Zamknij

Northvolt zbuduje w Gdańsku fabrykę modułów bateryjnych

15:00, 19.02.2021 PAP Aktualizacja: 15:01, 19.02.2021
Skomentuj PAP PAP

Zakład Northvolt będzie zlokalizowany na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego w pobliżu Portu Gdańsk i terminala kontenerowego DCT.

W 2022 r. szwedzka firma Northvolt zbuduje w Gdańsku nowoczesny zakład produkcyjny oraz centrum badawczo-rozwojowe w zakresie modułów bateryjnych i systemów magazynowania energii. Inwestycja wyniesie 200 mln dolarów, tj. prawie 750 mln zł. Firma zatrudni 500 osób.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w piątek na konferencji prasowej, że inwestycja Northvolt w Gdańsku będzie ważnym punktem na mapie industrialnej Polski. "Poprzez tego typu inwestycje najlepiej kształtuje się środowisko przemysłu 4.0" - dodał, zauważając też, że produkcja baterii to element "zielonej rewolucji".

Wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin podkreślił, że inwestycja Northvolt jest kolejnym dowodem na to, że Polska zachowała atrakcyjność dla zagranicznych inwestorów.

Jak ocenił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, decyzja Northvolta o budowie fabryki modułów bateryjnych w Gdańsku świadczy o tym, że "postawienie 5 lat temu na elektromobilność procentuje". "Dobrze odczytaliśmy trendy światowe. Teraz Polska staje się największym w UE producentem baterii litowo-jonowych, do Niemiec sprzedaje ich więcej niż Chiny i Korea Płd. razem wzięte" - zaznaczył.

Członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Grzegorz Słomkowski zapowiedział, że projekt Northvolt w Gdańsku to "na pewno nie ostatnia tego typu inwestycja w Polsce". Podkreślił, że Northvolt to innowacyjna firma wysokich technologii, a jej zaangażowanie na naszym rynku to dla Polski "kolejny krok umacniania pozycji w łańcuchach dostaw przemysłu bateryjnego, wzmocnienie konkurencyjności technologicznej, tworzenie globalnych baz produkcyjnych".

"Od 2018 r. PAIiH zamknęła już 22 projekty z branży elektromobilności o łącznej wartości ponad 3,5 miliarda euro. Projekty te zapewnią ponad 9,5 tysiąca miejsc pracy. Nasza agencja aktualnie obsługuje 22 projekty elektromobilne o potencjalnej wartości ponad 5 miliardów euro" - podał Słomkowski.

Obecny na wideokonferencji prasowej wiceminister rozwoju, pracy i technologii, pełnomocnik ds. inwestycji zagranicznych Grzegorz Piechowiak podkreślił, że "Northvolt to bardzo ważny gracz na rynku baterii litowo-jonowych".

Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE) Przemysław Sztandera uważa, że inwestycja Northvolt istotnie wpłynie na rozwój całego regionu. "Szczególnie cieszy nas, że część prac badawczo-rozwojowych koncern postanowił prowadzić w Trójmieście, co pozwoli na ścisłą współpracę z uczelniami, które znajdują się w regionie. To jest jeden z takich elementów, na których nam najbardziej zależy" - dodał.

Podkreślił, że pomoc dla Northvolt to "nie tylko i wyłącznie wydanie decyzji o wsparciu, czyli zwolnienie z podatku dochodowego". "To też cały szereg innych instrumentów wsparcia, które inwestor może uzyskać w trakcie procesu inwestycyjnego, jak i po jego zakończeniu. To jest np. akceleracja start-upów, możliwość korzystania z różnych instrumentów dodatkowego wsparcia. Jesteśmy już umówieni z Northvolt Polska chociażby na wykorzystanie naszego Centrum Programowania Robotów Przemysłowych" - zapewnił Sztandera.

Prezes Northvolt Polska Robert Chryc Gawrychowski wyjaśnił, że Gdańsk jako miejsce inwestycji został wybrany ze względu na bliskość portu, aglomerację Trójmiejską oraz bardzo dojrzały i rozwinięty rynek edukacji wyższej.

"Nowy zakład produkcyjny systemów bateryjnych i modułów bateryjnych zapewni nam możliwość realizacji wielu kontraktów. Razem z zakładem powstanie centrum badawczo-rozwojowe, które pozwoli na zatrudnienie 500 osób. To będą bardzo wartościowe i wysokokompetencyjne miejsca pracy" - zapowiedział.

Obiekt o powierzchni 50 tys. metrów kwadratowych powstanie w dwóch etapach, z początkową zdolnością produkcyjną 5 GWh rocznie i przewidywanym rozpoczęciem produkcji w 2022 roku. Potencjalna przyszła wydajność zakładu będzie na poziomie 12 GWh.

Współzałożyciel i CEO Northvolt (firma powstała w 2016 r.) Peter Carlsson podkreślił, że zakład w Gdańsku będzie dostarczał "wyrafinowane, zrównoważone środowiskowo systemy magazynowania energii, wspierające transformację europejskich sieci elektroenergetycznych i jej przemysłu".

Carlsson w latach 2011-2015 kierował działem odpowiadającym za organizowanie zaopatrzenia i łańcucha dostaw do produkcji samochodów Tesli. Był też bliskim współpracownikiem Elona Muska. Budowa zakładu produkcji ogniw akumulatorowych Northvolt w Skelleftea w północnej Szwecji została ogłoszona w 2017 r. Obecnie jest w trakcie realizacji. Spółka otrzymała finansowanie na realizację inwestycji m.in. ze źródeł takich jak: Vestas, Siemens, ABB, BMW, Scania jak również pożyczki z EIB czy inwestycję z Goldman Sachs o wartości powyżej 1 mld euro.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ je/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%