Zamknij

Technika Pomodoro dla poprawy produktywności w firmie

artykuł sponsorwany + 10:01, 26.06.2024 Aktualizacja: 10:01, 26.06.2024

Dekoncentracja, spadek wydajności i słaba efektywność pomimo wielu godzin spędzonych w pracy to problem wielu osób. Produktywności nie sprzyjają rozpraszacze, takie jak smartfon z aplikacjami na biurku czy łatwy dostęp do mediów społecznościowych. Na szczęście istnieją sposoby na zwiększenie efektywności pracy. Jedną z nich jest technika Pomodoro.

Jak poprawić efektywność pracowników?

Niska motywacja i mała produktywność pracowników naraża firmę na dodatkowe koszty i nie wspiera morale zespołu. Często może się wydawać, że potrzebni są kolejni pracownicy, podczas gdy obecni mogliby z powodzeniem wykonywać na czas wszystkie zadania.

Świadomy lider podejmie konkretne działania, by poprawić produktywność zespołu. Oczywiście mogą to być szkolenia motywacyjne i szereg czynności mających na celu zoptymalizowanie środowiska pracy. Jednak zanim po nie sięgniesz, wypróbuj niezwykle prostą metodę. Niezależnie od tego, czy jesteś liderem w firmie, czy pracownikiem, technika Pomodoro pomoże Ci pracować wydajniej!

Znajdź kompetentnych pracowników na dlafirm.pracuj.pl – przeglądaj i dodawaj własne ogłoszenia!

Na czym polega technika Pomodoro?

Technika Pomodoro jest niezwykle prosta. Opiera się na podzieleniu czasu na krótkie interwały: 25 minut wykonywania zadań służbowych i 5 minut przerwy. Metoda ta bazuje na założeniu, że większość ludzi jest w stanie skutecznie się skoncentrować maksymalnie na 25 minut. To dlatego tak łatwo się nużymy i – mniej lub bardziej świadomie – zaczynamy zajmować innymi rzeczami, gdy mamy przed sobą perspektywę 4 godzin siedzenia przy biurku.

Technika Pomodoro przeciwdziała dekoncentracji i zwiększa produktywność działań. Stosowana jest m.in. w samopomocy u osób z ADHD. Dużą zaletą tej metody jest możliwość zastosowania jej praktycznie do każdego zadania: od pracy na akord, przez tworzenie projektu graficznego, artykułu naukowego, aż po pisanie książki i sprzątanie ogrodu. Wdrożenie techniki Pomodoro nic nie kosztuje i jest dostępne dla każdego.

Technika Pomodoro w praktyce

Aby skorzystać ze wszystkich dobrodziejstw techniki Pomodoro, do jej wdrożenia warto jest dobrze się przygotować. Precyzyjnie nakreślony plan to podstawa sukcesu. Na początek dnia przygotuj listę zadań do wykonania. Lista ta powinna być realistyczna, ale też nastawiona na możliwość osiągnięcia więcej niż zwykle.

Przed rozpoczęciem pracy nastaw stoper na 25 minut. Dzięki temu unikniesz rozpraszania uwagi patrzeniem na zegarek. Pracuj, dopóki alarm się nie uruchomi. Następnie przerwij pracę – ustaw kolejny sygnał za 5 minut. Odejdź od stanowiska pracy: przejdź się na krótki spacer, wykonaj proste ćwiczenia fizyczne, zjedz coś, porozmawiaj chwilę ze współpracownikiem. W żadnym wypadku nie przedłużaj swojej pracy o czas przerwy, nawet jeśli czujesz, że Twoja wydajność nie spadła.

Po zakończeniu przerwy powtórz proces: pracuj bez sięgania po rozpraszacze, dopóki budzik nie zadzwoni. Potem zrób przerwę itd. Po czterech takich cyklach zrób sobie dłuższą przerwę. Niech trwa od 15 do 30 minut. Następnie powtarzaj kolejne sesje, aż wykonasz wszystkie zadania z przygotowanej wcześniej listy.

Sprawdź najlepsze porady rekrutacyjne dla właścicieli firm!

Czy technika Pomodoro jest skuteczna?

Technika Pomodoro przyniesie wymierne rezultaty, jeśli będzie stosowana konsekwentnie. Przede wszystkim odrzuć myśl o modyfikowaniu czasu pracy – skracaniu go lub wydłużaniu. W pierwszym przypadku efektem może się okazać całkowite odpuszczenie zadań na dany dzień, w drugim – przepracowanie. A w technice Pomodoro chodzi właśnie o równowagę, a nie o pracę ponad siły.

Ważne jest też maksymalne odcięcie rozpraszaczy. Jeśli smartfon nie jest Ci potrzebny do pracy, zostaw go w torbie lub w plecaku. Poproś współpracowników, żeby Cię nie zagadywali. Wyłącz zakładki z niepotrzebnymi stronami internetowymi. Skup się na pracy, a w czasie przerw postaraj się o niej nie myśleć.

Opanowanie techniki zarządzania czasem to proces, który wymaga cierpliwości. Nie uda się to od razu. Być może wielokrotnie będzie Cię kusić odstępstwo od wyznaczonych przedziałów czasowych. Mimo to nie poddawaj się. Z czasem Twój wysiłek się opłaci. Technika Pomodoro pomogła już wielu pracownikom wzmocnić koncentrację i poprawić wydajność w codziennej pracy.

Podsumowanie

Technika Pomodoro polega na takim zarządzaniu czasem pracy, by zamiast długich etapów był on podzielony na krótsze interwały. Choć wymaga cierpliwości i konsekwencji, metoda ta wyróżnia się wysoką skutecznością w poprawie efektywności zespołu. Zdecydowanie warto nauczyć jej pracowników i wprowadzić w firmie!

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%