Zamknij
REKLAMA

Mieszkańcy Grudziądza dostają takie smsy - uwaga, to oszustwo

10:29, 12.05.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

W ostatnich dniach oszuści znów w akcji. Na skrzynkę redakcyjną otrzymujemy od Was wiadomości o podejrzanych sms-ach! Ostrzegamy, to próba oszustwa i wyłudzenia danych.

W ostatnich dniach część mieszkańców naszego regionu otrzymała podejrzane wiadomości sms. Z ich treści wynika, że jest to wiadomość od PGE i zawiera informację o planowanym odłączeniu energii elektrycznej w związku z zaległością. OSTRZEGAMY - to oszustwo!

Takie smsy nie są nowością. Scenariusz zawsze jest taki sam. Oszuści wysyłają smsy z różnych numerów, a ich treść zawiera link przypominający odnośnik do strony dostawcy energii, poprzez który można uregulować płatność. Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić na taką stronę.

Kolejne kroki wyglądają bardzo realnie - pojawia się strona udająca stronę PGE, której widnieje niewielka zaległość i możliwość jej natychmiastowego opłacenia - to fałszywa bramka płatności. Z niej następują różne scenariusze kradzieży - zależności czy wybierzemy formę płatności blik, czy przelew z bankowości online. W przypadku blika zazwyczaj złodzieje mogą wypłacić nasze pieniądze w bankomacie.

Jeszcze więcej możemy stracić jeśli zaznaczymy w tym przypadku płatność poprzez bankowość i wprowadzimy dane logowania. Wówczas złodzieje mogą nam wyczyścić nawet całe konto jednocześnie wykradając nasze dane wrażliwe.

Pamiętajcie - zawsze sprawdzajcie czy dana wiadomość pochodzi rzeczywiście od danego nadawcy. Zwracajcie uwagę na linki w smsach, często tylko fragment linku zawiera nazwę firmy pod którą się podszywa, a sama strona nie ma nawet polskiej domeny ".pl"

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%