Zamknij

Kiedy samorządy otrzymają dotacje na budowę schronów Wiceszef MSWiA podał termin

19:33, 27.05.2025 Aktualizacja: 19:34, 27.05.2025
Skomentuj PAP PAP

Do Sejmu trafiła interpelacja posła Rafała Romanowskiego w sprawie infrastruktury obrony cywilnej w powiatach ciechanowskim, przasnyskim, mławskim, płońskim i żuromińskim. Poseł ocenił, że stan infrastruktury służącej ochronie ludności w sytuacjach kryzysowych w tych powiatach pozostaje niewystarczający.

„Wiele samorządów lokalnych nie dysponuje ani odpowiednim finansowaniem, ani zapleczem technicznym, aby w sposób samodzielny podjąć działania w tym zakresie” – wyjaśnił poseł.

W swojej interpelacji Rafał Romanowski zadał pytanie, czy rząd prowadzi inwentaryzację istniejącej infrastruktury ochrony cywilnej oraz czy są planowane inwestycje w budowę lub modernizację schronów, magazynów sprzętu ochronnego, punktów zbiórki i ewakuacji. Poseł zadał też pytanie, czy MSWiA planuje zwiększenie dotacji dla samorządów w zakresie realizacji zadań z obszaru obrony cywilnej.

Odpowiedzi na interpelację udzielił wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz, który przypomniał, że w całym kraju trwa inwentaryzacja i ocena stanu technicznego istniejącej infrastruktury obrony cywilnej.

„Zakładany termin zakończenia inwentaryzacji to 31 grudnia 2025 r.” – napisał wiceszef MSWiA.

Jednocześnie Wiesław Leśniakiewicz przypomniał, że planowanie budowy nowych i modernizacja istniejących obiektów ochrony jest zadaniem organów ochrony ludności szczebla gminy, powiatu i województwa. Podkreślił, że planowanie liczby takich obiektów powinno spełniać wymogi uwzględnione w Ustawie o ochronie ludności i obronie cywilnej i przepisach wykonawczych, a koszty są pokrywane ze środków będących w dyspozycji właściwych dysponentów części budżetu państwa.

„Finansowanie zadań ochrony ludności i obrony cywilnej na poziomie samorządu gminy, powiatu i województwa ma być planowane w ramach budżetów odpowiednio gmin, powiatów i samorządów województw” – wyjaśnił Leśniakiewicz.

Wiceminister podkreślił, że po uchwaleniu przez rząd pierwszego Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej i dokonaniu przeniesień wydatków między częściami budżetu państwa, wojewodowie oraz samorządy „przystąpią do planowania zadań” określonych w załączniku do programu.

„Z otrzymanej puli „wojewódzkiej“ nie mniej niż 90% środków będzie przekazane do samorządów, a do 10% środków zostanie w dyspozycji wojewodów” – napisał wiceminister dodając, że wojewodowie będą mogli przekazać ze swojej puli środki dla samorządów dopiero po analizie ich wniosków.

„Pierwsze dotacje powinny zostać przekazane samorządom nie później niż do 30 września 2025 r. Jednocześnie, w 2025 r. organy i podmioty ochrony ludności i obrony cywilnej, jako dysponenci powinni rozpocząć planowanie środków finansowych w swoich częściach budżetowych na zadania określone w załączniku nr 1 do Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej, w ramach prac nad ustawą budżetową na 2026 r., zgodnie z wyliczonymi szacunkami. W 2026 r. dotacje powinny być przekazane samorządom nie później niż do 31 marca 2026 r.” – poinformował Leśniakiewicz.

„Pragnę zapewnić, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), w porozumieniu z Ministerstwem Obrony Narodowej (MON), dołoży wszelkich starań, aby środki finansowe zostały jak najszybciej przekazane do właściwych dysponentów. Wojewodowie będą informowani na bieżąco o etapach związanych z procedowaniem wniosku i terminem otrzymania ww. środków” – zapewnił wiceminister.

1 stycznia 2025 r. weszła w życie ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Umożliwia ona powstanie systemu ochrony ludności, który w razie wojny będzie mógł się przekształcić w obronę cywilną. Według założeń na realizację nowych rozwiązań Polska będzie przeznaczać rocznie nie mniej niż 0,3 proc. PKB, czyli około 10 mld zł. Pieniądze mają być przeznaczone m.in. na remonty i budowę schronów.

mc/


 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%