Polskie prawo wyróżnia kilka opcji opodatkowania działalności gospodarczej. Co warto wiedzieć? W jakich sytuacjach dana propozycja sprawdzi się najlepiej? Oto przystępna pigułka wiedzy!
Skala podatkowa to popularna forma opodatkowania – między innymi z uwagi na fakt, iż w przypadku niewskazanie preferowanego sposobu przy zakładaniu działalności gospodarczej jest to forma domyślna. Jej działanie opiera się na dwóch progach, które zmieniają się w zależności od dochodu przedsiębiorstwa:
W takich sytuacjach przydać może się kalkulator formy opodatkowania. Z jego pomocą możesz bowiem sprawdzić, czy biorąc pod uwagę swoje przychody, koszty oraz dostępne ulgi skala podatkowa będzie dla Ciebie najkorzystniejszym rozwiązaniem.
Ważnym elementem zasad ogólnych jest fakt, że przy takim wyborze nadal możesz rozliczać się z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Masz również dostęp do ulg podatkowych, a także do opcji pomniejszania osiągniętych przychodów o koszty ich uzyskania.
W przypadku podatku liniowego będziesz zobowiązany do uiszczania podatku w wysokości 19%. Pułap ten pozostanie niezmienny niezależnie od dochodów przedsiębiorstwa. Jest to forma dość prosta, jeśli chodzi o końcowe wyliczanie wysokości podatku. Może być to intrygująca propozycja dla dużych firm, które mogłyby nie być zadowolone ze skali podatkowej w jej wyższym progu.
Oczywiście każdy kij ma dwa końce. Podatek liniowy ogranicza dość mocno możliwości rozliczania się – możesz to robić tylko w pojedynkę, przy okazji tracąc dostęp do większości ulg. Na podatku liniowym nie obowiązuje również kwota wolna od podatku, która obecnie wynosi 30 tys. złotych.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest interesującą formą opodatkowania. W zależności od wykonywanej działalności gospodarczej masz dostęp do niskich progów podatkowych – od zaledwie 2% do 17%. W zamian za to jednak nie można pomniejszać osiąganych przychodów o poniesione koszty, lecz w wielu sytuacjach nadal jest to wyjątkowo opłacalna perspektywa.
Warto jednak pamiętać, że firma korzystająca z ryczałtu nie może uzyskiwać przychodów większych niż 2 mln Euro (dokładnie 8 569 200 złotych), a jej forma i kategoria działalności musi zawierać się w odgórnie ustalonym gronie.
Karta podatkowa to bardzo prosta forma rozliczania się. W tym przypadku dochody firmy nie mają znaczenia. Zamiast tego bierze się pod uwagę takie czynniki, jak:
Ta forma opodatkowania nie wymagała prowadzenia ksiąg ani składania zeznań podatkowych. Konieczne było jedynie prowadzenie ewidencji pracowników oraz wystawianie faktur i rachunków na żądanie klientów. Nowe przedsiębiorstwa nie mogą jednak wybierać tej formy rozliczenia – dotyczy ona wyłącznie firm założonych przed 31 grudnia 2021 roku.
Tomasz Lubiejewski złożył ślubowanie. Nowy Komendant St
Czy w ratuszu ktoś myśli.... chyba nie łysy w pogniecionej marynarce🤣🤣🤣 najlepiej mogli iść na Klimek🙄, takie miasto😐
gość
21:51, 2025-05-20
Tomasz Lubiejewski złożył ślubowanie. Nowy Komendant St
Tusk I jego chory świat . Klaun Grudziądzki Mądry nq Facebooku.
Szkoda słów
20:53, 2025-05-20
Karatecy z Grudziądza z workiem medali na Pucharze Pomo
Dziś zielone świątki.
Zimno
17:34, 2025-05-19
Wybory Prezydenckie 2025: Pełne wyniki z Kujawsko-Pomor
cyferki chyba ci się pomyliły
księgowy
09:44, 2025-05-19