Zamknij

Macierzyństwo w obliczu niskiej rezerwy jajnikowej – czy to w ogóle możliwe?

. + 21:18, 05.12.2024 Aktualizacja: 21:18, 05.12.2024
Skomentuj

Aktualne tempo życia, kariera czy chęć realizacji zawodowych celów zmieniają podejście do planowania rodziny. Coraz więcej kobiet świadomie decyduje się na późniejsze macierzyństwo, co może wiązać się z wyzwaniami natury biologicznej. Niska rezerwa jajnikowa, bo o niej mowa, diagnozowana u niektórych kobiet, może budzić obawy o możliwość zajścia w ciążę. Warto wiedzieć, że dzięki nowoczesnym rozwiązaniom medycznym, niska rezerwa jajnikowa nie musi oznaczać zamkniętej drogi do rodzicielstwa. Miejsca zajmujące się diagnostyką oraz leczeniem niepłodności, takie jak Klinika Bocian w Gdańsku – pomagają parom zrealizować ich plany rodzicielskie.

Czym jest rezerwa jajnikowa?

Rezerwa jajnikowa określa liczbę pęcherzyków jajnikowych, które mają potencjał przekształcenia się w dojrzałe komórki jajowe. Każda kobieta rodzi się z określoną pulą takich pęcherzyków, która zmniejsza się wraz z upływem lat. Dlaczego tak się dzieje? Część pęcherzyków ulega naturalnej degradacji, a część jest uwalniana podczas kolejnych cykli miesiączkowych. Z punktu widzenia kobiecej płodności oznacza to, że rezerwa jajnikowa jest ograniczona i zmniejsza się w miarę upływu lat, co symbolicznie przypomina „tykający zegar biologiczny”.

Jak sprawdzić poziom rezerwy jajnikowej?

Badanie AMH (hormonu antymüllerowskiego) jest jednym z najprostszych sposobów na ocenę rezerwy jajnikowej. Diagnostyka jest prosta, ponieważ polega jedynie na oddaniu próbki krwi, która następnie jest analizowana w laboratorium. Ważnej jest to, że badanie można wykonać w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego, ponieważ poziom AMH jest stały i niezależny od fazy cyklu, stosowanej antykoncepcji czy terapii hormonalnej. Wynik badania dostarcza cennych informacji na temat poziomu rezerwy jajnikowej oraz potencjalnych szans na zajście w ciążę. Należy jednak pamiętać, że na kobiecą płodność wpływa szereg różnych czynników.

Co może wpływać na poziom rezerwy jajnikowej?

Poziom rezerwy jajnikowej zależny jest przede wszystkim od wieku. Przyjmuje się, że liczba pęcherzyków zaczyna znacząco spadać od około 35. roku życia. Momentem, w którym rezerwa całkowicie zanika jest menopauza, oznaczająca koniec okresu rozrodczego kobiety.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których niska rezerwa jajnikowa występuje u młodych kobiet. W takich przypadkach mówi się o przedwczesnym wygasaniu czynności jajników. Niestety, przyczyny tego zjawiska często pozostają niejasne. Lekarze wskazują, że na obniżenie rezerwy jajnikowej mogą wpływać różnorodne czynniki, w tym choroby genetyczne, zaburzenia układu rozrodczego, torbiele, endometrioza i inne schorzenia.

Czy rezerwę jajnikową można zwiększyć?

Niestety, ale rezerwy jajnikowej nie można w żaden sposób zwiększyć, ani też zahamować procesu jej zmniejszania się. Oznacza to, że czas, w którym kobieta może zajść w ciążę jest ograniczony. Nie mniej jednak warto dbać o swoje zdrowie i płodność prowadząc zdrowy tryb życia, tj. dbając o dietę, aktywność fizyczną, czy też unikając używek i nadmiernego stresu.

Czy niska rezerwa jajnikowa wyklucza szansę na zajście w ciążę?

Chociaż rezerwa jajnikowa maleje z wiekiem, zdarzają się przypadki, gdy kobiety zostają matkami nawet około 40. roku życia, drogą naturalną. To pokazuje, że szanse na macierzyństwo są kwestią bardzo indywidulną. Podobnie, niska rezerwa jajnikowa nie musi oznaczać braku możliwości zajścia w ciążę. Warto jednak podejść do tematu świadomie i planować macierzyństwo z myślą o zmniejszających się szansach na zajście w ciążę wraz z upływem czasu. Przy określonych wskazaniach medycznych istnieje również możliwość zabezpieczenia płodności, poprzez zamrożenie komórek jajowych i wykorzystania ich w przyszłości do zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro.

Każda kobieta, która chce sprawdzić stan swojej rezerwy jajnikowej - może zgłosić się do kliniki leczenia niepłodności, jak Klinika Bocian w Gdańsku. Placówka znajduje się przy Al. Grunwaldzkiej 103A i można się z nią skontaktować dzwoniąc pod numer: +48 58 350 28 80.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%