Nieśmiertelnik z Czerska odnaleziony w Grudziądzu!
7 grudnia w Hotelu Kavka w Czersku doszło do niezwykłego spotkania. Grudziądzkie Stowarzyszenie Twierdza przekazało rodzinie Łangowskich nieśmiertelnik należący do Wincentego Łangowskiego, pochodzącego z Czerska.
Kim był Wincenty Łangowski?
Wincenty Łangowski urodził się 8 czerwca 1873 roku w Czersku, przy ówczesnej Köningsbergstrasse (dzisiejsza ulica Starogardzka). W chwili wybuchu I wojny światowej miał 41 lat i został wcielony do armii Cesarstwa Niemieckiego. Przydzielono go do 233. regimentu piechoty zapasowej, a w 1915 roku do 144. regimentu piechoty w 33. Dywizji, stacjonującej w Metz.
Szlak bojowy 33. Dywizji
Dywizja brała udział w walkach we Francji. Od września 1914 roku do połowy sierpnia 1916 roku stacjonowała w Argonne. Następnie, po krótkim odpoczynku, została wysłana pod Verdun, gdzie od lutego do grudnia 1916 roku toczyła się jedna z największych bitew I wojny światowej. W bitwie tej zginęło 780 tysięcy żołnierzy po obu stronach. Dywizja poniosła duże straty, ale pozostała na froncie do połowy września. Po odpoczynku w rejonie Sedanu, pod koniec lutego 1917 roku, powróciła do Argonne. W maju 1917 roku walczyła w Szampanii, a następnie ponownie w Argonne. Pod koniec września 1917 roku została przeniesiona w rejon Tahure, gdzie pozostała do lutego 1918 roku.
W 1918 roku 33. Dywizja brała udział w ofensywach nad Sommą i Aisne. Poniósłszy duże straty w odwrocie nad Marną, straciła swoją wartość bojową.
Zagadka grudziądzkiego lasu
Nieśmiertelnik Wincentego Łangowskiego został odnaleziony przez Andrzeja Nowaka, członka Grudziądzkiego Stowarzyszenia Twierdza, podczas poszukiwań śladów II wojny światowej w Lesie Rudnickim. Odkrycie nieśmiertelnika z I wojny światowej było niespodzianką.
Niestety, nie udało się ustalić, w jaki sposób nieśmiertelnik Wincentego Łangowskiego znalazł się w Grudziądzu. Czy 33. Dywizja stacjonowała w Twierdzy Grudziądz? Tego nie wiemy. Nieznana jest również data powrotu Wincentego Łangowskiego do Czerska. Wiadomo jedynie, że zmarł 23 marca 1944 roku w wieku 70 lat i został pochowany na miejscowym cmentarzu.
Wzruszające spotkanie
Przekazanie nieśmiertelnika rodzinie Wincentego Łangowskiego było wyjątkowym wydarzeniem zarówno dla członków Stowarzyszenia Twierdza, jak i dla rodziny. To jedyny przypadek w historii stowarzyszenia, kiedy udało się odnaleźć krewnych właściciela odnalezionego przedmiotu. Dla rodziny informacja o odnalezieniu nieśmiertelnika była ogromnym zaskoczeniem i wzruszeniem.
Więcej informacji:
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu grudziadz365.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Olimpia Grudziądz odwraca losy meczu i zdobywa cenne tr
Antoś co koty zabija jeszcze kary nie poniósł.
Dożywocie
13:36, 2025-05-17
Zarzuty dla mężczyzny, u którego znaleziono zaginioną 1
A gdzie treść listu od Patrycji????
Andzia
22:30, 2025-05-16
Energetyczna przyszłość Grudziądza pod lupą: Wiceprezyd
W 2014 roku Tusk POdpisał umowę z Niemcami dotyczącą tego, że niemiecka policja może wylegitymować Polaka na terenie Polski. Mało tego, może nawet użyć broni. Jak to się ma do obecnego podrzucania nam migrantów przez niemiecką policję? Ciekawe jak wyglądała jego umowa z rosyjską FSB czyli dawną KGB o wspólnych działaniach i PO wspólnym POchlaju. Przypomnijmy,że Polska należy od dawna w NATO.
Zyga
12:42, 2025-05-16
Energetyczna przyszłość Grudziądza pod lupą: Wiceprezyd
Uwaga na znikopisy wyborcze! Każdy przychodzi ze swoim długopisem! Fałszerze rudego będą się dwoić i troić. Na jego hejterskie sPOty idą wielkie pieniądze z zagranicy. Szwaby nie mogą wypuścić Polski ze swoich łap dopóki jej nie wydoją i osłabią przy POmocy swojej agentury z PO i swojego lokaja.
Ali
11:40, 2025-05-16
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz