31.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LessiLessi

5 1

Chamstwo i arogancja miejscowej władzy ! Takie g.... zafundował by całej Polsce ich koleś jak by wygrał wybory, ale nastąpił po 100 latach kolejny cud nad Wisłą, który uchronił umęczoną mateczkę Polskę atakowaną przez totalną opozycję i UE. 21:02, 31.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OponkaOponka

1 3

Ja pi... już chołota zaczyna swój kabaret. 22:11, 31.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


0%