Kampania informacyjno-edukacyjna w sprawie segregacji odpadów w Grudziądzu - dobry pomysł, ale czy skuteczny?
MWiO w Grudziądzu ogłosiło rozpoczęcie kampanii informacyjno-edukacyjnej na temat segregacji odpadów w mieście. Przewidziany budżet to kilkadziesiąt tysięcy złotych. W ramach kampanii planowana jest produkcja i publikacja rolek w mediach społecznościowych. Czy to dobry kierunek? Czy informacja dotrze do mieszkańców?
Wydaje się, że głównym beneficjentem pomysłu będzie firma produkująca rolki. Czy informacja dotrze do mieszkańców? Sporo osób nie ma kont w mediach społecznościowych. Takim przykładem jest wiceprezydent Tomasz Smolarek, który konto na FB założył dopiero teraz, jak został wiceprezydentem. Wcześniej nie miał takiego konta.
Edukacja mieszkańców w zakresie segregacji odpadów jest niewątpliwie dobrym pomysłem. Tylko właściwa segregacja może ograniczyć rosnące koszty wywozu śmieci. Niestety, kampania informacyjna oparta głównie na mediach społecznościowych może nie dotrzeć do wszystkich mieszkańców. Wiele osób, zwłaszcza starszych, nie korzysta z tych mediów. Warto byłoby rozważyć dodatkowe kanały informacyjne, takie jak ulotki, plakaty, czy lokalne media tradycyjne.
Wątpliwości budzi również zaangażowanie MWiO w kampanię. Firma ta, zajmując się zagospodarowaniem odpadów, może być bardziej zainteresowana zwiększeniem zysków niż obniżeniem kosztów. Utajnienie obrad zespołu ds. gospodarki odpadami, w którym aktywnie działa MWiO, dodatkowo podsyca te wątpliwości. Działania zespołu mogą być pozorne, podobnie jak poprzedniego, którego wnioski nie zostały wzięte pod uwagę.
Warto przypomnieć, że za kadencji Macieja Glamowskiego odbiór odpadów podrożał o 100%. Brakuje działań uszczelniających system. Wielu mieszkańców, mimo że zamieszkuje w Grudziądzu, nie jest uwzględnionych w deklaracjach "śmieciowych". Szacuje się, że jest ich nawet 10 tysięcy.
Podsumowując, kampania edukacyjna w sprawie segregacji odpadów to dobry kierunek. Należy jednak zadbać o to, aby informacja dotarła do wszystkich mieszkańców, a nie tylko do użytkowników mediów społecznościowych. Konieczne są również działania uszczelniające system i współpraca z zarządcami nieruchomości.
Komentarz:
Kampania informacyjno-edukacyjna w sprawie segregacji odpadów to z pewnością dobry pomysł. Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy mieszkańcy korzystają z mediów społecznościowych, dlatego ważne jest, aby informacja o segregacji odpadów docierała do nich również innymi kanałami, np. poprzez ulotki, plakaty, spotkania z mieszkańcami, reklama.
Wątpliwości budzi również udział MWiO w zespole powołanym przez Ratusz. Jako firma zajmująca się zagospodarowaniem odpadów, MWiO może być bardziej zainteresowana wypracowaniem większego zysku niż obniżeniem kosztów odbioru odpadów dla mieszkańców. Utajnienie obrad zespołu również nie sprzyja transparentności i zaufaniu mieszkańców.
Konieczne są działania uszczelniające system odbioru odpadów. Wielu mieszkańców unika płacenia za odbiór śmieci, co obciąża pozostałych mieszkańców.
Podsumowanie:
Kampania informacyjno-edukacyjna to dobry krok w kierunku poprawy segregacji odpadów w Grudziądzu. Aby jednak była skuteczna, musi być prowadzona wielokanałowo i uwzględniać potrzeby wszystkich mieszkańców. Konieczne jest również uszczelnienie systemu odbioru odpadów i transparentność działań Ratusza.
[ZT]91796[/ZT]
petent14:52, 20.11.2024
Pasikowski chyba za długo był w Warszawie, bo dostać się do PSZOK-u w Zakurzewie, to tak jakby się chciało dostać do ministra. Umówienie telefoniczne, ustalenie dnia i godziny, wartownik na dojazdówce, szlaban ze światłami, dalej drugi szlaban, potwierdzenie przyjazdu na dyżurce, wjazd na wagę, rozładunek z bagażnika w obecności kolejnego pracownika, powrót na wagę, ponownie do dyżurki, a wszędzie pusto, jestem sam, nie ma kolejek i w końcu odjazd do domu. Przy polityce kadrowej Wodociągów na pewno nie grozi nam bezrobocie, tylko że to wszystko za nasze pieniądze. 14:52, 20.11.2024
Zzz17:15, 20.11.2024
Jeśli chodzi o PSzOki to prawda. To są fortece nie do zdobycia. Umawianie i inne obostrzenia sprawiają że odechciewa się tam zajeżdżać. Ale ważna kwestia to ta że mieszkańcy to nie elita. Przy niskich dochodach nie wszystkich stać na transport. A ludzie bezrobotni i tzw.chytrusy wywalają duże gabaryty pod śmietniki. Ponadto Wodociągi mają kredyty i chcą z mieszkańców zedrzeć ile się da. Najpierw trzeba było przeprowadzić akcję edukacyjną a potem podnosić opłaty. Kiedyś wywieszało się zwykłe ksero i ludzie potrafili to przeczytać a teraz trzeba na kolorowo i drogo. 17:15, 20.11.2024
Kubas17:57, 20.11.2024
Do tej pory w sposób gorszy lub lepszy segregowałem odpady. Po podwyżce nie mam zamiaru. Z kilku powodów: a). Cena która jest dużo większa niż w innych miastach (nie mam zamiaru płacić za osoby, których nie ma w systemie z powodu nieszczelnego systemu z winny Rady Miejskiej i Prezydenta), b). Dostęp do wiat ma każdy żul w mieście (ostatnio jeden mnie instrował jaki numer klucza jest odpowiedni dla danej wiaty, c). Straszenie mnie podwyżka już 6 m-cy przed podwyżka (standardpwe działanie. 6mcy przed planowaną podwyżka ulotki na klatkach schodowych, że słaba segregacja i będzie podwyżka - ostatnio było straszenie ...84PLN jak sytuacja nie poprawi sie a skończyło się na 39. Ooo dzięki za waszą litości RM), d). nikt odpowiedzialny w mieście za wywóz śmieci nie próbuje dotrzeć i znaleźć osoby podrzucają w pod śmietnikami śmieci z remontów, wielkich gabarytów itp. ale już straszenie w ulotkach (które nie są za darmo) że jak się nie znajdzie winny to wszyscy poniosą konsekwencje bo będzie...podwyżka. osoba wyrzucająca owe śmieci śmieje się porządny mieszkańcom w twarz.
E). pseudo komisja, która działa lub nie działa. Jako mieszkaniec miasta domagam się jawności posiedzeń i informacji tego co się tam dzieje. Zamknięcie wszystkim "buzi" to zalatuje komuną. Chyba pracują dla "dobra" mieszkańców więc domagam się informacji co tam się dzieje. Bo wygląda to w mojej ocenie na pozorowanie działań. Albo jawność albo zamknąć ta komisję i tyle
I na koniec dla przypomnienia lista radnych którzy "wrzucili" nam podwyżki kilka lat temu. Mała zabawa. Czy jakieś nazwiska powtarzają się? Odpowiedz znajdźcie sami
28 zl za osobę Jedne z wyższych stawek w PL. Torun ma 15 zl za osobę
Bagniewska Helena
Drozdecka Aleksandra
Gburczyk Maciej
Kowarowski Łukasz
Lewandowska Róża
Miedzianowski Grzegorz
Napolski Paweł
Ogonowska Edyta
Piasecki Łukasz
Pokora Krzysztof
Rohde Piotr
Smolarek Tomasz
Żebrowski Mariusz 17:57, 20.11.2024
Ja20:29, 20.11.2024
Czy za mało zostaje tym fiutom na pensję, że tak się przejmują segregacją 20:29, 20.11.2024
oburzony07:02, 21.11.2024
1 0
I to tego, prezes i wiceprezeska po ponad 30-ci tysięcy wynagrodzenia miesięcznie, i to też z naszego. Mamy to w cenie wody, ścieków, śmieci !!! 07:02, 21.11.2024