Zamknij
REKLAMA

PKN ORLEN i Energa podpisały porozumienie o finansowaniu elektrowni gazowej w Grudziądzu

08:42, 01.09.2021 | J.R
Skomentuj
REKLAMA

PKN ORLEN i Energa, należąca do Grupy ORLEN, zawarły porozumienie w sprawie finansowania budowy elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu. To kolejny krok w realizacji strategii ORLEN2030 zakładającej rozwój niskoemisyjnych źródeł gazowych i zabezpieczenie systemu elektroenergetycznego opartego na odnawialnych źródłach energii. 

Intensyfikujemy działania, które wzmocnią naszą pozycję lidera transformacji energetycznej i zagwarantują neutralność emisyjną w 2050 roku. Nasza strategia zakłada osiągniecie powyżej 2,5 GW mocy w odnawialnych źródłach energii, ale także 2 GW w elektrowniach gazowych. Skutecznie realizujemy ten cel, a kolejnym krokiem, który nas do niego przybliży, może być budowa elektrociepłowni parowo-gazowej w Grudziądzu. To projekt, który, w przypadku decyzji inwestycyjnej, istotnie przyczyni się do stworzenia silnego, a przede wszystkim bilansującego się pionu energetycznego koncernu i zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN. 

Zgodnie z porozumieniem, w przypadku podjęcia decyzji inwestycyjnej, PKN ORLEN zobowiązał się do pokrycia do 100% nakładów inwestycyjnych związanych z realizacją projektu, ale nie więcej niż 1,8 mld zł. Warunkiem będzie jednak zawarcie przez spółkę celową CCGT Grudziądz umowy mocowej. Nakłady zostaną pokryte poprzez udzielenie finansowania spółce Energa lub CCGT Grudziądz na kapitał własny lub obcy. Porozumienie określa również zasady nadzoru nad spółką CCGT Grudziądz oraz kierowania projektem.

PKN ORLEN jest właścicielem 90,92% akcji Energi, które dają mu prawo do 93,28% udziału w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu. Z kolei Energa jest w 100% właścicielem spółki CCGT Grudziądz. 

Grupa ORLEN posiada dwa nowoczesne bloki parowo-gazowe w Płocku i Włocławku oraz EC Płock – największą elektrociepłownię przemysłową w Polsce i jedną z największych w Europie. Koncern do 2024 roku zainwestuje też ok. 2,5 mld zł w budowę bloku gazowego o mocy 745 MW w Ostrołęce. Nowa jednostka rozpocznie produkcję energii w 2025 roku. Aktywa energetyczne koncernu obejmują też m.in. 58 elektrowni produkujących energię z odnawialnych źródeł, w tym przede wszystkim elektrownie wodne, farmy fotowoltaiczne i lądowe farmy wiatrowe. 

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

czyste powietrze czyste powietrze

12 4

Planowane są trzy spalarnie w Grudziądzu.
1. Spalarnia plastiku W OPEC-u na 40 tyś ton rocznie.
2. Spalarnia w szpitalu
3. Spalarnia gazu
Wszystko koło Lotniska.
Na zdrowie mieszkańcy!
Jeżeli ktoś ma mieszkanie własnościowe to zapomnijcie, że sprzedacie.
Wartość waszych mieszkań podzielcie przez 10.
09:39, 01.09.2021

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

FaliFali

6 3

Żadne z nich nie są niebezpieczne, a 90% mieszkańców nawet nie wie, ze będą istniały… 12:09, 01.09.2021


JaJa

5 2

Nie $raj ogniem. 20:53, 01.09.2021


lotniskowiec USS Gerlotniskowiec USS Ger

4 3

Chyba się niedawno przeprowadziłeś(-aś) do jednej z "nader czystych" podgrudziądzkich wiosek. Żyj i daj żyć innym... Swoją drogą, już kiedyś pisałem, że Grudziądz to "zakazane miasto" i dawno powinien tu siedzieć komisarz. Przyjedź kiedyś z tego Twojego "kurortu" i przejdź się ulicą Toruńską... Myślę, że to taka swoista wizytówka tego pięknego kiedyś miasta. Ileż to można przez taką kadencję zrujnować i zniszczyć ludzi... Aha i jeszcze będzie inkubator... Miłego dnia. 👍👎 09:10, 02.09.2021


REKLAMA
0%