Zamknij

Uroczysta sesja Rady Miejskiej Grudziądza

13:10, 08.06.2022 . Aktualizacja: 08:39, 09.06.2022
Skomentuj

Dzisiaj, 8 czerwca 2022 r. o godz. 11:00 w Centrum Kultury Teatr, ul. Teatralna 1 w Grudziądzu odbyła się LXII  uroczysta sesja Rady Miejskiej Grudziądza. Porządek obrad przewidywał podjęcie uchwały w sprawie nadania honorowego obywatelstwa miasta Grudziądza Pani Karoli Skowrońskiej. 

Tytuł honorowego obywatela Miasta Grudziądza można nadać za szczególne zasługi w działalności: gospodarczej, politycznej, naukowej, kulturalnej społecznej dla Rzeczypospolitej Polskiej i/lub miasta Grudziądza.

Wyróżnienie to przyznawane było dotąd 13 razy. Ostatni raz w 2009 roku, kiedy nadano tytuł ks. Infułatowi Tadeuszowi Nowickiemu. Warto podkreślić, że we wspomnianym gronie trzynastu Honorowych Obywateli Grudziądza, prócz wielu wyróżnionych wojskowych i osób duchownych, jest zaledwie jedna kobieta. Jest nią Salomea Sujkowska, założycielka grudziądzkiego Klubu Inteligencji Katolickiej i współzałożycielka Koła Miłośników Dziejów Grudziądza, która tytułu Honorowego Obywatela uzyskała w 1992 roku.

Karola Skowrońska urodziła się 19 lipca 1944 roku w Wieluniu. Ukończyła studium bibliotekarskie w Jarocinie i filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z Grudziądzem związała się w 1966 roku, gdy podjęła pracę w tutejszej Bibliotece Miejskiej. W latach 1975-2007 była jej dyrektorem. Jej zasługi obejmują modernizację głównego gmachu biblioteki, powiększenie księgozbioru i wprowadzenie nowoczesnych technik obsługi czytelników. Organizowała też filie biblioteczne w dzielnicach. W 1999 roku uruchomiła jedną z najnowocześniejszych w kraju filii bibliotecznych, wyposażoną w nowoczesny sprzęt  multimedialny i rehabilitacyjny. Wspomniana filia biblioteczna jest przyjazna dzieciom niepełnosprawnym oraz czytelnikom niewidomym. W ten sposób realizowany jest autorski program Karoli Skowrońskiej. Należy także podkreślić, że w 1975 roku otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za remont, modernizację i adaptację na Bibliotekę Główną gmachu zlokalizowanego przy ul. Legionów 28 w Grudziądzu.

Od 1966 roku Karola Skowrońska jest członkiem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. W okresie do 1972 roku pełniła funkcję sekretarza Koła, następnie była jego szeregowym członkiem, a od 1997 roku członkiem Zarządu Głównego w Warszawie – wiceprzewodniczącą Sekcji czytelnictwa bibliotek publicznych.

Należała do grona organizatorów Grudziądzkiego Towarzystwa Kultury, powstałego w 1976 roku. Była jego pierwszym, długoletnim prezesem (do 2007 roku). Towarzystwo ściśle współpracowało w tym czasie z wieloma innymi organizacjami kulturalnymi, tworzyło federacje (między innymi z Polskim Towarzystwem Historycznym, PTTK, Grudziądzkim Towarzystwem Fotograficznym „Kontrasty” czy Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii). Efektem tej kooperacji były między innymi plenery malarskie i rzeźbiarskie, wystawy, koncerty, spotkania z pisarzami oraz publikacje książkowe – część z nich ukazała się pod redakcją Karoli Skowrońskiej. Obecnie jest honorowym prezesem GTK.

Jednocześnie Karola Skowrońska działała i działa do dnia dzisiejszego w Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej. Od 1990 roku pełni funkcję przewodniczącej zarządu organizacji do chwili obecnej. Fundacja nawiązuje do tradycji przedwojennego Centrum Wyszkolenia Kawalerii i organizuje dziś między innymi doroczne Zjazdy Kawalerzystów II RP. Z inicjatywy Karoli Skowrońskiej od 1994 roku istnieją w Muzeum w Grudziądzu Sale Tradycji Jazdy Polskiej. Pod jej redakcją ukazały się także wspomnienia Zygmunta Podhorskiego, generała brygady Wojska Polskiego, ułana, pisane przez niego od marca do października 1939 roku. Opublikowała 22 Komunikaty Fundacji (pierwsze pięć wraz z rtm. Stanisławem Radomyskim). Jej wkład w popularyzację wiedzy o tradycjach kawaleryjskich i historii Kawalerii jest nieoceniony. Trudno policzyć wygłoszone przez panią Skowrońską referaty i odczyty tak w Polsce, jak i poza jej granicami. Pani Skowrońska zajmuje się też gromadzeniem pozostałych po kawalerzystach pamiątek i archiwaliów. Zebrane artefakty przekazuje w darze do grudziądzkiego Muzeum. Przez szereg lat utrzymywała też kontakty z grudziądzkim środowiskiem kawaleryjskim rozsianym po całym świecie.

Za swe zasługi w pielęgnowaniu historii jazdy polskiej Karola Skowrońska otrzymała honorowe członkostwo dziewięciu pułków kawalerii II RP i jako jedyna kobieta – tytuł Honorowego Rotmistrza.

Pod przewodnictwem Karoli Skowrońskiej Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej udało się uzyskać dofinansowanie z Ministerstwa Obrony Narodowej, które to w 22. rocznicę wejścia Polski do NATO ogłosiło konkurs dotacyjny dla organizacji pozarządowych pod hasłem "MUR,ALE HISTORIA WOJSKA POLSKIEGO". Fundacja na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej złożyła wniosek o dofinansowanie własnego projektu zatytułowanego “Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu 1920 – 1939”. Mural został odsłonięty 1 września 2021 r.

Porządek obrad dzisiejszej sesji:

1. Uroczyste otwarcie sesji i stwierdzenie quorum.

2. Wystąpienie Prezydenta Grudziądza.

3. Uchwała w sprawie nadania honorowego obywatelstwa miasta Grudziądza:

  • wygłoszenie  laudacji,  
  • wystąpienia radnych,
  • głosowanie uchwały.

4. Odczytanie i uroczyste podpisanie uchwały.

5. Wręczenie uchwały Honorowemu Obywatelowi Miasta Grudziądza.

6. Wystąpienie Pani Karoli Skowrońskiej – Honorowego Obywatela Miasta Grudziądza.

7. Okolicznościowe wystąpienia zaproszonych gości.

8. Występ artystyczny.

9. Zakończenie obrad.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

Zielone świątkiZielone świątki

2 0

Bezdomna patola za dużo bajek się naoglądała. 15:21, 10.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

DexDex

5 4

Donald T., pierwszy pacjent zakażony małpią ospą przebywa w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym przy ul. Wolskiej w Warszawie - poinformowała PAP dyrektor tego szpitala Agnieszka Kujawska-Misiąg. Charakterystyczne objawy to wściekłość, szczękościsk, nadPObudliwość, świąd w d...,konfabulacja. Czy nastąpił bliski kontakt z małpą POtwierdzi wywiad z samym pacjentem. 16:05, 10.06.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JaJa

1 4

Ciekawe jak będziesz żar trawę i zbierał chrust też będziesz pisał takie głupoty martw się swoim pedałem Kaczyńskim możesz mu nadstawić swoje pośladki będziesz miał prezesa na wieki w sobie. 22:24, 10.06.2022


0%