Całkowite zaćmienie Księżyca będzie można zobaczyć w Ameryce Południowej, we wschodniej i południowej części Ameryki Północnej, a także na Antarktydzie i częściach Oceanu Spokojnego i Atlantyckiego oraz zachodnich obrzeżach Europy i Afryki.
W najbliższy poniedziałek 16 maja nastąpi zaćmienie Księżyca. W Polsce będzie widoczne jako częściowe, rano - kiedy naturalny satelita Ziemi będzie już zachodził.
Całe zjawisko potrwa kilka godzin. Poszczególne jego etapy nastąpią odpowiednio (według czasu polskiego): początek zaćmienia półcieniowego o godz. 3.32, początek zaćmienia częściowego o godz. 4.28, początek zaćmienia całkowitego o godz. 5.29, maksimum zaćmienia o godz. 6.13, koniec zaćmienia całkowitego o godz. 6.54, koniec zaćmienia częściowego o godz. 7.55, koniec zaćmienia półcieniowego o godz. 8.51.
Obserwatorzy w Polsce zobaczą zaćmienie przy zachodzącym Księżycu jako półcieniowe, a także dodatkowo pierwsze fragmenty fazy zaćmienia częściowego. To, na ile duży będzie to fragment, będzie zależało od miejsca pobytu. Na przykład w Białymstoku Księżyc zajdzie około godz. 4.28, w Gdańsku i Warszawie około godz. 4.41, a w Szczecinie i we Wrocławiu około godz. 5.02. Obserwacje nie będą łatwe, bowiem Księżyc będzie nisko nad horyzontem, na jaśniejącym już porannym niebie.
Zaćmienia Księżyca zachodzą w sytuacji, gdy Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem, a Księżycem w pełni i ten wejdzie w stożek cienia rzucanego przez naszą planetę. Dlaczego nie ma zaćmienia przy każdej pełni? Dzieje się tak dlatego, że orbita Księżyca jest nieco nachylona do płaszczyzny orbity Ziemi (o kilka stopni) i nie za każdym razem Srebrny Glob trafia w stożek ziemskiego cienia. Jednak jeśli już zaćmienie następuje, to można je obserwować ze wszystkich miejsc na naszej planecie, z których Księżyc jest widoczny ponad horyzontem.
Kolejne zaćmienie Księżyca nastąpi za kilka miesięcy, 8 listopada 2022 roku, ale nie będzie widoczne z Polski.(PAP)
cza/ agt/
Ważne zmiany dla kierowców. Od czwartku otwierają część
ta robota to mistrzostwo świata jak można wszystko spie*****ć !!! gratulacje !!!! a tak na marginesie , skończcie już z tą kostką w mieście , bo tu ona gra główna rolę a nie trwałość i użytkowość, z uporem osła ktoś lansuje tą formę👎👎 !!!!!!!!
taki sobie
08:41, 2025-07-16
NIK: Nieprawidłowości w ośrodkach kultury. Wójt Gminy G
Wójt Gminy Grudziądz, delikatnie mówiąc, jakoś tak nonszalancko, żeby nie powiedzieć, iż lekceważąco podchodzi do problemu, który chyba nie jest błahy. Próbuje sprawić wrażenie, że zrobił wszystko, co należało, a nawet jak nie, to w przyszłości się poprawi. Szkoda, że NIK nie ma narzędzi do finansowego i dyscyplinarnego, solidnego ukarania winnych, bo może wówczas odpowiedzialne osoby, organy, urzędnicy błyskawicznie przywróciliby sprawy do należytego stanu, a w przyszłości - o ile mieliby jeszcze kiedykolwiek taką szans3 nie dopuściłyby
Pan wójt
07:35, 2025-07-16
NIK: Nieprawidłowości w ośrodkach kultury. Wójt Gminy G
Nie wygląda to dobrze - na stronie NIK opublikowane zostały przywołane w artykule protokoły z kontroli, jedno co się nasuwa to, że nikt nikogo nie kontroluje, nie sprawdza - a winien, osoby które winny to robić - przeprowadzac kontrolę - sprawować nadzór - nie wywiązują się z ustawowych obowiązków, chyba że wynika to z braku wiedzy merytorycznej lub doświadczenia, ale to zupełnie inna bajka
gość
23:06, 2025-07-15
NIK: Nieprawidłowości w ośrodkach kultury. Wójt Gminy G
Od deb.....I....lizmu najlepiej z dala .
Szczera prawda
20:51, 2025-07-15
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz