Nieśmiertelnik z Czerska odnaleziony w Grudziądzu!
7 grudnia w Hotelu Kavka w Czersku doszło do niezwykłego spotkania. Grudziądzkie Stowarzyszenie Twierdza przekazało rodzinie Łangowskich nieśmiertelnik należący do Wincentego Łangowskiego, pochodzącego z Czerska.
Kim był Wincenty Łangowski?
Wincenty Łangowski urodził się 8 czerwca 1873 roku w Czersku, przy ówczesnej Köningsbergstrasse (dzisiejsza ulica Starogardzka). W chwili wybuchu I wojny światowej miał 41 lat i został wcielony do armii Cesarstwa Niemieckiego. Przydzielono go do 233. regimentu piechoty zapasowej, a w 1915 roku do 144. regimentu piechoty w 33. Dywizji, stacjonującej w Metz.
Szlak bojowy 33. Dywizji
Dywizja brała udział w walkach we Francji. Od września 1914 roku do połowy sierpnia 1916 roku stacjonowała w Argonne. Następnie, po krótkim odpoczynku, została wysłana pod Verdun, gdzie od lutego do grudnia 1916 roku toczyła się jedna z największych bitew I wojny światowej. W bitwie tej zginęło 780 tysięcy żołnierzy po obu stronach. Dywizja poniosła duże straty, ale pozostała na froncie do połowy września. Po odpoczynku w rejonie Sedanu, pod koniec lutego 1917 roku, powróciła do Argonne. W maju 1917 roku walczyła w Szampanii, a następnie ponownie w Argonne. Pod koniec września 1917 roku została przeniesiona w rejon Tahure, gdzie pozostała do lutego 1918 roku.
W 1918 roku 33. Dywizja brała udział w ofensywach nad Sommą i Aisne. Poniósłszy duże straty w odwrocie nad Marną, straciła swoją wartość bojową.
Zagadka grudziądzkiego lasu
Nieśmiertelnik Wincentego Łangowskiego został odnaleziony przez Andrzeja Nowaka, członka Grudziądzkiego Stowarzyszenia Twierdza, podczas poszukiwań śladów II wojny światowej w Lesie Rudnickim. Odkrycie nieśmiertelnika z I wojny światowej było niespodzianką.
Niestety, nie udało się ustalić, w jaki sposób nieśmiertelnik Wincentego Łangowskiego znalazł się w Grudziądzu. Czy 33. Dywizja stacjonowała w Twierdzy Grudziądz? Tego nie wiemy. Nieznana jest również data powrotu Wincentego Łangowskiego do Czerska. Wiadomo jedynie, że zmarł 23 marca 1944 roku w wieku 70 lat i został pochowany na miejscowym cmentarzu.
Wzruszające spotkanie
Przekazanie nieśmiertelnika rodzinie Wincentego Łangowskiego było wyjątkowym wydarzeniem zarówno dla członków Stowarzyszenia Twierdza, jak i dla rodziny. To jedyny przypadek w historii stowarzyszenia, kiedy udało się odnaleźć krewnych właściciela odnalezionego przedmiotu. Dla rodziny informacja o odnalezieniu nieśmiertelnika była ogromnym zaskoczeniem i wzruszeniem.
Więcej informacji:
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz