Zaawansowanie wszystkich prac – projektowych, zakupów, dostaw oraz budowy elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu zbliża się już do 80 proc.
Na głównym terenie elektrowni prowadzony jest obecnie jeden z najważniejszych procesów – trwa instalacja turbozespołu, który stanowić będzie serce inwestycji. Należąca do Energi z Grupy ORLEN budowana elektrownia CCGT Grudziądz będzie mogła w przyszłości zasilić nawet 1 mln gospodarstw domowych.
W okresie od stycznia do kwietnia na teren budowy elektrowni w Grudziądzu przetransportowano jej najważniejsze części. To ważące w sumie ponad 1100 ton główne elementy turbozespołu, czyli turbina gazowa, turbina parowa i generator. Dwie pierwsze części trafiły do Grudziądza z fabryk w Niemczech, a generator ze Stanów Zjednoczonych. Transport odbywał się zarówno drogą lądową, jak i wodną - morską i rzeczną. Montaż głównych maszyn rozpoczął się w maju, kiedy to posadowiono je na ich fundamentach. Prace mają zakończyć się wraz z rozpoczęciem testowego rozruchu bloku, który planowany jest w 2025 roku.
Umowa na budowę elektrowni w Grudziądzu zawarta została z jej generalnym wykonawcą (konsorcjum firm Siemens Energy i Metlen Energy & Metals S.A. (daw. Mytilineos S.A.)) w maju 2022 roku. Kamień węgielny pod budowę elektrowni wmurowano rok później, w maju 2023 roku. Od tego czasu, po upływie dwóch lat od zawarcia umowy powstały w Grudziądzu wszystkie najważniejsze fundamenty i budowle niezbędne dla zamontowania kluczowych urządzeń bloku. W zakresie dotychczas przeprowadzonych prac: posadowiono na fundamentach główne komponenty turbozespołu, przeprowadzono montaż ogromnych modułów tworzących kocioł odzysknicowy, zainstalowano na stanowisku pracy transformator blokowy, wybudowano rurociągi oraz zmontowano główną część konstrukcji chłodni wentylatorowej wody.
Setki pracowników każdego dnia kontynuują proces wznoszenia kolejnych budynków, konstrukcji, obiektów i instalacji dla dalszych urządzeń elektrowni. Poza terenem głównym, prace kontynuowane są również przy ul. Skowronkowej. Wykonawcy pracujący na rzecz budowy elektrowni realizują instalacje przesyłowe gazu, wody jak i energii elektrycznej. Spółka CCGT Grudziądz przygotowuje się ponadto we współpracy z Zarządem Dróg Miejskich w Grudziądzu oraz wykonawcą inwestycji drogowej do rozpoczęcia prac związanych z przebudową dróg publicznych, znajdujących się w otoczeniu powstającej elektrowni.
[ZT]88173[/ZT]
[ZT]87931[/ZT]
5 0
Bardzo dziwne, że gaz ziemny (klasyfikowany jako paliwo kopalne) do ogrzewania domów jest "be" ale już to samo paliwo kopalne do elektrowni gazowo parowej jest "cacy"... Jeszcze dziwniejsze jest to, że prąd z tej elektrowni jest świetny do zasilania pomp ciepła... Jesteśmy dojeni z każdej strony...