Właśnie opuściłeś gabinet specjalisty od ochrony wzroku, lekarza okulisty albo optometrysty. Zastanawiasz się, co oznaczają pojęcia, które znajdują się na recepcie? A może chcesz poznać lepiej konkretne określenia związane z ochroną wzroku? Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się więcej na ten temat.
Zacznijmy od określeń, które możesz znaleźć na recepcie. Nie wiesz, jak odczytać wadę wzroku z recepty? Nasze wyjaśnienia powinny być tu pomocne.
W rubryce “bliż” będą wskazane parametry, które będą niezbędne do tego, by skorygować wadę, niepozwalającą Ci widzieć z bliska. Dlatego okulary do bliży przeznaczone są do korekty wad, z powodu których masz problem z czytaniem z bliska czy pracą przy komputerze.
“Dal” natomiast odnosi się do wad, które utrudniają Ci widzenie z daleka. Takie okulary wykorzystujesz np. podczas jazdy samochodem czy w wielu innych, codziennych, czynnościach.
Czasem uzupełnione są obie rubryki - zarówno dal, jak i bliż. Wówczas niezbędne jest korzystanie z okularów progresywnych albo dwuogniskowych.
W obszarze ‘sfera” wpisuje się wartości dotyczące dalekowzroczności, jak i krótkowzroczności. Ten parametr wskazuje, jakie soczewki zostaną zastosowane w okularach, czy będą to plusy czy minusy. Plus obecny na recepcie oznacza, że jesteś dalekowidzem, masz dalekowzroczność, określaną też hyperopią. Natomiast, gdy na recepcie znajdziesz minusy w rubryce sfera to oznacza, że masz krótkowzroczność. Krótkowidz to osoba, która dobrze widzi z bliska, a ma problem z widzeniem w dal.
Kolejnym istotnym pojęciem jest “cylinder”. Jak należy je rozumieć? Cylinder to parametr, który wskazuje na wartość, która umożliwi korekcję astygmatyzmu.
Prawidłowe osadzenie szkła w oprawie okularowej jest wskazane w rubryce “oś”. Parametr ten zawsze współwystępuje z “cylindrem” i jego wartości wahają się od 0 do 180 stopni. Rozstaw źrenic, a więc “PD” (skrót od angielskiego sformułowania pupilary distance) to odległość źrenic od siebie. Parametr ten jest podawany w milimetrach.
Istotnym pojęciem jest też “add”, czyli addycja. Addycja to różnica pomiędzy korekcją do bliży a korekcją do dali.
Chcąc lepiej przybliżyć problem wad refrakcji, wyjaśnimy te najpopularniejsze.
Dalekowzroczność to wada, która powoduje niewyraźne widzenia z bliska. Dalekowzroczność, określana też nadwzrocznością, powstaje, gdy promienie świetlne dostające się do oka, ogniskują się za siatkówką.
Natomiast w przebiegu krótkowzroczności, kolejnej wady wzroku, obraz optyczny skupia się przed siatkówką. W konsekwencji osoba z tą wadą refrakcji dobrze widzi z bliska, a gorzej już dalsze punkty. Innym określeniem stosowanym na krótkowzroczność jest miopia.
Warto przypomnieć, że astygmatyzm jest wadą rogówki lub soczewki ocznej. U astygmatyka rogówka nie ma okrągłego kształtu jak u osób bez tej wady. W konsekwencji światło, które dostaje się do oka ulega zniekształceniu, a obrazy stają się rozmazane.
W wyniku naturalnych procesów fizjologicznych związanych ze starzeniem się organizmu i gorszą akomodacją oka, wzrok staje się słabszy. Już około 40 roku życia - w zależności od pacjenta może dojść do tego wcześniej lub później - człowiek zaczyna mieć problemy z widzeniem z bliska.
Więcej wartościowych informacji przedstawi Ci portal iOptyk. Odwiedź ich stronę i dowiedz się na temat korekcji wad wzroku. Spowolnij rozwój swojej wady refrakcji póki jeszcze masz taką możliwość. Pamiętaj, by wszelkie swoje wątpliwości konsultować ze specjalistą od ochrony wzroku - optometrystą albo lekarzem okulistą.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz