Osoby, które chcą podjąć się założenia własnej działalności gospodarczej, nie muszą liczyć się z żadnymi kosztami, gdyż podjęcie takiego działania jest bezpłatne. Podobnie sprawa wygląda w przypadku rejestracji firmy.
Aby wszystko przebiegało zgodnie z planem, za każdym razem należy mieć na uwadze to, by trzymać się kilku sztywnych punktów. Na początek konieczne jest złożenie wniosku CEIDG-1. Może to być dokonane:
- osobiście,
- drogą elektroniczną,
- listem poleconym.
Wniosek musi być złożony do dowolnego Urzędu Miasta lub Gminy. Złożenie takiego dokumentu jest jednoznaczne ze zgłoszeniem o nadanie numeru REGON oraz NIP i wpisaniem danej firmy w urzędzie skarbowym.
Następnie nie później niż w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności konieczne jest wybranie się do ZUS w celu ustalenia wysokości składek, które należy opłacać. Do wyboru są druk ZZA (wyłącznie ubezpieczenie zdrowotne) lub ZUA (ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne).
Złożenie wniosku VAT-R jest obowiązkowe w przypadku rejestracji firmy do VAT. Należy to dokonać dzień przed rozpoczęciem sprzedaży towarów lub świadczenia usług, które są objęte stawką VAT.
Za złożenie wniosku VAT odpowiedzialni są przedsiębiorcy, którzy:
- sprzedają towary opodatkowane akcyzą,
- świadczą usługi prawnicze, jubilerskie lub doradcze.
- przekraczają 150 000 zł obrotu ze sprzedaży w konkretnym roku podatkowym.
Pomocą w rejestracji firmy mogą służyć konsultanci. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się pod linkiem https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy
Koszty związane z założeniem firmy są zerowe. Prowadzenie własnej działalności nie jest już jednak związane z brakiem kosztów. Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do regularnego opłacenia składek ZUS oraz podatków.
Warto mieć na uwadze to, że niektórzy właściciele firm mogą korzystać z tzw. ,,małego ZUS-u". Jest to ZUS preferencyjny, z którego można korzystać przez pierwszych 24 miesiące. Jest to opcja skierowana do osób, które:
- nie będą świadczyć usług na rzecz dawnego pracodawcy,
- w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie prowadziły działalności gospodarczej.
Idealnym rozwiązaniem jest także zawarcie umowy o pracę. Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą i podjął pracę z co najmniej minimalnym wynagrodzeniem nie musi wówczas odprowadzać pełnych składek do ZUS. Wówczas taki właściciel jest zobowiązany jedynie do opłacania składki zdrowotnej.
Przez dany rok kalendarzowy składki ZUS są niezmienne. Zmianie ulega wyłącznie wysokość podatku, która jest uzależniona od obrotów w danym przedsiębiorstwie.
Należy także mieć na względzie to, jak ważne już od samego początku jest wzięcie pod uwagę tego, że należy korzystać z usług doświadczonej księgowości. W związku z tym można korzystać z usług stacjonarnych sprawdzonej osoby lub też zacząć korzystanie z programów, dzięki którym samodzielnie będzie można prowadzić księgowość firmy.
Jednym ze sprawdzonych miejsc online jest biuro rachunkowe, na temat którego więcej można dowiedzieć się pod linkiem https://www.ifirma.pl/biuro-rachunkowe-online
Już na samym początku nie trzeba martwić się zbyt wysokimi miesięcznymi opłatami. Składki ZUS, czy opłata za księgowość mogą być wpisane w koszty prowadzenia firmy. Dzięki temu nowi przedsiębiorcy nie muszą przejmować się zbyt wysokimi stawkami podatku dochodowego przez pierwsze miesiące, czy lata.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz