Zamknij
REKLAMA

Grudziądz. Rak Głowy i Szyi nie czeka, zgłoś się do Specjalisty

13:51, 21.09.2020 | J.R
Skomentuj
REKLAMA

W Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu trwa VIII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi pod hasłem: Rak Głowy i Szyi nie czeka, zgłoś się do Specjalisty!  

W ramach tej kampanii społecznej po raz kolejny w polskich szpitalach, przychodniach prowadzone będą bezpłatne badania i działania edukacyjne, mające na celu zwiększenie świadomości opinii publicznej na temat zagrożeń wynikających z zachorowań na nowotwory głowy i szyi, organizowane będą również spotkania z decydentami mającymi wpływ na ochronę zdrowia.

Nasz Szpital, dzięki koordynatorowi Oddziału Otolaryngologicznego Panu dr. n. med. Krzysztofowi Dalke, także zaplanował szereg działań i spotkań edukacyjnych.

W Polsce kampania prowadzona jest przez Polskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi, organizację naukową, skupiającą specjalistów z wielu dziedzin medycyny prowadzących opiekę nad chorymi z nowotworami głowy i szyi. Towarzystwo jest członkiem EHNS oraz ściśle współpracuje z International Federation of Head & Neck Oncologic Societies (IFHNOS).

Dziś 21 września odbyła się konferencja prasowa otwierająca Tydzień Profilaktyczny, którą rozpoczął prof. dr hab. n. med. Aleksander Goch – z-ca dyrektora ds. lecznictwa. Dr Dalke przedstawił założenia Kampanii „Make Sense”, a zaproszeni gości tj. Pan dr n . med. Piotr Winiarski- konsultant wojewódzki z dziedziny Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi w regionie kujawsko – pomorskim, mówił na temat leczenia nowotworów głowy i szyi, natomiast Pani dr Urszula Sadowska – ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej naszego Szpitala, opowiedziała o niepokojących wskaźnikach oraz epidemiologii.

Jedno z najważniejszych wydarzeń tego tygodnia to bezpłatne badania profilaktyczne w naszym Szpitalu, o których przypominamy Odbędą się w tę środę 23.09.2020 r. w Poradni Otolaryngologicznej na I piętrze w gabinecie nr 120. Zapraszamy do zapisów pod nr tel. 56 641 3421.

Kampania Make Sense

Nowotwory głowy i szyi stanowią siódmą co do częstości występowania grupę nowotworów złośliwych na świecie. W ostatnich latach coraz częściej raki te rozpoznaje się u osób młodych. Szacuje się, że w około 70% przypadków przyczyną raka gardła środkowego jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego(HPV). Wirus odpowiada również za znaczącą część nowotworów jamy ustnej. U większości osób zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego rozwija się bez żadnych objawów. Zanim dojdzie do zakażenia, wirus może być nieaktywny przez długi czas – kilka albo nawet kilkanaście lat. Kampania Make Sense, prowadzona przez European Head and Neck Society (EHNS),ma na celu podniesienie świadomości na temat nowotworów głowy i szyi, długofalowo poprawiając wyniki leczenia poprzez: edukację, zwracanie uwagi na wczesne objawy choroby i skierowanie na multidyscyplinarne leczenie. Wczesne rozpoznanie jest podstawą skutecznego leczenia nowotworów głowy i szyi w wielospecjalistycznych ośrodkach. Skuteczna opieka po leczeniu może ułatwić powrót pacjenta do aktywności społecznej, zmniejsza szansę wystąpienia wznowy oraz co najważniejsze, sprzyja poprawie wyników leczenia. 

Nowotwory regionu głowy i szyi

Termin nowotwory głowy i szyi obejmuje wszystkie nowotwory górnego odcinka drogi oddechowo - pokarmowej w tym: wargę, jamę ustną, język, gardło środkowe (migdałki), jamę nosowo-gardłową, gardło dolne, krtań, nos, zatoki przynosowe, podstawę czaszki, oczodół, ślinianki, ucho zewnętrzne, środkowe i wewnętrzne, nowotwory zlokalizowane na szyi (układ chłonny, tarczyca) oraz skórę głowy i szyi. Zgodnie z aktualnymi danymi Krajowego Rejestru Nowotworów w ostatnich latach nowotwory głowy i szyi stanowiły około 8% wszystkich nowotworów rozpoznanych u mężczyzn oraz 5% u kobiet. Specjalistom z zakresu leczenia tych nowotworów powyższe statystyki wydają się zaniżone. Dane WHO pokazują, iż każdego roku na świecie rozpoznaje się 600 000 nowych zachorowań na nowotwory głowy i szyi, a 350 000 osób umiera z tym rozpoznaniem.

Szczegółowe badania przeprowadzone przez Wielkopolski Rejestr Nowotworów (Wielkopolskie Biuro Rejestracji Nowotworów), wykazały, że w Wielkopolsce w 2014 roku nowotwory złośliwe głowy i szyi stanowiły czwartą u mężczyzn i piątą u kobiet przyczynę zachorowalności. W analizowanym okresie zgłoszono 1124 nowe zachorowania, co w stosunku do roku 1999 oznacza wzrost o 38%. Przy czym należy zwrócić uwagę, iż tempo wzrostu nowo rozpoznawanych nowotworów przyspiesza, gdyż przyrost roczny (2013-2014) wyniósł 5%. Dane te wydają się odzwierciedlać sytuację ogólnokrajową.

Nowotwory głowy i szyi ze względu na swoje umiejscowienie rozwijają się skrycie i wywołują objawy niezwiązane z infekcją górnych dróg oddechowych, takie jak:

-pieczenie języka,

-niegojące się owrzodzenie oraz czerwone lub białe naloty w jamie ustnej,

-ból gardła,

-ból w trakcie oraz problemy z przełykaniem.

-przewlekła chrypka,

-guz na szyi,

-niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa.

W odpowiedzi na stały i bardzo znaczący wzrost zachorowalności na nowotwory głowy i szyi z inicjatywy prof. dr. hab. n. med. Wojciecha Golusińskiego z Wielkopolskiego Centrum Onkologii powstał Ogólnopolski Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, którego głównym celem jest wczesne wykrycie zmian nowotworowych, co pozwala na zastosowanie mało inwazyjnego leczenia oraz szybki powrót pacjenta do zdrowia oraz pracy. Oprócz tradycyjnych metod, takich jak chirurgia czy radiochemioterapia, pojawiły się również nowe możliwości leczenia –chirurgia robotowa we wczesnym stadium zaawansowania choroby nowotworowej oraz immunoterapia w zaawansowanych stadiach. Od wielu lat Oddział Otolaryngologiczny Regionalnego Specjalistycznego Szpitala im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu razem z Konsultantem Wojewódzkim w zakresie Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi uczestniczy w tym programie profilaktycznym.

Ideą Programu jest udzielenie świadczeń pacjentom z grupy wysokiego ryzyka zachorowania na nowotwory głowy i szyi, do których należą osoby palące, nadużywające alkoholu oraz narażone na infekcję wirusem brodawczaka ludzkiego lub mające jeden z sześciu powyższych objawów utrzymujący się przez 3 tygodnie pozwalając na bezpłatną wizytę u specjalisty otolaryngologa bez skierowania.

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

PopugaPopuga

2 0

Po trupach do celu 14:45, 22.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

... ...

1 1

Czerwiec 2022. Rak nie czeka, poczekaj ty! 19:20, 23.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

......

2 0

Po trupach do celu typowa patola 19:26, 23.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA