Zamknij
REKLAMA

Odpady medyczne w szpitalu w Grudziądzu. Nowe fakty

10:47, 18.11.2020 | J.R
Skomentuj
REKLAMA

Po niedawnej publikacji zdjęć, jak są magazynowane odpady medyczne w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu udało się nieznacznie poprawić sytuację porządkując plac, gdzie są składowane odpady. Niestety nie rozwiązuje to problemu.

Jak zaistniałą sytuację tłumaczy szpital:

Od początku trwania pandemii koronawirusa wszystkie odpady z oddziałów, w których hospitalizowani są pacjenci z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 traktowane są jako odpady niebezpieczne. Ich utylizacja następuje w bydgoskiej spalarni odpadów medycznych. Transport odbywa się 3 razy w tygodniu. Wraz ze wzrostem liczby osób zakażonych hospitaliowanych w naszej placówce wzrosła także liczba odpadów traktowanych jako odpad medyczny. Niestety ta sytuacja ma miejsce także w innych placówkach medycznych, izolatoriach ale także  w placówkach niemedycznych takich jak np. DPS-y , w których przebywają osoby zakażone koronawirusem. Możliwości spalarni są niestety ograniczone i niestety nie są one często w stanie na bieżąco spalać ogromnych ilości odpadów, z jakimi mamy do czynienia. Wiosną, kiedy liczba hospitalizowanych zakażonych koronawirusem była mniejsza, naturalnie takiego problemu nie było. W związku z tym, że pojawiły się  utrudnienia z bieżącą utylizacją odpadów,  pozostają one dłużej niż powinny na terenie Szpitala i wymagają składowania.
Biorąc pod uwagę wyżej opisane kwestie Lecznica poszukuje także różnych rozwiązań w celu ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów, które są traktowane jako medyczne m.in. wyeliminowaliśmy opakowania jednorazowe, styropianowe , w których przekazywane były śniadania i kolacje dla pacjentów zakażonych koronawirusem . Odpady do czasu wywozu do spalarni składowane są , w workach foliowych, na terenie oddalonym od budynków, w którym przebywają pacjenci. Dyrektor polecił także ogrodzenie części placu , na  którym składowane są odpady do czasu odebrania ich przez spalarnie odpadów medycznych.

Rozmawialiśmy z przedstawicielem Zakładu Utylizacji Odpadów Medycznych w Bydgoszczy, który potwierdza znaczny wzrost odpadów w okresie pandemii. Z podobnymi problemami borykają się również inne placówki medyczne w całej Polsce. Nie jest jednak prawdą, tak jak wskazał Prezydent Grudziądza, że „spalarnia w Bydgoszczy, która odbiera wspomniane odpady nie nadąża ze zleceniami”. Okazuje się, że odpady z grudziądzkiego szpitala są odbierane zgodnie z harmonogramem trzy razy w tygodniu. Wyjątkowo, aby rozładować sytuację i pomóc szpitalowi w Grudziądzu w najbliższym czasie odpady będą odbierane pięć razy w tygodniu. Przedstawiciel spalarni w Bydgoszczy wskazuje, że problem jaki powstał w szpitalu w Grudziądzu wynika z niewłaściwej segregacji odpadów.

Ważne w całej sprawie jest jeszcze fakt, że Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu nie płaci za utylizację odpadów od roku, a spalarnia w Bydgoszczy za wykonane usługi dochodzi swoich należność w sądzie. Jak zaznacza pracownik spalarni, umowa na utylizację odpadów medycznych ze szpitalem w Grudziądzu kończy się w 2021r. i prawdopodobnie w kolejnym przetargu bydgoska spalarnie już nie wystartuje.

Warto dodać, że w kujawsko-pomorskim to nie jest jedyna spalarnia. Jest np. w Bydgoszczy spalarnia prywatna, która z racji tego, że szpital w Grudziądzu jest zadłużony na kilkaset milionów złotych i nie płaci swoich zobowiązań, nie startuje w przetargach ogłaszanych przez grudziądzką lecznicę.

Z ostatnich informacji jakie spływają do redakcji wynika, że Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grudziądzu po otrzymaniu sygnałów o nieprawidłowościach dotyczących magazynowania odpadów medycznych w szpitalu w Grudziądzu przeprowadził działania wyjaśniające oraz wszczął postępowanie administracyjne dotyczące tych nieprawidłowości oraz opłaty za nieprzestrzeganie wymagań higienicznych i zdrowotnych.

Wpłynęło również zawiadomienie do prokuratury o tych nieprawidłowościach.

[ZT]76120[/ZT]

[ZT]76105[/ZT]

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (16)

GośćGość

21 1

dobrze jest poznać prawdę, smutne jak niektórym łatwo przychodzi kłamstwo 11:06, 18.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JaJa

14 1

To chyba przestępstwo.....gdzie są w tym przypadku te organy.... 11:15, 18.11.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

PP

4 1

szczodrowski udostepnil zawiadomienie do prokuratury u siebie 11:32, 18.11.2020


Obserwator Macieja Obserwator Macieja

7 1

Grudziadzka prokuratura jest zależna, tak więc wysiłki Adriana są na marne. Pan Glamowski ucieknie do Gdańska a Pan Hoppe hopsasa ucieknie do Bydgoszczy i powie ze to wina Maliniaka i Nowaka... 12:48, 18.11.2020


Obserwator Maciusia Obserwator Maciusia

17 1

Takiego kłamcę suweren wybrał.
Z deszczu pod rynnę. A radni obywatelskiego Grudziądza idą w zaparte.
Patologia polityczna nic więcej.

Panie Glamowski zadzwoni Pan do Livoro group zapewne mają spalarnie na której Pan z Panią zarabiać będą krocie 12:47, 18.11.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

ObserwatorObserwator

5 1

Ty uważaj bo zastępcokłamca się obraża i wytacza ludziom procesy za negatywne komentarze. Wkrótce szczegoly. 13:59, 18.11.2020


PatPat

3 0

Kolejny?
Plaga jakas 17:41, 18.11.2020


Sam sobieSam sobie

7 2

Chieny parszywe w du...pach się poprzestawiało. 14:19, 18.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Weksel76Weksel76

16 0

16 listopada ukazał się tu tekst w którym czytaliśmy cyt: " Problem z odpadami medycznymi, który pojawił się w szpitalu wynika z tego, że spalarnia w Bydgoszczy która odbiera wspomniane odpady nie nadąża ze zleceniami.(...) Z informacji przekazanych mi przez lecznicę wynika, że składowane odpady są sukcesywnie przekazywane do spalarni odpadów medycznych".
Dziś czytamy jednak wypowiedź Bydgoszczy, że cyt: " Nie jest jednak prawdą, tak jak wskazał Prezydent Grudziądza, że „spalarnia w Bydgoszczy, która odbiera wspomniane odpady nie nadąża ze zleceniami”. Okazuje się, że odpady z grudziądzkiego szpitala są odbierane zgodnie z harmonogramem trzy razy w tygodniu."(...) "Przedstawiciel spalarni w Bydgoszczy wskazuje, że problem jaki powstał w szpitalu w Grudziądzu wynika z niewłaściwej segregacji odpadów".
I teraz najważniejsze -szpital po prostu nie płaci od roku za utylizację tego typu śmieci !!! I to jest chyba sedno tej sprawy. No to jak to właściwie jest naprawdę?
Czy za udokumentowane kłamstwo wypowiedziane wobec mieszkańców miasta i to nie prywatnie, ale jako urzędnik będący w pracy ktoś nie powinien prawnie odpowiedzieć ? Ja nie wiem kto - albo ten, który twierdził jak widać bezpodstawnie, że to Bydgoszcz jest winna albo ten, który mu takie bajeczki ze strony szpitala podsuwa przed nos -to mi jest obojętne. Ale jak długo mieszkańcy mogą być bezkarnie oszukiwani?
Chyba, że cały artykuł jest nieprawdziwy, ale w to to chyba nikt nie uwierzy widząc zdjęcia i filmy z tysiącami worków leżącymi pod gołym niebem wprost na mokrej ziemi. A wszystkie są koloru czerwonego. Covid szaleje ze szczęścia. 17:04, 18.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

VygibusVygibus

13 0

Wysłana została informacja do programu interwencja. Może zainteresowanie stacji ogólnopolskiej pomoże rozwiązać problem. 18:28, 18.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

DobreDobre

1 0

Wyślij jeszcze do Kasty, Trudne Sprawy, Dlaczego ja i Hotel Paradise. Bo niektórym żyje się tu jak w raju. 08:22, 19.11.2020


GallGall

1 9

To jest Chore aby szczuć i donosić na jedyną placówkę medyczną w regionie , to od tego szpitala zależy nasze życie i zdrowie, włączmy myślenie. 20:19, 18.11.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

JaJa

5 0

Ta placówka zamiast leczyć i dać poczucie bezpieczeństwa dla mieszkańców jest największym źródłem zarazy. 21:00, 18.11.2020


Gość Gość

4 0

A ty włączyłeś? 21:04, 18.11.2020


Obserwator Macieja Obserwator Macieja

0 0

Panie Gall, weź Pan koło i smignij się w czoło.
System opieki w szpitalu za chwilę będzie na tyle nie wydolny że z leczenia chorych pozostanie tylko legenda.
Niestety ale mimo najszczerszych chęci obywatelski Grudziądz z naczelnym kim zong Glamowskim niszczy wszystko co w Grudziądzu jest możliwe. Spółki miejskie kuleją od kilkunastu miesięcy mamy istny armagedon problemów. Szpital Grudziądzki dostał Pan H. który to nie nadaje się do takiej placówki jak Grudziądz. Niestety made in glamostan.
Chyba lepiej być jak Pan Gallem anonimem 23:36, 18.11.2020


AutobusAutobus

2 0

Antoś szaleje w D....pie się poprzestawiało . 03:59, 19.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA