Większość działalności leczniczej generuje powstawanie odpadów medycznych. Ich usuwanie nie może się odbywać tą samą drogą, co w przypadku odpadów komunalnych. Konieczna jest umowa z firmą specjalizującą się w odbiorze i utylizacji właśnie odpadów medycznych. Aby ich przekazanie mogło nastąpić i aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i pacjentom, odpady medyczne muszą ponadto być odpowiednio przechowywane do czasu odbioru. Jakie są zasady postępowania z odpadami medycznymi?
W kwestii przechowywania odpadów medycznych, podmiotom nie zostawia się dowolności – zasady zostały bardzo precyzyjnie określone w Rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 26 listopada 2021 r. w sprawie unieszkodliwiania oraz magazynowania odpadów medycznych i odpadów weterynaryjnych (Dz.U. 2021 poz. 2245).
Do składowania odpadów medycznych należy zatem wykorzystywać specjalnie w tym celu produkowane, bardzo wytrzymałe i wodoszczelne worki z folii polietylenowej oraz plastikowe, twarde pojemniki. Do worków wrzuca się odpady miękkie, natomiast w pojemnikach znaleźć się muszą wszystkie przedmioty ostre – np. igły po iniekcji. Wybór worków na odpady medyczne znajdziesz tutaj: https://mercant.pl/worki-na-odpady,c78,pl.html.
Pozostałości po procedurach medycznych należą do kategorii odpadów niebezpiecznych. To dlatego miejsce ich składowania na terenie podmiotu musi być wyraźnie oznakowane. Pomiędzy wytworzeniem odpadu a jego odbiorem przez firmę zajmującą się utylizacją, nie może minąć więcej niż 72 godziny. W praktyce w dużych podmiotach (takich jak szpitale) odpady odbierane są codziennie lub przynajmniej częściowo utylizowane na miejscu. Z kolei w mniejszych ośrodkach, gdzie nie wytwarza się wiele odpadów (np. przychodnie, gabinety specjalistyczne), ich odbiór jest najczęściej ustalany w trzydniowych odstępach.
Kluczowe znaczenie w składowaniu odpadów medycznych ma kolor worka lub pojemnika. Precyzyjne wskazanie barwy ułatwia wrzucenie konkretnego przedmiotu do właściwego miejsca.
W workach czerwonych składowane są najbardziej niebezpieczne odpady zakaźne (kody 18 01 02*, 18 01 03*, 18 01 80*, 18 01 82*). Należą do nich np. igły, skalpele, ale także waciki czy rękawiczki jednorazowe). Do żółtych worków wrzuca się odpady niebezpieczne niezakaźne (kody 18 01 06*; 18 01 08*, 18 01 10*) – znajdują się wśród nich puste opakowania po lekach czy strzykawki bez igieł. Ostatnią kategorię stanowią odpady medyczne nie należące do niebezpiecznych (kody 18 01 01, 18 01 04, 18 01 07, 18 01 09 i 18 01 81) – m.in. podkłady jednorazowe czy opatrunki gipsowe. Kolor worków do przechowywania takich odpadów jest dowolny, ale większość podmiotów medycznych używa worków niebieskich, aby odróżnić je od ogólnodostępnych koszy na odpady zmieszane (standardowo wyłożone czarnymi workami).
Każdy worek i pojemnik na odpady medyczne, musi być bardzo precyzyjnie oznaczony. Na umieszczonej w widocznym miejscu naklejce powinny się znaleźć następujące informacje: adres powstania odpadu, data i godzina otwarcia worka lub pojemnika, data i godzina zamknięcia pojemnika oraz kod znajdujących się wewnątrz odpadów medycznych.
Należy pamiętać o kilku zasadach: nie wolno przemieszczać się po ośrodku z odpadami – pojemnik lub worek musi znaleźć się w każdym gabinecie, aby odpady mogły być wyrzucone na miejscu. Worków i pojemników nie należy dopychać – wypełnia się je jedynie do 2/3 pojemności, aby móc je bezpiecznie wyjąć, zawiązać, zamknąć i przetransportować.
Do momentu przyjazdu firmy zajmującej się odbiorem i utylizacją, odpady muszą być przechowywane w dobrze oznaczonym miejscu niedostępnym osobom nieupoważnionym. Wewnątrz ma się znajdować termometr – poszczególne kody wymagają zachowania temperatury do 10°C lub do 18°C.
Podczas odbioru odpadów przez firmę należy pamiętać o karcie przekazania odpadu – uzupełniona przez obie strony stanowi dowód na prawidłowe obchodzenie się z odpadami medycznymi. Karty często są weryfikowane podczas kontroli Sanepidu.
Początkowo segregowanie, składowanie i przekazywanie odpadów medycznych może się wydawać skomplikowane, ale w rzeczywistości to dość prosta procedura. Wystarczy wiedzieć, do której kategorii należy dany przedmiot i ściśle przestrzegać zasad opróżniania pojemników oraz magazynowania odpadów do czasu ich odbioru przez wyspecjalizowaną firmę. Dzięki temu zarówno pracownicy, jak i pacjenci podmiotu świadczącego usługi medyczne, unikają niebezpieczeństwa wiążącego się z hipotetycznym kontaktem z materiałem skażonym.
____________________
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz