Zamknij

Grudziądzki Ratusz nie przestrzega Protokołu Flagowego

14:49, 02.01.2019 M.M Aktualizacja: 19:31, 02.01.2019
Skomentuj

Od połowy Grudnia 2018 na grudziądzkim Ratuszu wisi flaga Unii Europejskiej wraz z flagą Polski oraz Grudziądza.

Zgodnie z Protokołem Flagowym stworzonym przez Komisję Heraldyczną przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, flaga Polski na terenie RP jest flagą najważniejszą i uprzywilejowaną a umieszczenie i rozmieszczenie flag jest ściśle ustalone.

Z inicjatywą zawieszenia flagi UE wyszła Helena Kopycińska, która  zwróciła się z tym do wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Grudziądza Pawła Napolskiego. Wiceprzewodniczący skierował pismo w tej sprawie do Prezydenta Grudziądza Macieja Glamowskiego z prośbą o wywieszenie i stałe eksponowanie flagi Unii Europejskiej nad wejściem głównym do Ratusza. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że flagi zgodnie z protokołem są źle wyeksponowane. Podstawą do takiego twierdzenia jest:

  • Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 1997r. nr 78, poz. 483) w art. 28 określa symbole narodowe: godło, barwy i hymn.
  • Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (Dz.U. z 2016 r. poz. 625) która reguluje szczegółowe kwestie dotyczące symboli narodowych.
  • Broszura Biało-Czerwona Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W przypadku więcej niż jednej flagi w rzędzie, półkolu lub kole, kolejność uzależniona jest od ich miejsca w następującej hierarchii:  

1. Flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Flaga innego państwa.

3. Flaga województwa.

4. Flaga powiatu.

5. Flaga gminy (miasta, gminy miejsko­-wiejskiej, gminy wiejskiej).

6. Flaga Europejska.

7. Flaga organizacji międzynarodowej (np. flaga ONZ, flaga NATO).

8. Flaga służbowa  (np. Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Poczty Polskiej, straży miejskiej).

9. Flaga instytucji, firmy, organizacji, uczelni, szkoły, klubu sportowego itp.

10. Flaga grupy narodowościowej, flaga okolicznościowa.

Hierarchii  tej należy przestrzegać  przy wszystkich formach eksponowania  flag i banerów w przestrzeni publicznej, na zewnątrz i wewnątrz budynków lub obiektów  sportowych. Z wymienionymi powyżej flagami nie wolno eksponować flag reklamowych.

Zgodnie z wytycznymi w przypadku naszego Ratusza i trzema drzewcami przymocowanymi w rzędzie do fasady budynku. Flagi umieszcza się zgodnie ze starszeństwem tj. Flaga RP na najważniejszym miejscu czyli środkowym, flaga Grudziądza po lewej stronie, a flaga UE po prawej. Inne umieszczenie flag jest błędne. Kolejność flag odczytujemy zawsze patrząc na fasadę budynku na którym lub przed którym umieszczone są flagi.

Czy władze miasta zareagują na niewłaściwe obchodzenie się z flagami?

 

rys. Broszura Biało-Czerwona Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

(M.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

antyanty

4 4

Zgodnie z zasadami na ratuszu nie ma miejsca na szmatę eurokołchozu jest dopiero szóstka w kolejności ,więc na środku flaga państwowa , z lewej flaga województwa, z prawej flaga gminy.Szmatę z gwiazdkami można powiesić w kiblu na błoniach tam jest jej miejsce. 18:26, 02.01.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%