1. Kaski narciarskie damskie i męskie
2. Czym kaski narciarskie różnią się między sobą?
3. Wybieramy kask dla dziecka
Narciarstwo i snowboarding to popularne, ale także eleganckie sporty. Każdemu ich amatorowi zależy na tym, aby ładnie i modnie prezentować się na stoku. Jednak wybierając kask narciarski, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jego właściwości zabezpieczające przed urazami, a dopiero potem na estetykę. Powinien być atestowany i spełniać normy europejskie. Różne modele w atrakcyjnych cenach można znaleźć np. na adventuresports.pl. Kaski narciarskie występują w wielu rozmiarach i wariantach. Aby dobrać odpowiedni rozmiar, należy zmierzyć obwód głowy w jej najszerszym miejscu, tuż nad brwiami. Potem trzeba przymierzyć kask. Nie powinien być ani za duży, ani za mały, czyli nie może ani uciskać, ani też zsuwać się z głowy, nawet przy rozpiętym pasku pod brodą. Kształt głowy kobiety i mężczyzny jest nieco inny, dlatego kaski narciarskie damskie i męskie różnią się między sobą rozmiarami, oraz kolorystyką. Dobrej jakości kask powinien być wykonany z mocnych materiałów, ale nie może być ciężki. Musi też posiadać otwory wentylacyjne, co zapewnia przewiewność i komfort cieplny.
Każdy kask narciarski ma warstwę zewnętrzną, czyli skorupę i wewnętrzną czyli miękką wyściółkę. Skorupa wykonana jest z twardych i zarazem lekkich materiałów, np. włókien szklanych, węglowych lub tworzyw sztucznych odpornych na uderzenia i niskie temperatury. Wyściółkę stanowi pianka, którą można wyjąć i uprać. Dla zawodowców i zaawansowanych narciarzy, przeznaczone są kaski z pełną skorupą, osłaniające całą głowę i kark. Początkujący miłośnicy dwóch desek, mają do dyspozycji kaski z niepełną skorupą, które mają piankę w miejscu, w którym znajdują się uszy. Można ją w każdej chwili odpiąć, gdy jest nam za gorąco. Z kolei kaski snowboardowe, są masywniejsze i bardziej kolorowe niż narciarskie. Mają też osłonę chroniącą szczękę. Jest tak dlatego, że snowboardziści wykonują czasem skomplikowane ewolucje w czasie jazdy. Potrzebują więc lepszej ochrony.
Do kasku trzeba dokupić odpowiednie gogle, najlepiej tej samej firmy. Dużą popularnością cieszą się także kaski z wbudowaną szybą, zamiast gogli. Osłania ona twarz przed wiatrem i śniegiem a oczy przed promieniowaniem UV.
Najmłodsi narciarze także mają do wyboru całą gamę kasków narciarskich. Wybierając odpowiedni model dla naszej pociechy, dokonujemy pomiaru obwodu głowy na tych samych zasadach, co dla osoby dorosłej. Kaski dla dzieci charakteryzują się mniejszymi rozmiarami i lepszym systemem wentylacyjnym, przez co są bardziej higieniczne. Między twardą a miękką warstwą są szczeliny. W niektórych modelach można samemu regulować poziom wentylacji. Zapewnia to dziecku bezpieczeństwo i zarazem komfort jazdy. Warto także pomyśleć o zakupie ochraniaczy na kolana i łokcie, tak aby uniknąć otarć skóry w razie upadku.
Jeśli kask zostanie uszkodzony, trzeba go niestety wymienić na nowy. Nie będzie już bowiem chronił głowy w takim samym stopniu, jak przed uszkodzeniem.
________________________
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz