Twój taras może zamienić się w zielony azyl w centrum miasta. Wystarczy odpowiedni dobór roślin, dzięki którym nawet niewielka przestrzeń stanie się oazą sprzyjającą wypoczynkowi na świeżym powietrzy. Dlatego przygotowaliśmy praktyczny poradnik, z którego dowiesz się jakie rośliny do donic na taras wybrać, jak przygotować optymalne warunki do ich wzrostu oraz pielęgnować je, aby cieszyły oko nie tylko w sezonie letnim.
Wybierając rośliny na taras, najlepiej postawić na odmiany odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Sundaville, datura i oliwka europejska dobrze radzą sobie na zewnętrznych stanowiskach i nie wymagają codziennej pielęgnacji. Z kolei petunie, lobelie i pelargonie zapewniają długie kwitnienie i szybko wypełniają dostępną przestrzeń. Dobrze jest również zadbać zielone rośliny doniczkowe na taras, takie jak bukszpan, jałowiec i bluszcz, które nadają się do całorocznej uprawy, są wytrzymałe i dobrze znoszą przycinanie.
Idealne rośliny na taras to także ich gatunki użytkowe. Lawenda, bazylia czy rozmaryn to jednocześnie dekoracja i praktyczne zioła, które można wykorzystać w kuchni. Są to rośliny śródziemnomorskie na taras, które dobrze komponują się z gatunkami kwitnącymi, stanowiąc ciekawe uzupełnienie kompozycji.
Odpowiedź na pytanie, jakie rośliny doniczkowe na taras sprawdzą się najlepiej, generuje kolejne — w czym oraz jak je posadzić, aby nie więdły i pięknie się rozkrzewiały. Najważniejsze znaczenie ma w tym przypadku jakość ziemi. Podłoże, w którym zostaną posadzone rośliny na balkon, powinno być:
lekkie,
żyzne,
przepuszczalne.
Najlepiej sprawdzi się więc ziemia uniwersalna do kwiatów doniczkowych wymieszana z perlitem lub keramzytem. Dodatki te zapewnią dobry drenaż wody oraz zapobiegną gniciu korzeni.
Sadząc rośliny do donic na taras, należy również wybierać pojemniki, które wyposażone są w otwory odpływowe. Ich wielkość oraz głębokość powinny być dostosowane do gatunku roślinności. Przykładowo duże rośliny na taras z rozbudowanym systemem korzeniowym, takie jak datura czy oliwka, wymagają donic o średnicy powyżej 30 cm.
Aby rośliny doniczkowe na tarasie wypełniły przestrzeń zielenią i pięknymi kwiatami, istotne jest ich regularne nawadnianie. Należy pamiętać, że kwiaty posadzone w doniczkach szybciej tracą wodę, dlatego w upalne dni ich podlewanie może być konieczne dwa razy dziennie. Trzeba jednak uważać przy tym, aby ich nie przelać, gdyż nadmiar wody w podłożu może doprowadzić do rozwoju pleśni i chorób grzybowych.
Rośliny na tarasie całoroczne w okresie wegetacyjnym, czyli od marca do września wymagają również stosowania nawozów wieloskładnikowych, najlepiej w formie płynnej. Ich dawkowanie powinno być dostosowane do konkretnego gatunku. Wiosną i latem należy także usuwać przekwitnięte kwiaty i przycinać rośliny wieloletnie, aby pobudzić nowe pędy do wzrostu.
Rośliny doniczkowe na tarasie są szczególnie narażone na wpływ zmiennych warunków atmosferycznych. Silne opady deszczu, porywisty wiatr, grad, a także intensywne nasłonecznienie mogą negatywnie wpływać na ich rozwój. Z tego względu wymagają intensywniejszej pielęgnacji i częstszego reagowania na zmieniające się warunki pogodowe.
Rozwiązaniem tego problemu może być jednak montaż zadaszenia wykonanego z płyt poliwęglanowych. Taka konstrukcja skutecznie chroni rośliny przed bezpośrednim działaniem deszczu i wiatru, jednocześnie przepuszczając odpowiednią ilość światła potrzebnego do fotosyntezy. Struktura płyt komorowych dodatkowo poprawia izolacyjność, co przekłada się na stabilniejsze warunki termiczne w obrębie tarasu. Do tego cechują się one wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz promieniowanie UV, a co za tym idzie, są bardzo trwałe.
Gotowe zadaszenia tarasowe z płyt poliwęglanowych znajdziesz w sklepie internetowym PLASTIKOWO. Dostępne są one w wielu rozmiarach i przeznaczone do samodzielnego montażu.
Aby wybrane rośliny na taras tworzyły spójną kompozycję, która cieszy oko i nie wymaga zbyt wiele pielęgnacji, ich dobór powinien opierać się na podobnych wymaganiach świetlnych i wodnych. W jednej donicy można umieścić trzy gatunki o podobnych potrzebach – np. pelargonie, lobelie i supertunie. Taki zestaw gwarantuje jednolite tempo wzrostu i harmonijny wygląd roślinności. Dla uzyskania głębi w kompozycji warto też łączyć rośliny płożące z wysokimi lub kaskadowymi.
Na to jak prezentujące się rośliny na tarasie duży wpływ na również kolorystyka donic. Dlatego na przykład białe i fioletowe kwiaty dobrze prezentują się w ciemnych pojemnikach, natomiast odcienie czerwieni i różu lepiej wyeksponować w jasnych.
Aby móc cieszyć się pięknymi roślinami na tarasie nie wystarczy kupić kwiaty i donice. Aranżacja przestrzeni powinna być dokładnie przemyślana. Dopiero odpowiedni dobór gatunków, właściwe podłoże, regularna pielęgnacja i ochrona przed pogodą, którą są w stanie zapewnić zadaszenia z poliwęglanu, pozwalają stworzyć spójne i efektowne kompozycje.
NIK: Nieprawidłowości w ośrodkach kultury. Wójt Gminy G
Żałosna patologia hien .
Sam sobie
10:39, 2025-07-16
Ważne zmiany dla kierowców. Od czwartku otwierają część
ta robota to mistrzostwo świata jak można wszystko spie*****ć !!! gratulacje !!!! a tak na marginesie , skończcie już z tą kostką w mieście , bo tu ona gra główna rolę a nie trwałość i użytkowość, z uporem osła ktoś lansuje tą formę👎👎 !!!!!!!!
taki sobie
08:41, 2025-07-16
NIK: Nieprawidłowości w ośrodkach kultury. Wójt Gminy G
Wójt Gminy Grudziądz, delikatnie mówiąc, jakoś tak nonszalancko, żeby nie powiedzieć, iż lekceważąco podchodzi do problemu, który chyba nie jest błahy. Próbuje sprawić wrażenie, że zrobił wszystko, co należało, a nawet jak nie, to w przyszłości się poprawi. Szkoda, że NIK nie ma narzędzi do finansowego i dyscyplinarnego, solidnego ukarania winnych, bo może wówczas odpowiedzialne osoby, organy, urzędnicy błyskawicznie przywróciliby sprawy do należytego stanu, a w przyszłości - o ile mieliby jeszcze kiedykolwiek taką szans3 nie dopuściłyby
Pan wójt
07:35, 2025-07-16
NIK: Nieprawidłowości w ośrodkach kultury. Wójt Gminy G
Nie wygląda to dobrze - na stronie NIK opublikowane zostały przywołane w artykule protokoły z kontroli, jedno co się nasuwa to, że nikt nikogo nie kontroluje, nie sprawdza - a winien, osoby które winny to robić - przeprowadzac kontrolę - sprawować nadzór - nie wywiązują się z ustawowych obowiązków, chyba że wynika to z braku wiedzy merytorycznej lub doświadczenia, ale to zupełnie inna bajka
gość
23:06, 2025-07-15
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz