Zamknij

Jak przygotować ogród na zimę? - zabiegi pielęgnacyjne i pokrowce ogrodowe

11:29, 25.09.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:29, 25.09.2020

Okres jesienno-zimowy to nie tylko czas, gdy rośliny ogrodowe odkrywają przed nami swoje różnobarwne oblicze, ale również pora wzmożonych przygotowań do nieuchronnie zbliżających się chłodów. Jak skutecznie przygotować rośliny na raptowną zmianę temperatury?

Przycinanie, przesadzanie, wsadzanie, nawożenie – sezon jesienny obfituje w koniecznie pielęgnacyjne prace ogrodowe, dzięki którym już za kilka miesięcy będziesz mógł na nowo cieszyć się relaksem w otoczeniu bujnej, kolorowej i co najważniejsze zadbanej flory. Oprócz wcześniej wspomnianych zabiegów niezbędną czynnością jest również przygotowanie ogrodu do zimy, gdyż w przeciwnym razie jedyną rzeczą, którą zastaniesz na wiosnę będą zaschnięte, wymagające wycięcia pędy. Oto 4 zabiegi, o które warto zadbać przed nadejściem chłodniejszej aury.

1. Odpowiednie nawodnienie

Chcesz by Twój ogród prezentował się efektownie, gdy nadejdzie wiosna? W takim razie jedną z niezbędnych czynności jest zadbanie o kondycje roślin. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy zapewnić im optymalny zapas wody - dzięki zgromadzeniu w swoich tkankach jej dostatecznej ilości  będą one w stanie przetrwać nawet najbardziej suchy okres. Jeśli więc od dłuższego czasu nie padał deszcz, a ziemia jest sucha to nie bój się obficie podlewać ogrodu. Dobrą praktyką jest również podlewanie roślin podczas zimy oraz wczesną wiosną – w tym przypadku mowa jest zwłaszcza o roślinach zimozielonych oraz pojemnikowych.

2. Zabezpieczenie pni drzew

Czy wiesz, że drzewa o ciemnej i gładkiej korze są narażone zimą na tragiczne w skutkach pękanie, które może doprowadzić nawet do wnikania w ich powierzchnię wirusów, bakterii oraz grzybów wywołujących choroby? Wszystko to za sprawą nagrzewania się pni w ciągu dnia od strony południowej oraz południowo-zachodniej, a następnie ich gwałtownego ochładzania po zachodzie słońca. Na tego typu problemy najbardziej narażone są drzewa owocowe (np. śliwy i wiśnie ozdobne) oraz magnolie, kasztanowce, młode buki i graby.  Na szczęście istnieje efektowny sposób na ochronę drzew przed tego typu nieprzyjemnościami.

Jeżeli chodzi o drzewa owocowe sprawdzonym i skutecznym sposobem chroniącym przed pękaniem jest dokładne bielenie ich pni oraz konarów za pomocą dostępnego w wielu sklepach ogrodniczych wapna ogrodniczego. Biała barwa skutecznie dobija promienie słoneczne tym samym chroniąc korę drzew przed intensywnym nagrzewaniem się i działaniom wahania temperatury. Najlepiej jest wykonywać ten zabieg w drugiej połowie grudnia, choć co warto podkreślić w przypadku intensywnych opadów deszczu i wypłukania warstwy ochronnej całą czynność należy powtórzyć. Kora drzew powinna być zabielona AŻ do początku marca.

Co w przypadku drzew ozdobnych? Tutaj również można zdecydować się na bielenie pni drzew, jednak zalecanym sposobem jest owinięcie ich powierzchni słomianą matą, włókniną bądź też tkaniną jutową.

Podczas zmiany temperatur nie zapomnij również o okryciu zestawu mebli ogrodowych np. za pomocą pokrowca wykonanego z trwałego i grubego poliestru 

Kolekcją pokrowców ogrodowych odpornych na różne warunki atmosferyczne może pochwalić się m.in. Ogrodowy Salon

3. Okrywanie roślin

Podczas przygotowań do zimy nie może również zabraknąć osłaniania roślin, jednak w przypadku tego działania należy pamiętać, że czynność tą wykonujemy dopiero wówczas, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej -5 stopni Celsjusza. W przeciwnym przypadku czeka nas niemiła niespodzianka w postaci gnijących korzeni i pni oraz odwiedzin gryzoni.

Oto wskazówki jak należy postępować w przypadku konkretnych rodzajów roślin ogrodowych:

  • Trawy ozdobne (np. trawy pampasowe lub miskanty) aby przetrwać zimę potrzebują dokładnego okrycia, zwłaszcza jeżeli są narażone na działanie zimnych wiatrów. W przypadku tego typu roślin należy związać razem ich liście oraz kwiatostany, a następnie okryć je przy ziemi za pomocą słomy, włókniny bądź liści.
  • Rośliny zimozielone czyli wrzosy, różaneczniki, ogniki, mahonie ze względu na swój płytki system korzeniowy wymagają zabezpieczenia przed przemarznięciem za pomocą kory, trocin bądź kompostu umieszczonego na wysokości gleby, a także okrycia ich ”nadziemnych” części stroiszem, parawanami z włókniny rozpiętymi na wbitych w ziemię prętach lub za pomocą siatki cieniującej. W ten sposób zostaną one skutecznie zabezpieczone przed wysychaniem, które jest częstszą przyczyną zamierania pędów niż mróz.
  • Byliny: jeżeli posiadasz w ogrodzie byliny wrażliwe na mróz bądź posadziłeś nowe jesienią pamiętaj o okryciu ich około 10 centymetrową warstwą trocin, kory bądź gałązek iglastych. Jeżeli tym razem zima okaże się bezśnieżna, a temperatura spadnie poniżej -10 stopni Celsjusza koniecznie pamiętaj o dołożeniu kolejnej ”warstwy ochronnej”. Najlepiej weź sobie do serca zasadę „Im dłuższy mróz, tym grubsza pokrywa” i w razie potrzeby regularnie uzupełniaj kolejne warstwy.
  • Krzewy formowane i zimozielone drzewa: należy osłonić włókniną już wówczas, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 0 st. C. i utrzymuje się na tym poziomie. W tym przypadku mowa o takich roślinach, jak m.in. ostrokrzew, bukszpan, sosna, świerk, czy też żywotniki, które w porównaniu do regularnie przycinanych roślin są znacznie mniej odporne na mróz, suszę oraz skoki temperatury.
  • Pnącza: kwitnące na starszych niż jednoroczne pędach pnącza w obliczu nadchodzącej zimy należy obsypać u nasady kopczykiem o wysokości sięgającej 20-30 cm wykonanym z trocin, kory bądź ziemi – dzięki czemu osłonięty zostanie ich system korzeniowy. Nieco uwagi należy poświęcić również ich pędom, które dobrze jest okryć stroiszem, matami słomianymi lub włókniną.
  • Róże botaniczne: choć w zasadzie róże nie wymagają osłaniania, ponieważ dobrze znoszą nawet najbardziej ostre zimy, to niemniej jednak warto jest profilaktycznie okryć ich szyjki korzeniowe poprzez zasypanie ich podstaw około 20-30 cm kopczykiem ziemi. Pamiętaj jednak, że róże miniaturowe, wielokwiatowe oraz pienne oprócz kopczykowania wymagają również osłony pędów za pomocą juty, włókniny lub mat słomianych.
  • Wrażliwe krzewy: W tym przypadku podjęte działanie mające na celu ochronę zależy od rodzaju roślin. Jeżeli masz w swoim ogrodzie hortensję ogrodową, judaszowiec, klon palmowy, ketmię syryjską bądź też szczodrzeniec okryj je chochołami lub falistą tekturą. Jeśli wspomniane gatunki rosną pojedynczo lub w niewielkich grupach możesz również nakryć je w całości kartonem, a od spodu dospać trocin albo rozkruszonego na kawałki styropianu.
  • Twój ogród zdobi hortensja bukietowa, bluszcz pospolity, glicynia kwiecista, wiciokrzew japoński i budleja Dawida? W takim przypadku zalecamy obsypanie nasady roślin kopczykiem ziemi o wysokości sięgającej 20-30 cm. Dzięki temu skutecznie ochronisz system korzeniowy roślin i nawet jeśli nie przetrwa on zimy, to wiosną wypuszczą one zupełnie nowe pędy.

Ochroń meble przed zanieczyszczeniami za pomocą wodoszczelnego pokrowca 

Zabezpiecznie ogrodowej huśtawki? Wybierz pokrowiec wykonany z impregnowanej tkaniny podklejonej dodatkowo warstwą PCV

Pokrowce ogrodowe w różnych rozmiarach? Przejdź do sklepu Ogrodolandia

4. Grabienie i zbieranie opadłych liści

Oprócz oczywistych walorów estetycznych (ciężko byłoby znaleźć osobę, której podobają się przewiędnięte jesienne liście, które już dawno utraciły swoje bajeczne kolory), grabienie i zbieranie liści jest również istotną kwestią jeżeli chodzi o prawidłowy rozwój roślin ogrodowych. Zalegające na powierzchni trawy, gnijące liście nie tylko bardzo ciężko jest bezboleśnie usunąć z powierzchni świeżo zasianej na wiosnę trawy, ale również skutecznie utrudniają one murawie dostęp do powietrza i tym samym przyczyniają się do jej całkowitego zdewastowania.

Przygotuj swój ogród na zimę ze sklepem Ogrodolandia i Ogrodowy Salon!

Szukasz sklepów internetowych, w których znajdziesz m.in. różnorodną ofertę pokrowców ogrodowych za pomocą których będziesz w stanie skutecznie osłonić komplet posiadanych mebli przed niekorzystnym działaniem typowo zimowych warunków atmosferycznych?

W takim razie jak najszybciej powinieneś zapoznać się z bogatym asortymentem dostępnym w sklepie Ogrodowy Salon oraz Ogrodolandia! Oprócz solidnych i efektownie prezentujących się mebli ogrodowych wykonanych m.in. z drewna, metalu oraz technorattanu, znajdziesz tam również niezbędne ogrodowe akcesoria, które sprawią, że przygotowanie ogrodu do jesienno-zimowej aury stanie się znacznie prostsze. 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%