Pranie jest jedną z tych mniej lubianych domowych czynności. Prędzej czy później jednak każdy z nas ma z nim styczność. Odpowiednio dobrane środki piorące i dobrze przeprowadzone pranie mogą jednak znacząco ułatwić sprawę. Na rynku dostępna jest szeroka gama różnych detergentów do prania - możemy wybierać spośród wielu rodzajów proszków, płynów i żeli piorących, kapsułek, a także korzystać z alternatywnych, ekologicznych metod. Po najczęściej używanych w gospodarstwach domowych proszkach, prawie równie popularne są płyny do prania. Czy jednak wiesz, jak dobrze ich używać?
Płyny do prania ze względu na swoją konsystencję dobrze łączą się z wodą i rozpuszczają w niej lepiej niż proszki. Dzięki temu skuteczniej usuwają zabrudzenia i plamy, także w niższych temperaturach prania. Są dość wygodne w użyciu i dozowaniu oraz wydajne, szczególnie w przypadku płynów skoncentrowanych. W zależności od konkretnego produktu, litrowa butelka starcza na około 10 do 15 prań.
Płyny do prania są bezpieczne dla tkanin i nie powodują blaknięcia kolorów, wiele z nich posiada nawet specjalne składniki pomagające przywrócić naszym ubraniom wyblakłe wcześniej barwy. Płyny piorące często też mają w składzie substancje pielęgnujące materiał, stąd do prania delikatnych tkanin, jak wełna czy jedwab stosuje się wyłącznie płynne środki do prania.
Stosując płyny, niejednokrotnie możemy zrezygnować z użycia środków zmiękczających - w płynach do prania czasem znaleźć można kompozycje zapachowe, a także środki nadające ubraniom nieco miękkości.
Na rynku spotkać się można z wielością płynów piorących. Podstawowy podział dotyczy kolorystyki pranych tkanin. Najczęściej można wybierać spośród płynów do prania białych i jasnych, kolorowych, a także ciemnych i czarnych tkanin.
Dodatkowo wielu producentów proponuje płyny przeznaczone do prania konkretnych rodzajów materiałów, przykładowo tkanin delikatnych, jak wełna i jedwab czy też płyny do prania danych typów odzieży, na przykład sportowej. Z tego względu jedne mogą mieć w składzie keratynę pielęgnującą ubrania, inne jony srebra, których zadaniem jest dezynfekcja tkanin.
Jeśli planujesz prać ubranka dziecięce, masz wrażliwą skórę lub jesteś alergikiem, musisz szczególnie uważać na skład środków piorących, a w przypadku płynów - wybierać te, które są hipoalergiczne i najlepiej z odpowiednimi atestami.
Wybór środka piorącego powinien być podyktowany rodzajem ubrań w Twoim domu oraz tym, jak zazwyczaj je pierzesz. Szukając odpowiedniego płynu, zwróć uwagę, czy dany środek będzie przeznaczony do prania ręcznego czy też automatycznego i jakiemu rodzajowi odzieży jest dedykowany. Wybieraj płyny z dobrym składem, najlepiej hipoalergiczne. Bardziej niż na cenę butelki płynu, zwracaj uwagę na koszt pojedynczego prania.
Płyn do prania powinien być jak najbardziej skoncentrowany, z przebadanym i ekologicznym składem - najlepiej bez substancji ropopochodnych czy pochodzenia odzwierzęcego. Nie powinien zawierać dużo wody czy innych wypełniaczy, a jak najwięcej substancji aktywnych. Dzięki temu już niewielka jego ilość będzie świetnie radzić sobie z zabrudzeniami różnego typu.
Dobry płyn do prania to przede wszystkim płyn dobry dla nas, naszej skóry, taki, który nie spowoduje reakcji alergicznych po kontakcie wypranej tkaniny ze skórą oraz nie będzie powodować odkładania się substancji chorobotwórczych w naszym organizmie. Niezależnie, czy mamy małe dzieci, delikatną skórę, skłonność do alergii czy też nic z tych trzech rzeczy, lepiej dla naszego zdrowia zrobi używanie hipoalergicznych płynów do prania.
Używanie płynu do prania nie jest trudne. Zazwyczaj sprawia mniej kłopotu niż dozowanie proszku, ważne tylko, aby przestrzegać kilku zasad.
W każdej pralce znajduje się szuflada z trzema lub dwoma przegrodami na detergenty. W zależności od modelu urządzenia oraz od tego czy jest ładowane od przodu czy od góry, jej umiejscowienie może być różne (w pralce ładowanej od góry dozownik na detergenty znajduje się wewnątrz urządzenia). Oznaczenia na przegródkach pozostają jednak zawsze takie same:
Symbol I - przegroda na środek do prania wstępnego;
Symbol II - przegroda na środek do prania zasadniczego;
Symbol kwiatka - przegroda na płyn do płukania.
W którą przegrodę pralki wlać więc płyn do prania, aby nie uszkodzić sprzętu i dobrze doprać wszystkie tekstylia? Jeśli zastanawiasz się, gdzie wlewać płyn do prania, zazwyczaj będzie to przegródka ze znaczkiem II. W przypadku, gdy program prania będzie obejmował także pranie wstępne, wtedy należy dodać środek piorący też do przegrody z oznaczeniem I. Istnieje jeszcze inny sposób, czyli umieszczanie płynu do prania od razu w bębnie pralki. Wtedy odmierza się odpowiednią ilość płynu i wkłada na dno bębna w specjalnym dozowniku.
Tutaj odpowiedź zależna jest od tego, jakiego płynu używasz. Producenci na opakowaniach środków piorących umieszczają zawsze instrukcję, jak dozować dany produkt. Czasem jednak ich sugestie mogą być lekko zawyżone. Lepiej więc stopniowo sprawdzać, jaka ilość płynu będzie optymalna do użycia w naszej pralce, zaczynając od nieco mniejszych ilości, niż sugerowane jest to na opakowaniu. Przydatna jest wiedza o stopniu twardości wody w Twoim regionie, gdyż twarda woda wymaga używania większych ilości detergentów.
Można zaopatrzyć się też w nowoczesną pralkę, które sama sobie dozuje odpowiednią dawkę płynu z wcześniej wlanej większej ilości. Urządzenia takie biorą pod uwagę stopień załadunku bębna, twardość wody oraz rodzaj pranych tkanin, dzięki temu nie trzeba się już tym za bardzo przejmować.
Jeśli jednak nadal nie wiesz, co wybrać do prania i czy to zawsze musi być płyn, a także co lepiej dopierze białe tkaniny - proszek czy płyn do prania, możesz odwiedzić blog Milove, gdzie kompleksowo odpowiadamy na te i inne pytania związane z praniem.