Zamknij

KGP: w pierwszym półroczu zabezpieczono blisko 10 ton narkotyków

14:06, 27.07.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

We wtorek w Komendzie Głównej Policji odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji nadinsp. Paweł Półtorzycki, Dyrektor Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej prokurator Piotr Kowalczyk oraz Szef Oddziału FBI w Warszawie agent specjalny Michael Malsch.

W pierwszym półroczu polscy policjanci zabezpieczyli blisko 10 ton narkotyków, z czego ponad 6 ton zabezpieczyło Centralne Biuro Śledcze Policji - powiedział Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Poinformował również o realizacjach z pierwszego półrocza bieżącego roku, które były "wyjątkowe i bez precedensów w historii polskiej policji".

"Dla polskiej policji walka z przestępczością narkotykową to jedno z priorytetów. Przykładamy do tego ogromną wagę. Dlatego te ostatnie lata są na pewno rekordowe, jeśli chodzi o ilość zabezpieczanych, zdejmowanych z rynku narkotyków. W 2019 roku było ponad 13 ton, w roku 2020 ponad 17 ton, natomiast pierwsze półrocze tego roku zamknęliśmy ilością blisko 10 ton zabezpieczonych przez polską policję narkotyków" - mówił podczas konferencji Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Generał wskazał, że szczególną rolę w zwalczaniu przestępczości narkotykowej w wymiarze międzynarodowym i zorganizowanym ma Centralne Biuro Śledcze Policji. "W tych liczbach, w które podałem każdego roku ponad 50 proc. to są zabezpieczenia właśnie przez CBŚP. W tym roku pierwsze półrocze CBŚP zabezpieczyło ponad 6 ton narkotyków" - poinformował.

"Dzisiaj chcielibyśmy powiedzieć o trzech realizacjach z pierwszego półrocza bieżącego roku, które są naprawdę wyjątkowe i bez precedensów w historii polskiej policji. Po pierwsze ze względu na sposób, w jaki przemycane były do Polski i nie tylko do Polski narkotyki, po drugie ze względu na bardzo szeroki, międzynarodowy wymiar, a po trzecie, w trzecim przypadku to kwestia rekordowych ilości, jeśli chodzi o zabezpieczenie narkotyków syntetycznych" - wyliczył.

Jak podał, w pierwszym przypadku niespotykany był sposób działania zorganizowanej grupy przestępczej. "W czerwcu funkcjonariusze CBŚP we współpracy z KWP w Gorzowie Wielkopolskim zatrzymali tuż po lądowaniu na terenie woj. lubuskiego na jednym z lotnisk awionetkę. Awionetkę specjalnie zakupioną przez zorganizowaną grupę przestępczą po to, aby z Hiszpanii do Polski dostarczać narkotyki" - wyjawił Komendant Główny Policji, dodając, że w samolocie zabezpieczono ponad 73 kg marihuany o wartości rynkowej przekraczającej 3,5 miliona złotych.

"Druga sprawa, to sprawa, która została zainicjowana przez Federalne Biuro Śledcze. Dzięki informacjom FBI i ich działaniom polegającym na deszyfrowaniu komunikatora, który używały zorganizowane grupy przestępcze na całym świecie w porozumieniu z Europolem stworzyli wspólną grupę śledczą, do której zaprosili funkcjonariuszy polskiej policji" - tłumaczył gen. insp. Jarosław Szymczyk.

W ramach międzykontynentalnej operacji, która trwała od marca śledczy przejęli ponad 2 tony narkotyków wartych ok. 84 miliony złotych, 24 tony tytoniu, zlikwidowali 6 laboratoriów i 5 magazynów narkotykowych, a także krajalni tytoniu, oraz rozbili 9 zorganizowanych grup. Podczas działań zatrzymano 30 osób.

"Trzecia sprawa dotyczy rekordowego zabezpieczenia narkotyków syntetycznych w Polsce. To zlikwidowane 3 laboratoria narkotyków syntetycznych działające w woj. lubuskim" - podał generał.

 

Dodał, że podczas akcji funkcjonariusze zabezpieczyli blisko 879 kg mefedronu o wartości rynkowej przekraczającej 43 miliony złotych. W trakcie akcji zabezpieczono też 3,5 kg marihuany oraz zatrzymano 15 osób, w tym 3 tzw. chemików. (PAP)

Autorzy: Bartłomiej Figaj, Marta Stańczyk

bf/ mas/ lena/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%