Zamknij

W ponad 2 tys. sklepów będzie można zostawić żywność dla potrzebujących

08:28, 24.11.2022 PAP Aktualizacja: 08:35, 24.11.2022
Skomentuj PAP PAP

Federacja Polskich Banków Żywności poinformowała PAP, że w dniach 25-26 listopada w ponad 2 tys. sklepów w całej Polsce - zarówno w sieciach handlowych jak i w mniejszych palcówkach - przeprowadzona zostanie stacjonarna zbiórka żywności dla potrzebujących. To już 26. świąteczna zbiórka. W tym roku odbędzie się ona pod hasłem "Święta godne, a nie głodne".

Federacja Polskich Banków Żywności pod hasłem "Święta godne, a nie głodne" przeprowadzi 26. edycję świątecznej zbiórki żywności. Akcja trwać będzie w dniach 25-26 listopada, a żywność będzie można zostawić w ponad 2 tys. sklepów. W ub.r. w ten sposób udało się zebrać 250 ton żywności.

W wybranych sklepach ustawione zostaną specjalne kosze, do których będzie można włożyć produkty żywnościowe z długim terminem przydatności jak np. ryż, mąka, kasza, makaron, konserwy, przetwory, czy słodycze. Akcję będzie można również wesprzeć finansowo za pośrednictwem strony internetowej https://zbiorkazywnosci.pl/. Za zebrane w ten sposób pieniądze zostanie zakupiona żywność dla potrzebujących.

W Grudziądzu w akcji bierze udział 27 sklepów:

Biedronka Grudziądz Chełmińska 117 Chełmińska 117  
Biedronka Grudziądz Dworcowa Dworcowa 38 40
Biedronka Grudziądz Włodka Włodka 16  
Biedronka Grudziądz Łyskowskiego Łyskowskiego    
Biedronka Grudziądz Śniadeckich Śniadeckich 68  
Biedronka Grudziądz Mieszka Mieszka I 3  
Biedronka Grudziądz Nauczycielska Nauczycielska 20  
Biedronka Grudziądz Chełmińska 44/46 Chełmińska 44 46
Biedronka Grudziądz Astrowa Astrowa 2  
Biedronka ul. Wyspiańskiego 27    
Biedronka Grudziądz Droga Kaszubska Droga Kaszubska    
Biedronka Grudziądz Rataja Rataja 4  
Hildebrandt ul. Włodka 11  
Hildebrandt ul. Kalinkowa 82  
Kaufland Grudziądz Piłsudskiego Piłsudskiego 10  
Lewiatan LEGIONÓW 79-81    
Lewiatan Waryńskiego 92    
Lidl ul. Włodka 16b    
Lidl ul. Kasprowicza 49    
Lidl ul. Kraszewskiego 1    
Netto INDYGO Grudziądz Nauczycielska Nauczycielska 23  
Netto Grudziądz Legionów Legionów 40  
Netto INDYGO Grudziądz Poniatowskiego Poniatowskiego 44  
Netto Grudziądz Chełmińska Chełmińska 114  
PoloMarket Grudziądz Gen. Józefa Kustronia Generała Józefa Kustronia 1A  
Stokrotka Grudziądz Śniadeckich Śniadeckich 25  
Stokrotka Grudziądz Skarżyńskiego Skarżyńskiego 6  

Federacja przyznała, że wcześniej pandemia, a obecnie trudna sytuacja gospodarcza, wpłynęły na zainteresowanie akcją i tym samym ilość zbieranych produktów w ramach świątecznej akcji. Przed 2020 rokiem banki żywności zbierały rocznie średnio 700 ton produktów. Najgorszy był pandemiczny 2020 rok, kiedy zebrano zaledwie 76 ton żywności. Rok temu w ramach świątecznej akcji było to już 250 ton.

"Obecnie żyjemy w naprawdę ciężkich czasach. Podwyżki cen sprawiły, że w skrajnym ubóstwie znajduje się 1,6 mln Polaków, a wiele osób nierzadko większą część przychodu musi przeznaczać na żywność. Podczas zbliżającego się okresu bożonarodzeniowego nie zapominajmy o najbardziej potrzebujących, którzy nie mają możliwości spędzenia Świąt w gronie najbliższych, przy stole pełnym potraw" - wskazała prezes Federacji Polskich Banków Żywności Beata Ciepła, zachęcając do wzięcia udziału w świątecznej akcji zbiórki żywności.

Banki żywności przypominają ponadto o problemie marnotrawstwa żywności. Na świecie marnotrawi się 1/3 wyprodukowanej żywności, co stanowi 1,3 mld ton. W Polsce, zgodnie z raportem Federacji, to jest 5 mln ton żywności, z czego 3 mln ton to straty wygenerowane przez gospodarstwa domowe. Najczęściej marnowanymi produktami są: pieczywo (37,1 proc.), owoce (30,3 proc.), warzywa (24,1 proc.), wędliny (16,6 proc.).

Federacja Polskich Banków Żywności to organizacja pożytku publicznego zrzeszająca 32 banki żywności w całej Polsce. Każdy z nich codziennie odbiera ze sklepów i od producentów niesprzedane, dobre jakościowo produkty, które następnie trafiają do organizacji pomocowych, np. jadłodajni, świetlic środowiskowych, hospicjów, domów dziecka czy ośrodków wsparcia dla samotnych matek. Banki prowadzą także Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa, współfinansowany ze środków UE.

Dzięki działalności banków, w 2021 r. do osób potrzebujących udało się przekazać 58 tysięcy ton artykułów spożywczych. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ mmu/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%