Zamknij
REKLAMA

Wręczono Ogólnopolską Nagrodę im.ks.prof. Janusza Pasierba - foto

20:26, 28.09.2019 | J.R
Skomentuj
REKLAMA

Wręczono Ogólnopolską Nagrodę im. ks. prof. Janusza Pasierba. Kapituła nagrodziła w tym roku Panią Marię Wilczek, która od lat propaguje życie, działalność oraz twórczość ks. prof. Pasierba. Uroczyste wręczenie Nagrody nastąpiło w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi.

Nagroda im. Ks. prof. Janusza Pasierba przyznawana jest w Grudziądzu od ponad 20 lat. To wyróżnienie otrzymują artyści, którzy w swojej twórczości nie zapominają o religii. Krzewią wartości chrześcijańskie i humanistyczne, a także prowadzą życie blisko Boga i człowieka.

W ubiegłych latach przyznano nagrodę znakomitym twórcom, duszpasterzom i artystom. Wśród laureatów są m.in. ks. Jan Twardowski, Stefan Stuligrosz, Jan Pospieszalski, bp Józef Zawitkowski, Ernest Bryll, Barbara Wachowicz, Maja Komorowska, Anna Dymna, abp Henryk Muszyński i Adam Bujak.

Od 1996 roku kapituła ogólnopolskiej nagrody im. ks. prof. Janusza Pasierba przyznaje to wyróżnienie osobom, które w swoim życiu, działalności społecznej i twórczości reprezentują wartości chrześcijańskie i humanistyczne.

Honorowym gościem uroczystości był Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź. Ekscelencja osobiście znał ks. prof. Janusza Pasierba, a podczas wystąpienia przywołał swoje wspomnienia – „Wszyscy wiedzą, że był znawcą sztuki sakralnej. Jako wykładowca cieszył się dużą sympatią i uznaniem wśród studentów. Był ponad wszystkimi podziałami. Był humanistą wysokiej klasy Budził szacunek wszystkich środowisk”.

Patron nagrody – wybitny kapłan diecezji chełmińskiej, swoją duszpasterską drogę rozpoczynał w 1952 roku w parafii pw. św. Mikołaja Biskupa w Grudziądzu i to miasto o nim pamięta, m.in. poprzez nadawane wyróżnienia równie wybitnym, jak on, osobom. Ks. prof. Janusz Pasierb był jednym z najznakomitszych twórców współczesnej kultury polskiej o międzynarodowym rozgłosie, wybitnym uczonym, znawcą historii sztuki, poetą i eseistą, homiletykiem i kaznodzieją, cenionym rekolekcjonistą, członkiem wielu towarzystw naukowych, laureatem licznych odznaczeń.

Nagrodzie co roku patronują Prezydenci Grudziądza, obecnie – Prezydent Maciej Glamowski. Organizatorem przedsięwzięcia jest Klub Inteligencji Katolickiej w Grudziądzu zarządzany przez Wojciecha Cetkowskiego, który od 2016 roku jest także przewodniczącym Kapituły Nagrody. W tym roku w Kapitule zasiadło siedem osób, w składzie: Maciej Glamowski, Wojciech Cetkowski, ks. Infułat Tadeusz Nowicki, ks. Kanonik Dariusz Kunicki, inicjator nagrody Marian Sołobodowski, Dyrektor Muzeum im. ks. W. Łęgi Wioletta Pacuszka oraz starszy kustosz Muzeum Jadwiga Drozdowska. Jury w tym roku Nagrodę przyznała Pani Marii Wilczek.

Pani Maria Wilczek odebrała Nagrodę z rąk Macieja Glamowskiego. Podczas uroczystości Laureatce nie znikał z twarzy uśmiech. Nie ukrywała wzruszenia oraz ogromnej radości – „Chcę gorąco podziękować opaczności za ten dzień, który mogę z Wami przeżywać  i chce podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tej nagrody. Nauka profesora to dla mnie najważniejszy uniwersytet i najważniejsze otwarcie na starcie Bożej drogi. Dziękuję, że do końca życia służyć będę tej idei upowszechniania dzieł i życia Księdza Pasierba”.

Uroczystość uświetniły występy artystyczne w wykonaniu grudziądzkiego chóru Alla Camera pod dyrekcją Mateusza Iwanowskiego oraz młodego pianisty Jakuba Gromadzińskiego.

Jutro, 29 września o godzinie 10:00, zapraszamy na mszę świętą, która zostanie odprawiona w intencji Laureata w grudziądzkiej Bazylice. (UM)

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz