Zabytkowy Młyn Górny, przez lata niszczejący świadek historii Grudziądza, odzyskuje blask i zyskuje zupełnie nowe życie. Trwa jego gruntowna modernizacja i rozbudowa, dzięki której w centrum miasta powstanie innowacyjne centrum edukacyjno-kulturalne "Młyn Energii". Inwestycja o wartości ponad 75 milionów złotych ma promować wiedzę z różnych dziedzin nauki przy użyciu najnowocześniejszych technologii.
W samym sercu Grudziądza wre praca. Historyczny obiekt Młyna Górnego, który wielu mieszkańcom kojarzył się z postępującą ruiną, przechodzi spektakularną transformację. Wizja nowoczesnego centrum, które połączy historię z przyszłością, nabiera realnych kształtów. Celem projektu "Młyn Energii" jest stworzenie przestrzeni, gdzie w atrakcyjny i interaktywny sposób będzie promowana wiedza z zakresu nauk ścisłych, przyrodniczych, technologicznych, a także humanistycznych.
Od fundamentów po nowoczesne skrzydło
Prace budowlane idą pełną parą. Jak informują odpowiedzialni za inwestycję, zakończono już niezbędne badania archeologiczne, co otworzyło drogę do dalszych działań. Rozpoczęła się budowa całkowicie nowego skrzydła obiektu, które poszerzy jego możliwości funkcjonalne. Równolegle trwają intensywne prace przy zabytkowej części młyna – wzmacniane są fundamenty, a historyczny strop jest starannie odtwarzany. Montowane są także nowe stropy oraz nowoczesna klatka schodowa wyposażona w windę, co zapewni dostępność obiektu dla wszystkich.
Nauka, kultura i historia pod jednym dachem
Po zakończeniu modernizacji, "Młyn Energii" zaoferuje mieszkańcom i gościom bogatą ofertę. W jego wnętrzach znajdzie się między innymi:
Szczególną uwagę poświęcono tematyce ekspozycji. Będą one nie tylko popularyzować naukę, ale również przybliżać sylwetki wybitnych postaci historycznie związanych z Grudziądzem. Wśród nich znajdą się m.in. Mikołaj Kopernik, którego związki z regionem są niepodważalne, pionier polskiej elektroenergetyki Alfons Hoffmann, czy światowej sławy chirurg Ludwik Rydygier.
Potężne dofinansowanie na miarę ambicji
Realizacja tak ambitnego projektu jest możliwa dzięki znacznemu wsparciu finansowemu. Całkowita wartość inwestycji wynosi imponujące 75 720 871,65 zł brutto. Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach unijnego programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027, w ramach Działania 6.12 Wsparcie Instytucji Kultury.
Przebudowa Młyna Górnego to jedna z kluczowych inwestycji kulturalnych w Grudziądzu, która ma szansę stać się nie tylko wizytówką miasta, ale także ważnym ośrodkiem edukacyjnym i kulturalnym dla całego regionu. Portal grudziadz365.pl będzie śledził postępy prac.
[FOTORELACJA]2355[/FOTORELACJA]
Grudziądz: "Ułańskie Murale na Dwudziestce" uroczyście
Tu ułańskie murale a szkoła w Tarpnie wygląda jak zakład karny. Może by tam trochę zainwestować żeby dzieciom lepiej się chodziło do szkoły. Wydawane pieniądze na niepotrzebne rzeczy. Brak slow
Brak slow
17:03, 2025-05-13
MEN zapowiada rewolucję w sieciowaniu szkół. Będą istot
Życie jest piękne tylko ludzie coraz gorsi niestety.
Szczere to
06:18, 2025-05-12
Wyjazdowa porażka Olimpii Grudziądz ze Świtem Szczecin
Nie wszystkim fauszywym hienom I będzie spokój .
Tylko dobro .
22:09, 2025-05-11
Czarne chmury nad zarządem GKM Grudziądz SA. Prokurator
Panom policjantom dać wszystko na tacy , po co montują wszędzie te kamery niby dla bezpieczeństwa .
Tylko dobro
19:16, 2025-05-11
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz