18 - 20 sierpnia w Grudziądzu obędzie się XXXIV Zjazdem Kawalerzystów.
Harmonogram zjazdu:
18 sierpnia (piątek)
Początek zjazdu zaplanowano na godz. 17:00 w 8. Grudziądzkim Batalionie Walki Radioelektronicznej im. gen. bryg. Zygmunta Podhorskiego. Uczestnicy wezmą udział w uroczystej zbiórce batalionu, podczas której będzie miał miejsce Apel Pamięci oraz złożenie wieńców przy obelisku Szkoły Podchorążych Kawalerii i Tablicy Pamiątkowej. Nie zabraknie również okazji do podziwiania historycznych pamiątek oraz tego, czym nasze Siły Zbrojne żyją obecnie. Przed zainteresowanymi zostaną bowiem otwarte drzwi Sali Tradycji i koszar im. Księcia Józefa Poniatowskiego na ulicy Hallera 62, jak również przygotowano z myślą o nich prezentację sprzętu wojskowego.
Następnie, o godzinie 19:00, odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów. Dokonają tego wyznaczone delegacje w grudziądzkich miejscach pamięci, a więc przy tablicy pamiątkowej Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii, miejscu spoczynku gen. Stefana de Castenedolo Kasprzyckiego na Cmentarzu Garnizonowym i pomniku rtm. ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego. Na Cmentarzu Parafialnym uhonorujemy pamięć płk. Zbigniewa Makowieckiego, a przy obelisku gen. Tadeusza Bora Komorowskiego (os. Kawalerii Polskiej), oddamy cześć kolejnemu z wielkich synów polskiej ziemi.
O godzinie 20:30, w Bursie przy ulicy Hallera 37, odbędzie się spotkanie z Tomaszem Dudkiem, dowódcą „Komarowskiej Potrzeby” Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem”.
19 sierpnia (sobota)
O godzinie 11:00 na Błoniach Nadwiślańskich rozpoczną się spektakularne pokazy kawaleryjskie Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego. Następnie, o godzinie 12:30, wystąpi Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy. Ten dzień zakończymy na grudziądzkim Rynku, gdzie o godzinie 15:30 wystąpią gdzie Chór „Tibi Mariae” oraz zespół „Sweet Accordion” z koncertem piosenek z lat 20. ubiegłego wieku.
20 sierpnia (niedziela)
Ten dzień rozpocznie się o godzinie 10:00 uroczystą Mszą św., koncelebrowaną w grudziądzkiej Bazylice Kolegiackiej. Z kolei o godzinie 11:30 zostaną złożone kwiaty przy pomnikach Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Żołnierza Polskiego.
O godzinie 12:00 w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi rozpocznie się wręczenie Odznak Honorowych Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej. Przy okazji będzie można zwiedzać wystawę stałą „Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu 1920 – 1939” oraz wysłuchać zespołu harcerskiego „Piosenkarnia”.
NIK: Nieprawidłowości w ośrodkach kultury. Wójt Gminy G
Wójt Gminy Grudziądz, delikatnie mówiąc, jakoś tak nonszalancko, żeby nie powiedzieć, iż lekceważąco podchodzi do problemu, który chyba nie jest błahy. Próbuje sprawić wrażenie, że zrobił wszystko, co należało, a nawet jak nie, to w przyszłości się poprawi. Szkoda, że NIK nie ma narzędzi do finansowego i dyscyplinarnego, solidnego ukarania winnych, bo może wówczas odpowiedzialne osoby, organy, urzędnicy błyskawicznie przywróciliby sprawy do należytego stanu, a w przyszłości - o ile mieliby jeszcze kiedykolwiek taką szans3 nie dopuściłyby
Pan wójt
07:35, 2025-07-16
NIK: Nieprawidłowości w ośrodkach kultury. Wójt Gminy G
Nie wygląda to dobrze - na stronie NIK opublikowane zostały przywołane w artykule protokoły z kontroli, jedno co się nasuwa to, że nikt nikogo nie kontroluje, nie sprawdza - a winien, osoby które winny to robić - przeprowadzac kontrolę - sprawować nadzór - nie wywiązują się z ustawowych obowiązków, chyba że wynika to z braku wiedzy merytorycznej lub doświadczenia, ale to zupełnie inna bajka
gość
23:06, 2025-07-15
NIK: Nieprawidłowości w ośrodkach kultury. Wójt Gminy G
Od deb.....I....lizmu najlepiej z dala .
Szczera prawda
20:51, 2025-07-15
Flagowe inwestycje miasta z gigantyczną stratą. Prawie
chciałem zapytać, bo może ktoś zna tę tajemnicę, kto w mieście głosował na obecny zarząd miasta i wybierał tak prostych ludzi do rządzenia? Może kosmici, może przybysze z Afryki, bo chyba nie mieszkańcy Grudziądza?
Ja tak na marginesie
16:02, 2025-07-15
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz