Zamknij
REKLAMA

Pół tony nielegalnych środków ochrony roślin wykryte na autostradzie A1

08.12, 09.01.2023 KAS Aktualizacja: 10.06, 09.01.2023
Skomentuj KAS
REKLAMA

KAS wykryła pół tony nielegalnych środków ochrony roślin w dostawczaku

  • Kujawsko-pomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła w trakcie kontroli drogowej 500 kg preparatu, który nie jest wymieniony w rejestrze środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
  • Instytut Ochrony Roślin uznał, że zatrzymany towar nie może być dopuszczony do obrotu handlowego i stosowania na terenie Polski.

Kontrola na drodze A1

Funkcjonariusze KAS z Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu skontrolowali w okolicach Nowej Wsi, samochód dostawczy. W samochodzie znaleźli kartony z 500 foliowo-aluminiowymi workami, bez jakichkolwiek oznaczeń oraz naklejki na opakowania do środków ochrony roślin w języku rosyjskim.

Kierowca nie miał żadnej dokumentacji przewozowej.

Ładunek nie może być dopuszczony do obrotu handlowego i stosowania na terenie Polski

Funkcjonariusze z KAS zwrócili się do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy o pobranie próbek towaru do badań laboratoryjnych. Instytut Ochrony Roślin po przeprowadzonym badaniu uznał, że zatrzymany towar nie może być dopuszczony do obrotu handlowego i stosowania na terenie Polski.

Przestrzegamy i przypominamy

Nielegalne środki ochrony roślin to zagrożenie bezpieczeństwa konsumenta, upraw i środowiska naturalnego oraz straty dla legalnie działających producentów. Handel takimi produktami przekłada się na wielomilionowe straty Skarbu Państwa. KAS we współpracy z innymi służbami, aktywnie angażuje się w walkę z nielegalnym obrotem środkami ochrony roślin.

Przestrzegamy przed kupowaniem i stosowaniem środków niewiadomego pochodzenia. Z krajów trzecich mogą być przywożone wyłącznie środki ochrony roślin, które posiadają ważne zezwolenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rolnikom stosującym nielegalne preparaty może grozić utrata certyfikatów oraz dopłat unijnych.

Oryginalne środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu, można kupić wyłącznie w sklepach i hurtowniach wpisanych do rejestrów prowadzonych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Opakowanie produktu musi posiadać trwale przytwierdzoną etykietę w języku polskim.

Za handel nielegalnymi środkami ochrony roślin grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

(KAS)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

qazxswqazxsw

4 0

Bury od hooyowni przerzucil sie na inny, ruski towar, bo ogory juz sie przejadly. 09:22, 09.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HasłoHasło

4 0

Jesteś gburem rzuć ogórem! 🥒 12:19, 09.01.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

DropsDrops

1 0

Jestem Jacek Bury, sprzedaję ruskie ogóry. 19:38, 09.01.2023


REKLAMA
0%