Zamknij

Preferencje graczy w Polsce: kobiety wybierają logikę, mężczyźni szybkość

. + 10:21, 30.08.2024 Aktualizacja: 10:21, 30.08.2024
Skomentuj

Branża gier wideo w Polsce wykazuje interesujące różnice w preferencjach graczy ze względu na płeć. Statystyki pokazują, że Polki częściej wybierają gry logiczne, podczas gdy mężczyźni preferują gry wyścigowe. Trendy te odzwierciedlają szersze zmiany na krajowym rynku gier.

Portret polskiego gracza

Polski rynek gier wideo rozwija się w ostatnich latach bardzo dynamicznie. Liczba graczy systematycznie rośnie i dziś w gry gra już trzy czwarte mieszkańców naszego kraju. Jednocześnie zauważalne są różnice między kobietami i mężczyznami w wyborze gatunków i platform gier.

Tradycyjne gry komputerowe wciąż cieszą się największą popularnością wśród polskich graczy. Gra w nie 75% mężczyzn i 57% kobiet.  Stopniowo rośnie jednak udział gier przeglądarkowych, mobilnych i społecznościowych. Co ciekawe, laptop stał się najpopularniejszym urządzeniem do grania, wypierając komputery stacjonarne.

Kobiety wybierają logikę

Statystyki pokazują wyraźną preferencję Polek do gier logicznych:

  • 70% ankietowanych kobiet gra w gry logiczne, takie jak pasjans czy mahjong;
  • gry przygodowe są drugie pod względem popularności wśród kobiet;
  • gry logiczne znacznie wyprzedzają inne gatunki gier pod względem popularności wśród kobiet.

Eksperci przypisują ten wybór faktowi, że gry logiczne pozwalają się zrelaksować i ćwiczyć myślenie w komfortowym tempie. Ponadto wiele gier logicznych jest dostępnych za darmo na smartfonach, co czyni je wygodnymi do krótkich sesji grania.

Mężczyźni wolą szybkość

W przeciwieństwie do kobiet, polscy gracze płci męskiej wykazują większą skłonność do dynamicznych gier:

  • symulatory wyścigów cieszą się największą popularnością wśród męskiej publiczności;
  • na drugim miejscu są strzelanki i gry akcji;
  • gry logiczne są również popularne wśród mężczyzn, ale znacznie ustępują grom wyścigowym.

Wybór gier szybkościowych przez ekspertów tłumaczy się pragnieniem dreszczyku emocji i ducha rywalizacji. Gry wyścigowe pozwalają mężczyznom doświadczyć adrenaliny w bezpiecznym wirtualnym środowisku.

Aspekt finansowy

Interesująca jest analiza finansowej strony preferencji gamingowych Polaków:

  • Najwięcej pieniędzy Polacy wydają na gry konsolowe - do 100 zł miesięcznie;
  • 25% graczy jest skłonnych wydać takie kwoty na wirtualne przedmioty w grach;
  • najbardziej budżetowe okazały się gry społecznościowe i gry na smartfony.

Dane te pokazują, że pomimo rosnącej popularności gier mobilnych, najbardziej dochodowym segmentem rynku w Polsce pozostają gry konsolowe i PC. O aktywności pecetowych graczy świadczy również ich duża liczba w usłudze Steam. Eksperci opracowali nawet listę gier w tym serwisie, które cieszą się największą popularnością wśród mieszkańców Polski.

Polski rynek gier nadal aktywnie się rozwija, odzwierciedlając globalne trendy w branży. Różnice w preferencjach ze względu na płeć tworzą ciekawy obraz, w którym logika i szybkość stają się kluczowymi czynnikami przy wyborze gier. Informacje te mogą być przydatne zarówno dla deweloperów, jak i marketerów, aby lepiej ukierunkować swoje produkty na polski rynek.

Artykuł został przygotowany według twinspin.pl

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Ważne zmiany dla kierowców. Od czwartku otwierają część

ta robota to mistrzostwo świata jak można wszystko spie*****ć !!! gratulacje !!!! a tak na marginesie , skończcie już z tą kostką w mieście , bo tu ona gra główna rolę a nie trwałość i użytkowość, z uporem osła ktoś lansuje tą formę👎👎 !!!!!!!!

taki sobie

08:41, 2025-07-16

NIK: Nieprawidłowości w ośrodkach kultury. Wójt Gminy G

Wójt Gminy Grudziądz, delikatnie mówiąc, jakoś tak nonszalancko, żeby nie powiedzieć, iż lekceważąco podchodzi do problemu, który chyba nie jest błahy. Próbuje sprawić wrażenie, że zrobił wszystko, co należało, a nawet jak nie, to w przyszłości się poprawi. Szkoda, że NIK nie ma narzędzi do finansowego i dyscyplinarnego, solidnego ukarania winnych, bo może wówczas odpowiedzialne osoby, organy, urzędnicy błyskawicznie przywróciliby sprawy do należytego stanu, a w przyszłości - o ile mieliby jeszcze kiedykolwiek taką szans3 nie dopuściłyby

Pan wójt

07:35, 2025-07-16

NIK: Nieprawidłowości w ośrodkach kultury. Wójt Gminy G

Nie wygląda to dobrze - na stronie NIK opublikowane zostały przywołane w artykule protokoły z kontroli, jedno co się nasuwa to, że nikt nikogo nie kontroluje, nie sprawdza - a winien, osoby które winny to robić - przeprowadzac kontrolę - sprawować nadzór - nie wywiązują się z ustawowych obowiązków, chyba że wynika to z braku wiedzy merytorycznej lub doświadczenia, ale to zupełnie inna bajka

gość

23:06, 2025-07-15

NIK: Nieprawidłowości w ośrodkach kultury. Wójt Gminy G

Od deb.....I....lizmu najlepiej z dala .

Szczera prawda

20:51, 2025-07-15

0%