Zamknij

Analitycy: ostatnie chwile tankowania w cenie poniżej 4 zł

18:50, 30.05.2020 Aktualizacja: 18:51, 30.05.2020
Skomentuj PAP PAP

Jak napisali w piątkowym komentarzu analitycy portalu e-petrol, w najbliższych dniach na większości stacji nie będzie już można zatankować benzyny Pb95 ani oleju napędowego w cenach poniżej 4 zł/l.

To już ostatnie chwile tankowania benzyny i diesla za 3,99 zł - prognozuje e-petrol. Według BM Reflex początek czerwca może przynieść wzrosty średnio do 5 groszy na litrze.

Dodali, że nawet mimo pewnych korekt w rafineriach polscy kierowcy będą musieli przyzwyczajać się do wyższych cen. To oznaka powrotu do "normalności" - lepszej konsumpcji, która powoduje, że paliwo drożeje.

Według ich prognozy, w nadchodzącym tygodniu spodziewane są podwyżki dla wszystkich gatunków paliw. "W przypadku benzyny 98-oktanowej przewidujemy ulokowanie się średniej ceny w przedziale 4,34-4,49 zł/l. W cenach benzyny Pb oczekujemy średniego kosztu tankowania na poziomie 3,99-4,14 zł/l" - podali.

Dodali, że na większości stacji od czterozłotowego poziomu będzie oddalać się cena oleju napędowego, który może kosztować od 4,06 do 4,17 zł/l. Wciąż atrakcyjna - choć również droższa - będzie popularna alternatywa, jaką jest autogaz. Tutaj średnia cena może lokować się między 1,73 i 1,80 zł za litr - wskazali.

BM Reflex zwrócił uwagę, że w porównaniu do cen sprzed roku paliwa, mimo majowych podwyżek, i tak pozostają wyraźnie tańsze. "Za benzynę płacimy mniej o 1,18 zł/, olej napędowy - 1,06 zł/l, autogaz - 0,44 zł/l".

Według analityków biura, wyhamowanie wzrostów cen ropy, a przede wszystkim umocnienie złotego wpływają na spadki na rynku hurtowym w porównaniu do końca ubiegłego tygodnia o kilka groszy na litrze. To jednak zbyt mało, aby uniknąć podwyżki cen na stacjach. Początek czerwca może przynieść wzrosty średnio do 5 groszy na litrze - ocenili.

Wskazali, że ostatni tydzień maja przynosi spadek zmienności na rynku ropy naftowej. Notowania lipcowej serii kontraktów na ropę Brent od kilku dni utrzymują się w rejonie 33,60-36,68 dol. za baryłkę i rynek ma problem z obraniem dalszego kierunku.

Według BM Reflex, znoszenie kolejnych obostrzeń dotyczących przemieszczania się i transportu coraz wyraźniej poprawia popytową stronę rynku ropy naftowej w okresie, kiedy producenci ropy naftowej nad wyraz solidarnie przestrzegają ustalonych cięć produkcji. "Dla przykładu Rosja, która w ubiegłych latach, często realizowała cięcia produkcji tylko w około 50 proc. poinformowała, że tym razem praktycznie w pełni realizuje swoje zobowiązania względem pozostałych uczestników porozumienia cięć produkcji OPEC+ i wydobycie ropy naftowej spadło już do ustalonego na maj-czerwiec poziomu 8,5 mln baryłek dziennie z 11,4 mln baryłek w kwietniu. Pojawiły się jednak informacje, że Rosja będzie chciała od lipca poluzować limity produkcji. Kluczowe dla rynku może okazać się zaplanowane na 8-10 czerwca spotkanie producentów ropy naftowej OPEC+" - podali.

Według e-petrol, niepewna postawa Rosji w sprawie przedłużenia okresu obowiązywania limitów wydobycia ustalonych w ramach porozumienia producentów i rosnące zapasy ropy w USA ograniczały w mijającym tygodniu wzrostowy potencjał na rynku naftowym. Wyhamowanie odbicia nie zachęciło jednak inwestorów do masowej realizacji zysków, bo odmrażanie aktywności gospodarczej na świecie przekłada się na wzrost popytu na paliwa i w ślad za nim w najbliższym czasie mogą rosnąć notowania ropy. (PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Jest kara za zniszczenie brzegu Jeziora Rudnickiego! 15

Co za ściema z tymi czajkami i gęśmi … człowieku kim ty jesteś z wykształcenia że stwierdzasz że tam akurat żerują i lęgną się gęsi czy Czajki - ekologiem? Tam była sterta śmieci jak one miały tam zerować …? Co ludzie potrafią wymyślać z zazdrości …. Ludzie posprzątali bo wiadomo że każdy ni ich miejscu nie chciałby mieć śmietnika przed domem a to że gęsi tam chodzą to dobrze bo teraz w końcu maga bo mają czysty teren. To nic nadzwyczajnego że gęsi chodzą nad brzegami jezior i na łąkach w poszukiwaniu świeżej trawy która teraz mają a nie stery odpadów . Gęsi i kaczki czy też czajki chodzą nie tylko na tym terenie ale na terenów całego jeziora Rudnickiego …ja uważam że teraz tam jest porządek i wpłynęło to na polepszenie warunków ekologicznych tego miejsca . Miłej o przyjemniej się tam chodzi bo jest czysto o co odpowiednie służby nie umiały zadbać …uważam ze kaczka Czajka czy gęsia sprzyja czyste środowisko a nie wysypisko śmieci … szkoda tyko ze w tym kraju jest tyle zazdrosnych o zawistnych ludzi … bo w normalnych rozumowaniu każdy by docenił że posprzątali bałagan który zrobili inni ludzie …

Wojtek

17:01, 2025-07-05

Jest kara za zniszczenie brzegu Jeziora Rudnickiego! 15

zeby sad orzekł naprawienie szkody najpierw musi wpłynąć akt oskarżenia a tu oprócz gęsi sa jeszcze czajki .. gesi sie nie liczą ...jeden telefon z urzędu do prokuratury i warunkowo umorzone...a widok na jezioro za jedyne 15.000 zl

obietywny

15:29, 2025-07-05

Jest kara za zniszczenie brzegu Jeziora Rudnickiego! 15

Skoro widok na jezioro takie tanie to też mam kawałek ziemi do obróbki najwidoczniej. 15 tys i taki luksus jak złoto. Radzę zastanowić się nad karą i możliwej dyscyplinie, bo aktualnie paniusia i tak wyszła na swoje, a brakuje tutaj jakiejkolwiek pokuty i przywrócenia do stanu pierwotnego. Wysokość kary to żart, a tym bardziej sam wyrok i jakiekolwiek dalsze działania. Gratuluje takiego obrotu wydarzeń porażka.

Ludzie sądzą według

15:12, 2025-07-05

Jest kara za zniszczenie brzegu Jeziora Rudnickiego! 15

kto przywróci stan pierwotny...do teraz gęsi siadaja bo to jest ich miejsce lęgowe...tam składa ikre okoń....czy zapłaca kare 15 tys i juz jest wszystko cacy???? może sąd pochyli sie nad aprawa i zobowiąże szkodnika do naprawy zn8szczeń

gość

14:15, 2025-07-05

0%