Dziś, 15 kwietnia, obchodzimy Światowy Dzień Trzeźwości. To ważna okazja, by po raz kolejny głośno przypomnieć o fundamentalnej zasadzie bezpieczeństwa na drogach: bezwzględnej trzeźwości za kierownicą. Policja i inne służby apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o odpowiedzialność, rozwagę i stanowcze „NIE” dla alkoholu przed rozpoczęciem jazdy.
Niestety, statystyki wciąż pokazują, jak poważnym problemem są nietrzeźwi kierowcy na polskich drogach. W 2024 roku byli oni sprawcami 1 230 wypadków drogowych. W zdarzeniach tych zginęło 176 osób, a 1 441 zostało rannych. Oznacza to, że kierujący pod wpływem alkoholu odpowiadali za 6,3% wszystkich wypadków spowodowanych przez kierujących.
Jednocześnie warto odnotować pozytywny trend. W porównaniu z rokiem 2023, w 2024 nastąpił znaczący spadek liczby wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących – o 101 (-7,6%). Zginęło w nich o 36 osób mniej (-16,9%), a liczba rannych zmniejszyła się o 65 (-4,3%).
Poprawa ta jest w dużej mierze efektem intensywnych działań Policji – częstych kontroli drogowych, kampanii informacyjnych i konsekwentnego egzekwowania przepisów. W ubiegłym roku funkcjonariusze przeprowadzili ponad 16 milionów badań trzeźwości, ujawniając ponad 92 tysiące kierujących pod działaniem alkoholu. Te liczby pokazują skalę problemu, ale także determinację służb w eliminowaniu zagrożenia z dróg.
Mimo poprawy statystyk, nie można zapominać, że każdy nietrzeźwy kierowca to potencjalna tragedia. Alkohol drastycznie osłabia koncentrację, spowalnia czas reakcji i upośledza zdolność do prawidłowej oceny sytuacji i podejmowania właściwych decyzji na drodze.
Dlatego pamiętajmy i przypominajmy innym:
Bądźmy odpowiedzialni – dla siebie i dla innych uczestników ruchu drogowego. Trzeźwość za kierownicą to nie wybór, to obowiązek.
1 0
Bacha nie pij tyle bo bzdury gadasz po pijaku .