Siodełko rowerowe to istotny, ale niestety często bagatelizowany element wyposażenia roweru. Kupując jednoślady nie patrzymy na to, jaką jakość ma dostarczany egzemplarz siedziska i czy nadaje się do naszego stylu jazdy. Niekiedy konieczna może być jego wymiana na inny model. Jak wtedy wybrać odpowiednie siedzisko? Na co warto zwrócić uwagę?
Siodełko pełni niezwykle istotne role. Przekłada się nie tylko na komfort jazdy, ale też rozkład sił zawodnika w wyścigu czy bezpieczeństwo podczas jazdy po szosie czy na bezdrożu. Dlatego do jego wyboru trzeba podejść kompleksowo.
Odpowiednio dobrane siodełko rowerowe ogranicza ból mięśni i ich duże obciążenie. Pomaga regenerować się tkance tak szybko jak to możliwe. Ułatwia także kontrolę nad zużyciem stawów, co jest szczególnie ważne podczas jazdy na nierównych powierzchniach.
Obniżenie obciążenia stawów i mięśni pozytywnie przekłada się na wytrzymałość organizmu, zwiększając koncentrację i przekładając się na bezpieczeństwo rowerzysty – niezależnie od warunków w jakich się porusza.
Poza tym wpływa na komfort jazdy, ograniczając oparzenia i otarcia pośladów czy innych części ciała. Z tego względu należy do wyboru siodełka podejść w bardzo kompleksowy sposób.
Siodełko powinno być dostosowane do wagi użytkownika, przeznaczenia (o czym powiemy później), rozmiarów roweru oraz wymiarów rowerzysty. Jeżeli chodzi o wagę, to im cięższa i starsza jest osoba korzystająca, tym mocniejszy powinien być przede wszystkim stelaż produktu. Warto sprawdzić też czy konstrukcja siodełka nie jest zbyt szeroka – warto tę kwestię dobrze wypoziomować, bo im większe i szersze jest siedzisko, tym większe opory powietrza generuje i przekłada się na szybszą eksploatację organizmu.
Jeżeli chodzi o rozmiar (uwzględniający szerokość i długość siodełka rowerowego), to tutaj warto podejść do sprawy profesjonalnie. Siadając na elastycznym podłożu, zmierz punkty oddalone od siebie najdalej od odbicia siedziska. Ważna jest tutaj szerokość i długość. Na tej podstawie powinieneś określić wymiary siodełka rowerowego.
Wszystko zależy od zastosowania. Jeżeli poruszasz się wyłącznie po mieście, na krótkich dystansach, możesz zainwestować w szerokie, sprężyste i miękkie siodełka ze specjalną poduszką. Te elementy zadbają o Twój komfort w trakcie poruszania się.
Jednakże w przypadku długich i intensywnych wypraw, jazdy sportowej czy terenowej, lepiej zrezygnować z miękkich wkładek. Dużo lepsze są węższe i twardsze siodełka o profilowanym kształcie. Chociaż pozornie mogą być mniej wygodne, to dają jednak skuteczniejsze wsparcie dla mięśni i ułatwiają regenerację.
Jak widzisz, dla każdego znajdzie się coś dobrego. Zwróć uwagę na koniec, aby odpowiednio ustawić siodełko rowerowe pod względem wysokości i nachylenia. A później… w drogę!
Nawrocki: Sławomir Cenckiewicz będzie szefem Biura Bezp
Świetny wybór
👍
06:55, 2025-07-04
Tragiczny wypadek na A1 przed węzłem Grudziądz. Jedna o
Węzeł Grudziądz jest na 97 kilometrze, węzeł Lisewo na 113 km. Wypadek był na 104 km czyli bliżej Grudziądza niż Chełmna. Straż pożarna w Grudziądzu ma do węzła na A1 ok 4 km plus 7 do wypadku- razem 11 km. Straż z Chełmna ma do węzła Lisewo prawie 20 km plus ok 9 km do miejsca wypadku- razem ok 30 km. Dlaczego to wyliczam? Bo napisano, że na miejscu wypadku byli strażacy z Chełmna, z okolicznych OSP i z aż z Torunia a przecież mogliby być szybciej strażacy z Grudziądza i może by zdołali uratować wszystkie osoby? To jakiś dziwny sposób na ratowanie ludzi. Przecież zawsze liczy się czas.
Antoni
22:37, 2025-07-03
Stadion GKMu przejdzie rewolucję. Prezydent stawia ulti
Będzie budowa jak delfinek na strzemyku . Oszalec idzie zero kontaktu z władzami miasta. Ciągły halas ale budowa trwa bo pan prezydent musi gdzieś rolki nagrywać.
Grudziadzanin
18:24, 2025-07-03
Stadion GKMu przejdzie rewolucję. Prezydent stawia ulti
No chyba miasto wywaliło już dość pieniędzy na prywatny klubik
Żużelek
15:42, 2025-07-03
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz